Miasto pełne szczęścia

Większość mieszkańców Szczecina uważa, że są szczęśliwi w swoim mieście. Tak przynajmniej wynika z najnowszych badań. Stolica Pomorza Zachodniego znalazła się na szóstym miejscu w rankingu najszczęśliwszych polskich miast. Wyprzedziliśmy m.in. Poznań, Kraków, Wrocław, Katowice i Warszawę.

Autor

Dariusz Staniewski

W sierpniu tego roku opublikowano wyniki dwóch raportów przygotowanych przez ThinkCo na zlecenie Grupy OLX/Otodom: „Szczęśliwy dom. Miasto dobre do życia” i „Szczęśliwy Dom. Dzielnica różnorodnych potrzeb”. W badaniach wzięło udział prawie 36 tys. ankietowanych. Prowadzono je między wrześniem 2021 a lutym 2022 roku na reprezentatywnej liczbie kobiet i mężczyzn oraz poszczególnych grup wiekowych. Oba raporty przynoszą odpowiedzi na pytania: Jak się żyje mieszkańcom Polski, w których miastach najlepiej i w których dzielnicach mieszkańcy czują się szczęśliwi. Okazuje się, że większość mieszkańców Polski (58 proc.) jest szczęśliwa z życia w swoim mieście. Najbardziej w Gdańsku, Gdyni i Zielonej Górze. Szczecin w tym zestawieniu znalazł się na szóstym miejscu. Na pozostałych pozycjach znalazł się Poznań, Białystok, Kraków, Lublin, Wrocław, Katowice, Warszawa, Bydgoszcz i Łódź. Badania wykazały także, że poziom szczęścia rośnie wraz z wielkością miasta. Ale tylko do poziomu 200-500 tys. mieszkańców. Na nieco gorsze wyniki największych miast wpływają wysokie koszty życia i problemy związane ze środowiskiem naturalnym. Zauważono także, że poziom szczęścia rośnie wraz z wiekiem, by osiągnąć najwyższy wynik w grupie 61-70 lat.

Szczęśliwi szczecinianie

Co sprawia, że tak wielu szczecinian twierdzi, że są zadowoleni z życia w stolicy Pomorza Zachodniego? To m.in. dostępność do sklepów, środowisko naturalne oraz komunikacja miejska i dojazd. Badanie zostało przeprowadzone przed ostatnimi najnowszymi zmianami w lokalnej komunikacji oraz coraz większym brakiem kierowców autobusów i motorniczych tramwajów. Dlatego prawdopodobnie aktualnie w tych przypadkach opinie badanych mogłyby wyglądać nieco inaczej. Jakie są ujemne strony mieszkania i życia w Szczecinie? Najczęściej ankietowani wskazywali na koszty życia, kolejny raz pojawia się komunikację i dojazd (według autorów badań różnice w postrzeganiu tych samych zjawisk mogą wynikać z szeregu powodów – dzielnicy i osiedla zamieszkania, sytuacji materialnej, możliwości porównania z innymi miastami itd.) oraz dostęp do rozrywki i atrakcji kulturalnych. Zbadano także w których miastach ludzie są najmniej szczęśliwi. Okazało się, że w pierwszej dziesiątce znalazł się Koszalin (szóste miejsce).

Szczęśliwa dzielnica

Drugie badanie przeprowadził Otodom. Dotyczyło ono w których ze 154 dzielnic 12 największych miast w Polsce mieszkańcy są najbardziej zadowoleni. W przypadku Szczecina zbadano cztery główne dzielnice miast – Prawobrzeże, Śródmieście, Północ i Zachód. Jakie mamy wyniki? 72 proc. szczecinian jest szczęśliwych z życia w swojej dzielnicy. To więcej niż zadowolonych z życia w stolicy Pomorza Zachodniego w ogóle (67 proc.). Najszczęśliwsi są mieszkańcy Śródmieścia – 79 proc. i Prawobrzeża – 76 proc. Z dzielnicy Północ jest 72 proc. zadowolonych, a Zachód – 65 proc. Dlaczego mieszkańcy Śródmieścia są tak zadowoleni ze swojej dzielnicy? Ankietowani wskazywali na dostęp do sklepów (54 proc.), środowiska naturalnego (33 proc.), relacje sąsiedzkie (30 proc.) oraz dostęp do rozrywki i kultury (20 proc.). Według autorów badań Prawobrzeże jest jedyną dzielnicą w Szczecinie, w której odsetek niezadowolonych z komunikacji miejskiej jest większy niż zadowolonych.

– Możemy przypuszczać, że odległość dzieląca osiedla na Prawobrzeżu od centrum i jakość komunikacji stanowią główną przeszkodę w odczuwaniu szczęścia w mieście przez tamtejszych mieszkańców – stwierdzili badacze.

Prestiż  
Listopad 2022