Szczecińskie DNA

Starka - płynne złoto

Starka – „szczecińskie płynne złoto w beczkach” czy też „polska whisky”. Różnie określany jest ten trunek, z którego słynie stolica Pomorza Zachodniego. Bo to jedyne miejsce w Polsce, gdzie się Starkę produkowało. Trunek ten można kupić, przede wszystkim w Internecie, ale szczecińska fabryka aktualnie nie działa.

Autor

Dariusz Staniewski

W 1863 roku, na wzgórzu, przy Turnerstrasse – dziś ulicy Jagiellońskiej szczeciński przedsiębiorca Herman Koch otworzył browar, nazwany później Victoria (Stettiner Victoria Brauerei). Powstał on na wzgórzu, z którego rozprzestrzenia się nie tylko wyjątkowy widok na miasto. Takie położenie zapewniało znakomite warunki dla leżakowania i fermentacji produkowanego piwa. Browar Victoria działał do 1921 roku. Potem przekształcono go w wytwórnię wódek. Druga wojna światowa łaskawie obeszła się z budynkami zakładu – nie zostały zniszczone. W marcu 1946 roku wznowiono produkcję. Firma zaczęła działać pod nazwą Szczecińska Wytwórnia Wódek POLMOS. Od początku specjalizowała się w produkcji wódek naturalnych wymagających wieloletniego leżakowania – winiaki, whisky, śliwowice, wódki typu calvados oraz oryginalnej Starki – „szczecińskiego płynnego złota w beczkach”.

Starka to tradycyjna, wytrawna wódka zbożowa, produkowana w Polsce, na Litwie i Rosji. Znana jest od co najmniej XV wieku. Kto chciałby dowiedzieć się czegoś o pochodzeniu tego trunku najczęściej trafi na pewną legendę z nim związaną. Według niej tradycyjnie po narodzinach syna zakopywano w dębowej beczce żytni spirytus. Wykopywano ją na jego wesele. Czyli spoczywała w ziemi minimum kilkanaście lat. Ale według ekspertów to tylko ciekawa legenda nie mająca swojego odzwierciedlenia w rzeczywistości. Bo drewniana beczka nie wytrzymałaby w ziemi tak długiego okresu czasu. Tak naprawdę Starka miała leżakować w beczkach po węgierskich tokajach. Stąd też ma pochodzić jej wyjątkowy smak. Współcześnie wytwarzana jest z surówki mającej 90 proc. alkoholu. Rozcieńczana do 60 proc. i przechowywana przez rok w dużych beczkach. Następnie przelewa się ją do mniejszych beczek dębowych.

Wtedy rozpoczyna się proces leżakowania i dojrzewania.

Niespełnione obietnice

Transformacja gospodarcza do jakiej doszło w Polsce na początku lat 90. ubiegłego wieku nie wszystkim firmom wyszła na dobre. Część została przekształcona w zakłady o nowej formie właścicielskiej, inne podupadły lub zmieniły branże, a niektóre zniknęły z rynku. W 2008 roku w stan upadłości została postawiona Szczecińska Wytwórnia Wódek Polmos. Spółka zatrudniała wtedy 100 osób. Rok później było już 70 pracowników. Produkcja stanęła. Po decyzji o likwidacji przedsiębiorstwa, podjętej przez sąd (gdy nie powiodły się próby porozumienia z głównymi wierzycielami) pracę straciło 50 kolejnych osób.

W 2010 roku majątek szczecińskiego Polmosu wyceniono na ponad 47 mln zł. Syndyk masy upadłościowej postanowił sprzedać firmę w całości. W pierwszej kolejności chciał zaspokoić roszczenia głównych wierzycieli, czyli Izby Celnej, Urzędu Celnego i banku BGŻ. Długi Polmosu wynosiły 40 mln zł. Należności wobec Izby Celnej, wraz z odsetkami - 26 mln zł. W 2010 roku w firmie zatrudnionych było już tylko 21 osób. Zakładano, że jeżeli firma zostanie sprzedana będą oni mogli szybko uruchomić produkcję.

Nie udało się. Dopiero pod koniec 2012 roku za ponad 29 milionów złotych Polmos kupiło Gdyńskie Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe Agora. W skład nabytego majątku weszły m.in. piwnice i zmagazynowane tam trunki, również te będące w toku produkcji, znaki towarowe, wzory przemysłowe, receptury. Po przeniesieniu do stolicy Pomorza Zachodniego firma zmieniła nazwę na Szczecińska Fabryka Wódek Starka. Ale nadal nie było wiadomo kiedy trunek trafi do sklepów.

Ale nowe władze firmy były pełne optymizmu.

– Legendarny trunek powróci najpóźniej w czwartym kwartale 2013 roku – zapewniał reportera „Magazynu Szczeciński Prestiż” Sylwester Kloskowski, dyrektor naczelny Szczecińskiej Fabryki Wódek Starka.

W piwnicach zakładu, w dębowych beczkach leżakowało wtedy ok. 330 tys. litrów żytniej surówki. Po rozcieńczeniu i rozlaniu w butelki można byłoby uzyskać około miliona litrów Starki. Piwnice szczecińskiego zakładu były wtedy jednym z największych składów alkoholu przechowywanych w dębowych beczkach w Europie. Spoczywały one na specjalnych kilkupoziomowych stelażach 20 metrów pod ziemią, na ponad 3 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Beczki o różnej wielkości, od 200 do tysiąca litrów. Najstarsza pochodzi z 1947 roku i ma około 6 tysięcy litrów. Największa – 38 tysięcy litrów. W jednej z piwnic znajdują się cztery duże beczki – każda po 25 tysięcy litrów każda.

– Dzięki warunkom jakie panują w podziemiach przy Jagiellońskiej Szczecin, stał się wyłącznym producentem Starki. Najstarsza beczka została napełniona w 1947 roku. To duma i perła fabryki. Jest kilkadziesiąt beczek ze Starką półwieczną, wiele nieco późniejszych, a najmłodsze jakie posiadamy zostały zamknięte 12 lat temu. Przy każdej z beczek można zobaczyć wskaźniki, w których wyraźnie widać kolor leżakującego w nich trunku. Im starszy tym kolor ciemniejszy. Starka w najstarszej z beczek, tej z 1947 roku, jest niemal czarna – opowiadał „Prestiżowi” Sylwester Kloskowski.

Nowa Starka miała się pojawić w dwóch segmentach – Premium i Super Premium. Premium – marka mainstreamowa, osiągalna dla wszystkich. To Starka nie młodsza niż 15 letnia.

– Tej 10 letniej, najmniej wartościowej, nie zamierzamy w ogóle sprzedawać. Z kolei Super Premium, to wódka 30, 40 i 50 – letnia, tutaj cena będzie już znacznie wyższa, ale z pewnością warta tego niezwykłego bukietu smakowego – zachwalał dyrektor.

Nowy właściciel zakładu zapewniał, że prowadzi rozmowy z kontrahentami i modernizuje fabrykę. Ale nie uruchomiono produkcji, rozlewania i sprzedaży. Na to była potrzebna zgoda Izby Celnej. W sprzedaży Starka pojawiła się dopiero w 2017 roku m.in. w dyskontach jednej z ogólnopolskich sieci handlowych. Kolejne problemy finansowe fabryki zaczęły się w połowie 2018 roku. Dwanaście miesięcy później cały jej majątek został wystawiony na sprzedaż za ponad 300 milionów złotych. Nie udało się jednak znaleźć inwestora. W 2019 roku odbyły się dwie licytacje 13,2 tysiąca butelek 40-procentowej „Starkę 3”. Jej bazą jest żytni destylat, który trzy lata dojrzewa w dębowych beczkach. Wartość licytowanego alkoholu wyceniono na 303,6 tys. zł. Ale licytacja zaczęła się od 151,8 tys. zł. Zwycięzca wygrał kwotą 152,8 tys. zł.

Dziś Starka jest dostępna w wielu sklepach, nie tylko z markowymi alkoholami. Również on – line. Jej ceny wahają się od 80 zł do ponad 24 tys. zł (50 letnia, 0,7 l, 2003 rok).

Fatum, czy co?

W marcu tego roku w lokalnych mediach pojawił się Komunikat Prokuratury Okręgowej w Szczecinie. Nie był zbyt długi. Ale za to wzbudził prawdziwe zdumienie. Informacja dotyczyła jednego ze śledztw prowadzonych przez Wydział ds. Przestępczości Gospodarczej. Dotyczy ono wyrządzenia szkody majątkowej spółce… Szczecińska Fabryka Wódki „Starka” ! Okazało się, że zarzuty postawiono czterem osobom.

„Ustalono, że podejrzane (M.K. i K.L.) zbyły określonym kontrahentom łącznie około 17.000 butelek alkoholu po zaniżonych cenach w stosunku do ceny rynkowej, a pieniądze stanowiące zapłatę za ten alkohol nigdy nie zostały przekazane na rachunek spółki, albowiem zostały rozliczone jako kompensata za fikcyjne usługi świadczone na rzecz Szczecińskiej Fabryki Wódek „Starka” sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinie. Dodatkowo ustalono, że dwa pojazdy należące do spółki zostały sprzedane za kwotę o kilkadziesiąt tysięcy złotych odbiegającą od ich wartości rynkowej.

Zgromadzony w toku postępowania materiał dowodowy, w tym zeznania świadków, oględziny zabezpieczonej dokumentacji pozwoliły na przedstawienie czwórce podejrzanych, w tym 2 członkom zarządu (M. K i K. L), osobie powiązanej z nimi i faktycznie kierującej działalnością spółki (D.L.) oraz osobie kierującej firmą zajmującą się ochroną (J.Ch.) zarzutu wyrządzenia spółce Szczecińska Fabryka Wódki „Starka” szkody majątkowej w wysokości nie mniejszej niż 1.700.000 zł. Wobec wszystkich podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji połączonego z zakazem kontaktowania się, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowego. Podejrzanym za zarzucany podejrzanym czyn grozi kara pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

Atrakcyjne piwnice

Pomimo tego, że zakład nie funkcjonuje można zwiedzać jego słynne piwnice. I to w dodatku z degustacją sławnych wyrobów. Tylko trzeba wcześniej zadzwonić do sekretariatu firmy, aby umówić się na wycieczkę. Grupa zwiedzających musi liczyć minimum 10 osób. Koszt 80 zł od osoby.

 

Prestiż  
Listopad 2022