Od Redaktora Prowadzącego
Główny Urząd Statystyczny co miesiąc podaje skalę inflacji w Polsce. Jak można się domyślić, wskaźniki nie są optymistyczne. W październiku 2022 roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły rdr o 17,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrost jest o 1,8 proc. To dane urzędowe, ale wskaźnik GUS pokazuje wartość inflacji w ujęciu uśrednionym, a jak wiadomo każdy Kowalski, czy każda firma wydaje pieniądze na co innego. Nie dziwi zatem fakt, że dla wielu ludzi i dla wielu przedsiębiorców realna inflacja jest o wiele wyższa niż ta podawana przez GUS. Głównym czynnikiem napędzającym inflację pozostają nośniki energii, które zdrożały w ciągu roku o 41 proc.
Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan przekonuje, że szczyt inflacji czeka nas w pierwszych miesiącach 2023 r., zaś wiceprezes NBP Marta Kightley twierdzi, że od marca przyszłego roku inflacja będzie silnie spadać, a na koniec roku ma osiągnąć wartość jednocyfrową. Na ile realne są te prognozy? Nie wiadomo, żyjemy wszak w czasach mocno niestabilnych, w których rzeczywistość gospodarcza i geopolityczna może zmienić się praktycznie z dnia na dzień. Jak zatem sobie radzić w tych trudnych czasach, w obliczu szalejącej inflacji? Zapytaliśmy o to zachodniopomorskich przedsiębiorców i samorządowców. Nastroje nie są optymistyczne, ale trudno, by takie były.
Kryzys odbija się na wielu branżach, zauważalna jest już fala upadków firm, szczególnie tych, które mają słabsze fundamenty i balansują na granicy płynności finansowej. W tej gospodarczej szarzyźnie są jednak wiadomości optymistyczne. Stopa bezrobocia w Szczecinie i na całym Pomorzu Zachodnim jest rekordowo niska. Eksperci rynku pracy twierdzą, że wciąż jeszcze mamy rynek pracownika, ale pojawia się coraz więcej branż, w których widać wyraźny spadek koniunktury. Dotyczy to gastronomii, hotelarstwa i – co jest większym zaskoczeniem – budownictwa.
Czy pracownicy, którzy będą tracić pracę w tych branżach znajdą zatrudnienie w innych sektorach? Jest na to szansa, bo w województwie zachodnio- pomorskim bardzo mocno rozwija się sektor IT, usług, logistyki i przemysłu, w tym tego związanego z odnawialnymi źródłami energii. W tych branżach pracowników wręcz brakuje, a o szczegółach możecie przeczytać na łamach naszego Magazynu.
Piszemy też o polskich i zagranicznych inwestorach, którzy lokują w naszym regionie siedziby swoich firm i rozwijają działalność już funkcjonujących zespołów. To kolejna jaskółka, która przekonuje nas o tym, że województwo zachodniopomorskie jest atrakcyjną lokalizacją dla inwestorów, o czym notabene pisaliśmy już wielokrotnie.
O czym jeszcze przeczytacie w tym wydaniu Magazynu Prestiż – Biznes i Inwestycje? Wzięliśmy pod lupę raport firmy doradczej Deloitte dotyczący finansów klubów polskiej Ekstraklasy piłkarskiej. Na czym i ile zarabia Pogoń Szczecin? Ile klub wydaje na wynagrodzenia? Jaki ma potencjał biznesowy? Jak szczecińska Pogoń wypada w porównaniu z innymi klubami? Zapraszamy do lektury. Ponadto, przeczytacie o 25-leciu Północnej Izby Gospodarczej, w naszym cyklu „Szczecińskie DNA” cofamy się do roku 1863, kiedy to szczecinianin Herman Koch położył podwaliny pod przedsiębiorstwo produkujące kultową Starkę. Inaugurujemy też nowy cykl „Pomorze Zachodnie jest EKO”, w którym będziemy przybliżać lokalne inicjatywy sprzyjające środowisku, jego ochronie. A skoro jesteśmy przy ekologii, to nie mogliśmy pominąć tematu katastrofy na Odrze. Katastrofy, która się nie zakończyła, która cały czas trwa, i która – jak przekonują szczecińscy naukowcy – może eskalować. A wszystko to wpływa na gospodarkę, nie tylko lokalną, ale ogólnopolską.
Życzę Państwu ciekawej lektury, ale przede wszystkim spokoju w tych niespokojnych czasach.