Architektura przyjemności

Miejsca w których pracujemy, spotykamy się i odpoczywamy powinny być tak zaprojektowane by każda z tych czynności była w pełni przez nas wykorzystywana i dostarczała nam jak najwięcej przyjemności. Nawet najdrobniejszy element może sprawić by była to przestrzeń jak najbardziej nam przyjazna. Przedstawiamy trzy projekty koncepcyjne takich miejsc. Wszystkie pochodzą z Pracowni Projektowania Architektury Wnętrz i Kształtowania Przestrzeni Publicznej szczecińskiej Akademii Sztuki.

Autor

Aneta Dolega

Projekt lodziarni z cukiernią Dutkiewicz Lody Autorskie przy ulicy Śląskiej 46 w Szczecini
dyplom licencjacki Julii Bojczuk, promotor – dr Dominika Zawojska-Kuriata

Dutkiewicz Lody Autorskie to lodziarnia ciesząca się dużą popularnością wśród szczecinian. Opisywany lokal znajduje się przy ulicy Jagiellońskiej 13 w Szczecinie. Obecna przestrzeń jest nieprzystosowana do dużej liczby odwiedzających. Dodatkowo wyznaczona strefa dla personelu jest mocno ograniczona, a produkcja wyrobów cukierniczych odbywa się w dużej odległości od miejsca sprzedaży. Wspomniany lokal i jego niedogodności stanowią inspirację do stworzenia alternatywy jaką jest aranżacja nowej przestrzeni.

Takim doskonałym miejscem jest lokal przy ulicy Śląskiej 46 w Szczecinie. Cechuje się on przede wszystkim dużym metrażem oraz możliwością przeniesienia produkcji w to samo miejsce, gdzie odbywa się sprzedaż.

Projekt wnętrza użyteczności publicznej do pracy zdalnej przy Bramie Portowej 1 w Szczecinie – Postpandemiczna przestrzeń co-workingowa
dyplom licencjacki Wiktorii Urbańskiej, promotor – dr Dominika Zawojska-Kuriata 

Niniejsza praca jest próbą odpowiedzi na potrzeby społeczeństwa wykonującego pracę oraz naukę zdalną w czasie trwania, jak i po zakończeniu pandemii koronawirusa. Ma na celu stworzenie bezpiecznego i przyjaznego miejsca dla mieszkańców Szczecina oraz okolic. Założeniem projektu jest przestrzeń do pracy, nauki oraz do spędzania wolnego czasu, przy książce i dobrej kawie dla osób w każdym wieku.

 

Projekt kompleksu stymulacyjno-relaksacyjnego w przestrzeni modelowej inspirowany żywiołami
dyplom licencjacki Patrycji Ilcewicz, promotor – dr Dominika Zawojska-Kuriata

Główną inspiracją projektu jest indonezyjska wyspa Bali, której zróżnicowana natura została wykreowana przez cztery żywioły. Poprzez analizę czterech balijskich punktów geograficznych, które ukształtowane zostały przez żywioły – wulkan w Dolinie Batur (ogień), jezioro Batur (woda), Park Narodowy Kintamani (ziemia) oraz klif Karang Boma (wiatr) powstały strefy i wnętrza w kompleksie stymulacyjno-relaksacyjnym. Projekt jest skierowany do osób zmagających się ze stresem oraz długofalowym zmęczeniem spowodowanym pracą lub innymi czynnikami zewnętrznymi. Przestrzeń relaksacyjna stymuluje umysł oraz relaksuje ciało, a także wycisza. Przebywanie w niej umożliwia odłożenie bieżących spraw na bok i zatracenie się w chwili relaksu.

Prestiż  
Październik 2022