Jakie są trendy w projektowaniu powierzchni biurowych?

W pracy spędzamy większość czasu i dlatego musi spełniać odpowiednie warunki. Wygląd biura zależy często od charakteru naszej pracy, ale też od indywidualnych potrzeb pracowników. To mogą być otwarte przestrzenie naszpikowane technologiami i nowoczesnym ekologicznym designem, ale również kameralne, wyciszone pomieszczenia. Jedna rzecz jest dla nich wspólna – każda z tych przestrzeni biurowych ma swoim gospodarzom sprzyjać i być dla nich przyjazna. O tym m.in. rozmawiamy z Eweliną Bożacką, dyrektorem kreatywnym studia Archice, w skład którego wchodzą architekci, projektanci i specjaliści branżowi.

Autor

Aneta Dolega

Tematem artykułu są wnętrza biur, a dokładnie jak stworzyć przyjazną i profesjonalną przestrzeń do pracy. No właśnie, co się składana tę przestrzeń? Czy są jakieś ustalone zasady w tego rodzaju architekturze?

Siedziba firmy to oblicze, które wiele o niej mówi. Odzwierciedla nie tylko charakter i profil działalności, ale również przedstawia jej stosunek do klientów, pracowników, ekologii oraz wartości, jakimi się kieruje.

Co jest brane pod uwagę przy projektowaniu biurowych wnętrz?

Bardzo duży nacisk jest kładziony przede wszystkim na komfort pracy jednakowo dla zarządów, klientów, ale przede wszystkim pracowników. W biurach spędzamy bardzo dużo czasu i musi być ono „szyte na miarę”. Dziś oczekiwania są takie, iż będą to przestrzenie nowoczesne z wykorzystaniem najnowszych technologii, dedykowane pracownikom zarówno do pracy indywidualnej jak i grupowej, a nawet możliwości odbioru pracy zdalnej.

Dziś przestrzeń jest wielozadaniowa, otwarta z widoczną transparentnością co ułatwia zarządzenie firmą. Aranżacja biura powinna być przyjazna pracy kreatywnej i zespołowej ze strefami relaksu.

Czy to indywidualna sprawa każdej firmy, czy faktycznie ogólne architektoniczne zalecenia?

Projekt przestrzeni biurowej zawsze musi być poprzedzony wnikliwą analizą potrzeb zarówno pracowników jak i klientów, rodzaju realizowanych zadań, sposobu zarządzania firmą. Duże znaczenie mają również relacje panujące w firmie. Biorąc pod uwagę te wszystkie elementy, możemy usiąść do projektowania i przedstawić koncepcję nowego oblicza biura.

Co w takim razie, na pewno powinno się składać na taką przestrzeń biurową?

Na przestrzeń biura składać muszą się przemyślane strefy funkcjonalne. Jedną z ważniejszych stref jest to, co widzimy od przekroczenia progu drzwi. Recepcja lub strefa wejścia to pierwszy obraz tego co widzą nasi goście – klienci i jak chcemy, by nasza firma była postrzegana. Czytelne strefy pracy i obsługi klienta musimy wpisać w powierzchnię i kubaturę, jaką dysponujemy. To zadanie często trudne i stanowi wyzwanie zarówno dla nas jak i dla naszych klientów. Wspólna praca z inwestorem i jego pracownikami przynosi oczekiwane efekty. O atmosferze w firmie decyduje również jego spójny wizerunek.

A jakie dziś są trendy w projektowaniu przestrzeni biurowych?

Odpowiedź jest złożona, gdyż należy odpowiedzieć na wstępie, do kogo kierowana jest ta przestrzeń? Mogą być to przestrzennie minimalistyczne, industrialne, nowoczesne z elementami klasyki – ważne by były przyjazne zarówno klientom jak i pracownikom i na tym polega nasza praca.

Dziękuję za rozmowę.

 

Dyrektor Kreatywny
ARCHICE Sp. Z o.o. Sp K
Architekt

Ewelina Bożacka

 

Prestiż  
Listopad 2022