Polscy i światowi giganci stawiają na Szczecin

Szczecin stanowi jeden z głównych ośrodków nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce, prężnie działają tutaj firmy z sektora IT i Telekomunikacji. Pomorze Zachodnie zaś to polski lider, jeśli chodzi o ekologiczne rozwiązania, głównie w zieloną energię. Nic zatem dziwnego, że nasz region przyciąga inwestorów z takich sektorów, jak IT i OZE.

Autor

Max Radke

O tym, że duńska firma Vestas wybuduje w Szczecinie fabrykę elementów do turbin piszemy w osobnym artykule. Dodajmy tylko, że w fabryce znajdzie zatrudnienie 700 pracowników, a inwestycja jest ściśle związana z budową terminala instalacyjnego w Świnoujściu. Oba projekty są strategicznymi elementami morskiej farmy wiatrowej Baltic Power.

KK Wind Solutions rozwija się w Szczecinie

Ale Vestas to nie jedyna firma z branży energetyki wiatrowej, która wybrała Szczecin. Tutaj swój oddział ulokował też koncern KK Wind Solutions – globalny lider w produkcji elementów elektromechanicznych dla przemysłu wiatrowego, szczególnie w tworzeniu systemów elektrycznych dla turbin wiatrowych. W Szczecinie powstało nowe centrum usług wspólnych, które jest ważnym ośrodkiem działalności całej firmy. Będzie świadczyć usługi w ramach HR, jakości, finansów oraz IT.

Działalność firmy KK Wind Solutions, z główną siedzibą w Danii, znana jest w Szczecinie od 2003 roku, kiedy to powstał zakład produkcyjny przy ul. Goleniowskiej. W związku z coraz większym zapotrzebowaniem na swoje produkty, firma jest przygotowana na intensywny rozwój działalności w kolejnych latach. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku zamierza zatrudnić wielu pracowników w nowym szczecińskim biurze, które znajduje się w biurowcu na Bramie Portowej przy ul. Wyszyńskiego 1.

– Spodziewamy się, że rozwój KK Wind Solutions nabierze przyspieszenia poprzez wzrost organiczny oraz planowane akwizycje, aby usprawnić szybkie przejście na energię zieloną. To oznacza, że będziemy chcieli zatrudnić w ciągu następnych dwóch lat ok 200 dodatkowych pracowników w naszym zakładzie produkcyjnym oraz nowym globalnym centrum usług wspólnych w Szczecinie – mówi Søren Bæk Just, dyrektor finansowy KK Wind Solutions.

Kluczowy pracodawca

KK Wind Solutions ma za sobą 40 lat doświadczenia w dostarczaniu produktów i usług dla największych firm z branży energii wiatrowej. Firma zamierza również odegrać kluczową rolę w nowym sektorze przemysłu, jakim jest Power to X (zaawansowane technologie zamiany, przechowywania i wykorzystania odnawialnej energii elektrycznej).

– Szczecin jest dumny, że może być miejscem rozwoju dla głównego ośrodka produkcyjnego oraz globalnego centrum usług wspólnych KK Wind Solutions. Jesteśmy zadowoleni, że firma kontynuuje swoją działalność w naszym mieście i widzi jego potencjał. To kluczowy lokalny pracodawca, który jest częścią bardzo prężnie rozwijającego się sektora źródeł odnawialnych – mówi Marek Kubik, prezes Agencji Rozwoju Metropolii Szczecińskiej.

Obecnie w Szczecinie, w ramach obu lokalizacji tj. zakładu produkcyjnego oraz globalnego centrum usług wspólnych pracuje ponad 1100 osób. W kolejnych dwóch latach KK Wind Solutions zamierza zatrudnić dodatkowe 200 osób w działach: Finanse, HR, jakość IT oraz inżynierii i automatyzacji.

Polski lider rynku usług IT

Dynamiczny rozwój planuje też firma Sii Poland. Lider rynku usług IT, inżynierii i BPO otworzył w Szczecinie swój 15 oddział w Polsce. Na początek zatrudnienie znalazło tu 30 osób, a warto wspomnieć, że Sii Poland to jeden z najbardziej pożądanych polskich pracodawców, ośmiokrotny zwycięzca tytułu Great Place to Work. Zatrudniając ponad 7000 specjalistów, Sii jest największym dostawcą usług doradztwa technologicznego, transformacji cyfrowej, BPO (Business Process Outsourcing) i inżynieryjnych w Polsce. Eksperci Sii Polska realizują projekty dla wiodących firm z sektorów motoryzacji, bankowości i finansów, Hi-tech, medycznego, handlu detalicznego i logistyki oraz usług użyteczności publicznej.

– Szczecin jest stolicą województwa zachodniopomorskiego oraz jednym z największych ośrodków gospodarczych północnej Polski – mówi Agnieszka Haracz, Regional Manager Sii Szczecin. – W Szczecinie w branży IT jest zatrudnionych obecnie 2500 osób. Nasz region w szczególności specjalizuje się w tworzeniu oprogramowania dla branży automotive, pod tym względem Szczecin to jeden z głównych ośrodków w Polsce i Europie. Ponadto coraz większą rolę w lokalnej gospodarce odgrywa sektor usług biznesowych, m.in. centra BPO, SSC, IT i R&D. Co więcej, atrakcyjność miasta jako lokalizacji inwestycyjnej potęguje bliskość lotniska Berlin-Brandenburg – dodaje Agnieszka Haracz.

Od 1 pracownika do 7 tysięcy

Firma rozpoczęła swoją historię w 2006 roku jako jednoosobowy start-up, a dziś posiada oddziały w największych miastach Polski, między innymi Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku czy Łodzi, a teraz również w Szczecinie.

– Cieszymy się, że firma Sii wybrała nasze miasto. Kolejny raz potwierdza się, że Szczecin jest atrakcyjnym miejscem dla rozwoju usług związanych z nowymi technologiami – mówi Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina.

– U nas jest klimat nie tylko do kreatywnej pracy, ale też do spędzania wolnych chwil w otoczeniu ciekawej architektury czy wszechobecnej zieleni i wody. To wszystko jest bardzo ważne w wyborze swojego miejsca do życia. Staramy się konsekwentnie budować markę Szczecina i odsłaniać nasz wysoki potencjał dla inwestorów. Wybór Szczecina przez firmę Sii utwierdza nas w przekonaniu, że idziemy w dobrym kierunku – dodaje Michał Przepiera.

Szczeciński oddział Sii współpracuje już z wieloma klientami w Polsce i na całym świecie, takimi jak fińskie przedsiębiorstwo produkcji maszyn, lider protetyki słuchu, duński producent sprzętu medycznego, duński twórca rozwiązań do pobierania próbek krwi czy międzynarodowy producent i wydawca gier mobilnych. Wśród klientów są m.in. Puma, Roche, ABB, mBank, Atlassian, Microsoft czy Adobe.

Projekty dla światowych gigantów

Eksperci Sii w Szczecinie to przede wszystkim developerzy C++, C Embedded, Autosar, ale też Java, ETL, .Net, JavaScript i Sharepoint, testerzy, administratorzy systemów, analitycy, project managerowie oraz konsultanci, który budują rozwiązania wykorzystywane przez użytkowników na wszystkich kontynentach globu.

– Działam w niedużym projekcie zajmującym się realizacją modułu sterowania dachem w nowym modelu kabrioletu od znanego na całym świecie producenta samochodów sportowych oraz luksusowych samochodów osobowych. Cieszę się, że wraz z otwarciem biura Sii w Szczecinie pojawiają się nowe możliwości współpracy z branżą automotive – mówi Radosław Pokora, Software Engineer w Sii Polska.

Zadania realizowane przez ekspertów Sii ze Szczecina często wiążą się z zachowaniem bezpieczeństwa na drogach.

– Realizujemy ściśle tajne projekty – mówi Sebastian Zarzycki, Software Engineer w Sii Polska. – Mój na przykład dotyczy stworzenia kolejnej wersji urządzenia emitującego dźwięk w samochodach elektrycznych i hybrydowych, aby piesi nie byli zaskoczeni obecnością bezgłośnie poruszającego się pojazdu podczas beztroskiej wędrówki po jezdni czy parkingu. Urządzenia te będą montowane w znanych markach aut produkcji europejskiej i azjatyckiej, sprzedawanych na całym świecie. Kiedy słyszycie samochód elektryczny, wiedzcie, że ten dziwny dźwięk nie jest emitowany przez silnik, lecz wydobywa się z głośnika, za co odpowiada skomplikowane oprogramowanie działające na kilkurdzeniowym mikroprocesorze – zdradza Sebastian Zarzycki.

Znajdź pracę w Sii Szczecin

Projekty Sii Szczecin to również zaawansowane rozwiązania analityczne.

– Jestem planistą w projekcie związanym z modernizacją lotniska LAX w Los Angeles, które jest obecnie trzecim najbardziej ruchliwym lotniskiem na świecie – wyjaśnia Paweł Kozłowski, Project Manager w Sii Polska. – By usprawnić obsługę pasażerów oraz oddalić ruch samochodowy od samych terminali zdecydowano się tam na stworzenie bezkolizyjnego systemu transportowego opartego o zautomatyzowaną kolejkę elektryczną (Automated People Mover). Pociągi autonomiczne będą poruszać się po linii o długości ok. 2.25 mili i zatrzymywać na stacjach łączących terminale lotniskowe z liniami metra, parkingami samochodowymi i skonsolidowanymi centrami wypożyczalni samochodów - dodaje Paweł Kozłowski.

Sii Szczecin prowadzi aktualnie rekrutację na wiele stanowisk.

Poszukiwani są m.in. developerzy C i C++, developerzy Autosar, testerzy, administratorzy aplikacji oraz developerzy front i back-endowi. W przyszłym roku firma planuje zatrudnić w Szczecinie kolejne 100 osób.

 

Prestiż  
Listopad 2022