Sztuka w pałacu

Niewiele osób wie, że Akademia Sztuki w Szczecinie to jedyna w Polsce publiczna uczelnia kształcąca zarówno w dziedzinie sztuki muzycznej, jak i plastycznej. Aktywnie kreuje wydarzenia kulturalne, organizując około 200 koncertów i 20 wystaw rocznie. Uczelnia dba o nie tylko o prezentację sztuki autorstwa własnych studentów. Po kompleksowym remoncie władze planują także udostępnić zajmowany obecnie Pałac Ziemstwa Pomorskiego widowni wydarzeń artystycznych i turystom. Do czasu jego ukończenia klimatyczne wnętrza obiektu można obejrzeć m.in. w publikowanej na łamach tego wydania Prestiżu sesji fotograficznej. 

Autor

Karina Tessar

Sesja powstała jako praca zbiorowa studentów pierwszego roku Projektowania ubioru Akademii Sztuki w Szczecinie: Zuzanny Choińskiej, Szymona Wiśniewskiego i Marii Zudilin. Odbyła się w ramach zajęć Fotografia mody i produktu prowadzonych przez Emilię Łapko. W roli modela wystąpił Amadeusz Żak, którego tatuaże świetnie wpisały się w klimat bogato zdobionego wnętrza, stanowiąc współczesne nawiązanie do historycznych detali. Zadaniem studentów było sfotografować modela w kontekście zastanej przestrzeni: zarówno portret, detal, jak i postać należało ukazać na tle architektury. – Zestaw zdjęć do niniejszej publikacji również nie jest przypadkowy – proces ich wyboru uświadomił studentom różnorodność zdjęć potrzebnych do przygotowania edytorialu. Wszystkie etapy – od doboru kadru po postprodukcję – są efektem wspólnej pracy – mówi Emilia Łapko. 

Historyczne wnętrze

Pałac Ziemstwa Pomorskiego, będący obecnie siedzibą Akademii Sztuki w Szczecinie, powstał w latach 1892-95 na potrzeby założonego w 1781 r. Towarzystwa Ziemstwa Pomorskiego, skupiającego bogatych właścicieli ziemskich z terenu Pomorza. Sesja została zrealizowana w częściowo odrestaurowanej tzw. wielkiej sali. Pierwotnie w tym reprezentacyjnym miejscu odbywały się obrady przedstawicieli Ziemstwa Pomorskiego. Ściany zdobią herby miejskie i szlacheckie oraz malowidła przedstawiające panoramy najważniejszych miast prowincji. Nakryta żebrowym, złoconym sklepieniem gwiaździstym sala, pod względem architektonicznym, przypomina kaplicę zamkową.  

Przywrócić pałac szczecinianom

Sam pałac przez lata był niedostępny dla zwiedzających, ale Akademia Sztuki podjęła starania, by przywrócić go mieszkańcom Szczecina i turystom. W 2017 r. wykonano I etap najpilniejszych prac konserwatorskich w tzw. wielkiej sali. W 2018 r. w pełni odrestaurowano sklepienie, odtworzono brakujące polichromiei wykonano złocenia. W 2019 r. Akademia Sztuki otrzymała fundusze na odtworzenie, uzupełnienie i odrestaurowanie odkrytych w 2017 r. ściennych polichromii wraz z wykonaniem elementów złoconych i pasa podsklepiennego przedstawiającego herby miast i rodów. Całość prac konserwatorskich wykonywana jest dzięki dotacji celowej UM ze środków Miejskiego Konserwatora Zabytków.


Foto: Zuzanna Choińska, Szymon Wiśniewski, Maria Zudilin, Emilia Łapko
Opieka artystyczna: Emilia Łapko
Model: Amadeusz Żak