Atłasowy Bilal

Miejsce: Lulu
(godz. 20:00) czwartek, Listopad 6, 2014

Jest jedną z największych gwiazd muzyki neo-soul. Śpiewał z  Beyonce i Erykah Badu. Pochodzący z Filadelfii Bilal wystąpi w Szczecinie.

Wokalista objawił się artystycznie na początku XXI wieku. Po ukończeniu prestiżowej akademii muzycznej The New School for Jazz and Contemporary Music, zadebiutował u boku Common'a na jego klasycznym krążku „Like Water For Chocolate”, a zaraz potem ugruntował swą pozycję wspólnym kawałkiem z Guru i J Dillą na albumie „Jazzmatazz Vol.3”. Gdy przyszedł czas na solowy debiut, Bilala wsparli m.in. sam Dilla i nie kto inny, jak Dr Dre. Nagrany„1st Born Second” stał się jednym z przełomowych albumów neo-soul'u.

W 2010 roku Bilal powrócił wspaniałym albumem „Airtight's Revenge”, z którego utwór „Little One”, przyniósł mu drugą nominację do nagrody Grammy. Kolejny krążek „Love Surreal” ujrzał światło dzienne w 2013 roku. Wśród gości znalazł się między innymi genialny pianista Robert Glasper, z którym Bilal przyjaźni się i współpracuje od czasu wspólnych studiów. Album został powitany entuzjastycznie, zarówno przez fanów, jak i krytyków, debiutując na pierwszym miejscu najlepszych płyt R&B w zestawieniu iTunes.

W Szczecinie Bilal wystąpi w swoim najmocniejszym, sześcioosobowym składzie, obok wokalisty na scenie pojawią się: Conley Whitfield Jr. (bass), Steve McKie (perkusja), Corey Bernhard (instr. klawiszowe), Dai Miyazaki (gitara) oraz Micah Robinson (chórki).

gajda