Oczami morfinisty

Miejsce: West&Art Stara Rzeźnia
(godz. 19.00) środa, luty 13, 2019

Michaił Bułhakow to jeden z najważniejszych twórców XX wieku. W lutym na Scenie Starej Rzeźni można będzie zobaczyć sceniczną adaptację jego autobiograficznego opowiadania z 1927 roku – „Morfiny”.  

Tekst opowiada o doświadczeniach, jakie Bułhakow przeżył, odbywając praktykę lekarską w Wiaźmie, na głębokiej rosyjskiej prowincji. Młody człowiek odkrywa działanie narkotyku, eliminujące nie tylko ból fizyczny, ale też cierpienie emocjonalnie. Lekarz, ignorując wiedzę medyczną, zaczyna zażywać morfinę coraz częściej i wkrótce nie potrafi bez niej żyć. W opowiadaniu, pisarz opierając się na własnych doświadczeniach, podaje opisy głodu narkotycznego, stanu upojenia oraz stopniowej degradacji funkcji psychicznych. Pozwala przyglądać się czytelnikom poszczególnym etapom na drodze do całkowitej destrukcji.

Widowisko teatralne „Morfina 0.05” w reżyserii i wykonaniu Marka Żerańskiego, opierające się na opowiadaniu rosyjskiego pisarza, eksponuje psychologiczny obraz stanu narkotycznego po zażyciu niewielkiej dawki oraz szybko postępujący proces uzależnienia. Twórca monodramu ukazał postać głównego bohatera, lekarza Polakowa, jako ofiarę przypadkowego popadnięcia w nałóg, jego bezowocne próby odrzucenia nałogu, bezskuteczne kroki samowyleczenia i tragiczne konsekwencje głodu narkotykowego. Ciekawą sceniczną realizację opowiadania Bułhakowa można zobaczyć, dzięki współpracy Starej Rzeźni i West&Art.

najbliższy spektakl: 13 lutego/ foto: materiały prasowe