DOM W LESIE

Ten wyjątkowy dom znajduje się w gdyńskim lesie i jest dla właścicieli oazą spokoju i ostoją prywatności. Zaprojektowanie idealnego domu inwestorzy zlecili pracowni Sikora Wnętrza Architektura, która zaprosiła tym razem do wspólnego projektu architekta Andrzeja Marka. Zapraszanie do współpracy różnych specjalistów pozwala na tworzenie obiektów i wnętrz o unikalnym charakterze. 

Autor

Prestiż

Inwestorom zależało na kompleksowej usłudze obejmującej zarówno wnętrza, jak i architekturę. Kluczem było takie opracowanie bryły, by jej finalny kształt wynikał bezpośrednio z potrzeb funkcjonalnych domowników. Według tego dom został podzielony na dwa osobne elementy – część sypialnianą oraz część dzienną, która zawiera dwie kondygnacje: parter oraz piętro.

We wnętrzu najważniejszą przestrzenią jest strefa dzienna zaprojektowana jako połączony salon, jadalnia oraz kuchnia. W części tej zlokalizowana została też lekka ażurowa klatka schodowa prowadząca na pierwsze piętro budynku, gdzie znajdują się dziecięce sypialnie oraz łazienka. Część przewidziana dla rodziców – gabinet, sypialnia i osobna łazienka została zaprojektowana w postaci bocznego skrzydła budynku połączonego z główną częścią budynku za pomocą szklanego łącznika, który rozbija bryłę na mniejsze elementy.

Obiekt znajduje się blisko drogi i od jego strony jest niedostępny – elewacja frontowa to swoisty mur oddzielający go od świata zewnętrznego. Znajduje to swój wyraz w obniżeniu optycznym tej części bryły, która po drugiej stronie jest wyższa i otwarta na podwórko. Otwarta przestrzeń działki powstała dzięki wyeksponowaniu jego najpiękniejszej części poprzez ułożenie budynku w literę „L”. Dostęp do niej możliwy jest poprzez duże przeszklenia, zarówno z części salonowej, jak i sypialnianej.

Materiały zastosowane do wykończenia obiektu to stal o metalicznych szarościach wpadających w czerń oraz drewno poddane specjalnej obróbce termicznej. Na pełny wyraz formalny składa się gra przenikających się pełnych i otwartych ażurowych płaszczyzn tworzących ściany. Podobnie we wnętrzu – zastosowane zostały takie materiały, jak surowe drewno, czy miękkie tkaniny.