Cytat z rzeczywistości

Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich
(godz. 17:00) czwartek, Styczeń 10, 2019

Szczeciński zamek zaprasza na wystawę „Henryk Cześnik. Niebezpieczne zabawy”. Artysta urodził się w Sopocie w 1951 roku i jest absolwentem Wydziału Malarstwa PWSSP w Gdańsku. Brał udział w ponad stu wystawach zbiorowych oraz indywidualnych w renomowanych galeriach na całym świecie.

Henryk Cześnik to artysta o indywidualnym stylu malarskim, tworzący narracyjne obrazy figuratywne, budowane skontrastowaną kreską w nieokreślonej, mrocznej przestrzeni. Tematyką jego płócien są liczne cytaty z rzeczywistości: sytuacje zaobserwowane na ulicy i w mediach publicznych. Nie brakuje wśród nich również jawnych oraz częstych odniesień do motywów podejmowanych przez dawnych mistrzów. – Rysowanie/malowanie/pisanie/obrazowanie. To malarstwo z ducha rysunku – tak chyba najprościej można zdefiniować technikę, ale i energię artystyczną Henryka Cześnika. W jego sztuce to kreska jest nośnikiem treści, znaczeń i dramaturgicznych zwrotów akcji. Zatem jest Cześnik rysownikiem, ale częściej pracującym na płótnach niż papierach. Lubi rozmach i duże formaty, najchętniej wielkości prześcieradła, czyli na przykład 200 x 130 cm. Cześnik w swej sztuce opowiada się całkowicie po stronie treści, narracji, historii; nawet jeśli są one fragmentaryczne, urwane, nieciągłe, nadal pozostają opowieściami – napisał Bogusław Deptuła.

Na ekspozycji w zamku zostanie pokazanych ponad 40 obrazów tego cenionego w kraju i za granicą artysty, powstałych na przestrzeni ostatnich 15 lat. Ekspozycja została przygotowana przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie we współpracy z Agencją Zegart. Wernisaż wystawy odbędzie się 10 stycznia o godz. 17.00.

Zamek, Galeria Wschodnia, 11 stycznia – 16 lutego

foto: obraz „Betlejem Judea”, Henryk Cześnik

gajda