Porcelana pięknie przemyślana

Kawa czy herbata inaczej smakuje w ulubionym kubku, czarce czy filiżance. Jedzenie wygląda o wiele lepiej (i tak też smakuje) podane na pięknej, oryginalnej, a na pewno przykuwającej nasze oko, zastawie. Lubimy posiadać rzeczy niepowtarzalne, a jeśli możemy je wykorzystać w codziennym użytkowaniu to tym bardziej.

Autor

Aneta Dolega

Anna Molska pod szyldem Open Work tworzy estetycznie wysmakowaną, o prostych formach i kształtach porcelanę. Jej prace, wspaniale funkcjonują w prywatnych kuchniach i jadalniach, ale także na stołach kawiarni. – Tworzę wyłącznie na zamówienie, pracuję bezpośrednio z klientem – mówi projektantka. – Ludzie trafiają do mnie z polecenia, przez Instagrama i Facebooka. Nie sprzedaję w galeriach, nie prowadzę sklepu. Zresztą większość moich klientów to osoby, które już wcześniej widziały coś mojego i chciałyby mieć coś w tym stylu. Wtedy rozmawiamy nad modyfikacją formy, nad kolorami. Tworzę oczywiście dodatkowe projekty będące pokłosiem moich pomysłów, ale są to pojedyncze, albo w bardzo w krótkich seriach, rzeczy. Czasem dzwonią do mnie znajomi i pytają, czy czegoś nie mam, bo akurat potrzebują np. na prezent. I zawsze coś się znajdzie.

Willa Lentza, „Alicja w Krainie Czarów” – autorkę tej niezwykłej ceramiki inspiruje niemal wszystko, nawet cień rzucony na ulicy. – To taki zawód, że jak się projektuje, to non stop pracuje się w głowie – dodaje z uśmiechem. – Każde zlecenie traktuję jak swego rodzaju wyzwanie, wymagające gruntownego przemyślenia i zaplanowania.

Projektantka nie ukrywa, że bardzo lubi tworzyć na potrzeby kawiarni. Do tej pory wszystkie zlecenia jakie wykonała, pochodziły spoza Polski. Jednym z pierwszych i ciekawszych było wykonanie kompletu porcelany dla jednej kawiarni w Berlinie. – Stworzyłam dla nich set naczyń z czarnej porcelany z odbitymi tekstami na filiżankach, talerzach i miskach – mówi. – Te sentencje były pomysłami człowieka, również projektanta mody, który u mnie zamówił ten komplet. To były pozytywne powiedzonka, szybkie teksty, które można było odkryć np. jedząc ciasto. Po zjedzeniu, na talerzu ukazywało się np. hasło „Love Mi Like You Do”.

Anna Molska swoje zamiłowanie do ceramiki wyniosła z domu, a z talentem do jej tworzenia właściwie się urodziła. – Moja mama dbała by w domu zawsze była oryginalna, inna niż wszędzie, zastawa stołowa – wyznaje. – W latach 80. i 90., w Polsce było różnie z takimi rzeczami. Tymczasem z bratem mieliśmy na przykład ręcznie malowane talerze. W domu był także Bolesławiec, Włocławek, chińska porcelana zdobiona kobaltem. Myślę, że to mocno zaważyło nad wyborem tego, czym się będę w przyszłości zajmowała. Zawsze miałam poczucie, że jestem obyta z ceramiką. Kiedy biorę ją do ręki, cokolwiek to jest, to wiem, jak to zostało zrobione, jaki jest to rodzaj masy… bardzo łatwo mi to przychodzi.

 

Prestiż  
Październik 2022