Dom, który sam się obroni

Coraz cieplejsze dni sprawiają, że chętniej wyjeżdżamy w weekendy i planujemy wakacje. Okres wiosenno-letni to dla większości z nas sezon urlopowy, tymczasem dla włamywaczy najbardziej pracowity czas w roku. Co zrobić, by ochronić dom i nie psuć sobie wypoczynku zamartwianiem się o własne „cztery kąty”?

Autor

Karolina Wysocka

Dom, w którym czujesz się bezpiecznie

Mówi się, że nasz dom jest na tyle bezpieczny, na ile sami go chronimy. Systemy bezpieczeństwa należy więc dobierać indywidualne, tak by wybrać takie rozwiązania, które zapewnią maksymalne  bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Wśród nich są: system alarmowy, system monitoringu i uzupełniające systemy automatyki budynku. Jak działają? Podstawowy system alarmowy, składający się z centrali i szeregu czujników, daje nam informację o tym, że w budynku może coś się dziać nie tak. Zawsze dowiadujemy się o takim zdarzeniu po fakcie, dlatego ważna jest szybkość znajdowania zagrożenia. Możemy przyspieszyć proces wykrywania np. intruza poprzez zastosowanie tzw. ochrony obwodowej budynku, polegającej na tym, że czujniki ruchu i bariery znajdują się w jego zewnętrznym otoczeniu. Dzięki temu, po wejściu nieproszonego gościa na posesję, od razu dowiadujemy się o panującym zagrożeniu, zanim ten dostanie się do środka budynku. Dostajemy powiadomienie o zaistniałej sytuacji wcześniej i możemy szybciej zareagować. Dobrym uzupełnieniem dla systemu alarmowego jest system monitoringu wizyjnego. Systemy alarmowe działają w oparciu o skomplikowane algorytmy wykrywania czynników fizycznych (dym, ciepło, woda), czasami jednak algorytmy te zawodzą i zdarzają się fałszywe alarmy, które im częściej występują, tym bardziej wpływają na brak naszej czujności i niekiedy powodują, że zaprzestajemy uzbrajania systemu alarmowego. Na szczęście, monitoring nie tylko nagrywa, to co się dzieje, ale od razu przesyła nam informację, kto znajduje się na naszym terenie. Dzięki temu możemy przeprowadzić wideoweryfikację zaistniałego zagrożenia. W momencie, kiedy włączy się alarm, system monitoringu daje nam możliwość podglądu. Widząc co się dzieje, jesteśmy w stanie szybko poinformować firmę ochroniarską lub zadzwonić do sąsiada, by zareagował na konkretną sytuację. Warto także wiedzieć, że system alarmowy to nie tylko czujniki ruchu, można go też rozbudować np. o czujniki dymu, czadu, metanu czy zalania. Co więcej, wszystkie te rozwiązania mogą nam dawać informację o konkretnych niebezpieczeństwach i możemy je wykorzystać do systemu automatyki budynku. W przypadku wycieku wody, czujniki wyczują, że gdzieś wycieka woda, a zawór automatycznie zamknie jej dopływ. Tym sposobem, zminimalizujemy szkody powstałe na skutek ewentualnych anomalii i nieprzewidzianych zdarzeń, jakie mogą występować podczas naszej nieobecności w domu.

System alarmowy w połączeniu z automatyką budynku może wspomagać również odstraszenie włamywacza lub informować sąsiadów czy nas samych, o tym, że w danym budynku zaistniała niepożądana sytuacja. Przykładowo, jeżeli mamy w domu zainstalowane żaluzje, po zdarzeniu włamaniowym, mogą się one odsłonić, a oświetlenie domu może zacząć nienaturalnie migać. W ten sposób nienaturalny stan może zostać zauważony przez sąsiadów. Dodatkowo, dom nas zdalnie informuje o tym, co się stało: wysyła zdjęcia z monitoringu, smsa, e-maila lub dzwoni i przekazuje komunikat głosowy. Mamy wtedy możliwość szybkiego zareagowania. 

Patent na złodzieja

Złodzieje przeważnie wykonują rekonesans i obserwują codziennie zwyczaje mieszkańców. Można jednak spróbować ich „oszukać” oraz zniechęcić do wejścia do środka. Poprzez uzbrojenie systemu alarmowego w powiązaniu z automatyką można w systemie automatyki wyzwolić taką scenę, która będzie symulowała naszą obecność w domu, np. rano odsłonią się żaluzje, a w nocy światło będzie się zapalało nieregularnie w różnych pomieszczeniach.

Ciekawym rozwiązaniem, które przydaje się w momencie, kiedy złodziej już wszedł do budynku, jest połączenie systemu alarmowego z urządzeniami zabezpieczającymi. Dla domu są to np. kurtyny dymowe. W przypadku wykrycia intruza w pomieszczeniu, jesteśmy w stanie je tak zadymić, że nie będzie nic widział. Dym wykorzystywany w tym rozwiązaniu to nieszkodliwa para na bazie glikolu. Pomieszczenie jednak szybko wypełnia się mgłą, co powoduje uwięzienie spanikowanego złodziejam w domu. Takie rozwiązanie daje ochronie dodatkowy czas na dotarcie i złapanie intruza.

Sprawny system

Warto pamiętać o tym, że nie ma jednego idealnego systemu. By inteligentne rozwiązania nas chroniły, trzeba wybierać je z rozmysłem. Każdy obiekt powinien być traktowany z osobna. Systemy zabezpieczeń należy dobierać do lokalizacji, w jakiej budynek się znajduje, otoczenia, terenu i jego architektury. Poprzez analizę wszystkich czynników, można zbudować system najbardziej optymalny. Ważne jest też to, czy w naszym domu mieszkają zwierzęta, bo mogą one powodować fałszywe alarmy. Dodatkowo, jeśli chcemy zamontować system ochrony obwodowej, to nasza posesja powinna zostać ogrodzona. W przypadku, gdy nieruchomość nie została obramowana, nie ma możliwości fizycznego wydzielenia chronionej strefy i jakieś zwierzę może wywołać fałszywy alarm. 

Istotne jest również, by przy wyborze systemu bezpieczeństwa nie kierować się jedynie ceną, a porównywać oferty w stosunku do wykorzystanych urządzeń. Nie należy też podejmować się tego zadania samemu, ale udać się do specjalisty i wysłuchać jego wskazówek. Co jeszcze wziąć pod uwagę? Bardzo ważnym czynnikiem przy budowie systemu alarmowego jest wybór odpowiedniego biura do ochrony budynku. Dobre firmy instalatorskie oferują klientom rozwiązanie rozszerzone o powiadomienie ich bezpośrednio o zdarzeniach przez Internet lub moduł komunikacji GSM. Dzięki temu mają oni możliwość zweryfikowania biura ochrony i jego działania, a także od razu otrzymują informację o tym, co się dzieje. Czas reakcji w przypadku incydentu jest bardzo istotny, gdyż przeciętne włamanie trwa bowiem tylko 5-10 minut.

Kolejną kwestią, która wpływa na sprawność systemów, jest konserwacja. System alarmowy, monitoringu, czy systemy wspomagające nie są rozwiązaniami bezobsługowymi. Przynajmniej raz na rok, należy zrobić przegląd w celu sprawdzenia akumulatora, baterii lub przeczyszczenia czujników. Konserwacja jest niezbędnym elementem sprawnej pracy systemów! Bardzo często w najważniejszym momencie (np. tuż po włamaniu), okazuje się, że monitoring nie zadziałał, bo kamerę zakrywała pajęczyna i przez to obraz nagrania był bardzo nieczytelny. Szczególnie przed wakacjami, warto zrobić przegląd, by uniknąć później przykrych sytuacji.

Podsumowując, abyśmy byli spokojni podczas naszej nieobecności, powinniśmy nie tylko postawić na dobrze skonstruowany system, ale też pamiętać o jego konserwacji. A wtedy, nie tylko będziemy mieć poczucie bezpieczeństwa, ale nasz dom faktycznie będzie pod dobrą ochroną. Oczywiście dobrze jest też postawić na sprawdzoną, rzetelną firmę. Profesjonalne rozwiązania w zakresie projektowania, wykonania i konserwacji systemów oferuje firma FUTYMA.