Piłkarska liga finansowa

Biznesowe oblicze Pogoni Szczecin

Niemal 45 milionów złotych wyniosły przychody Pogoni Szczecin z podstawowej działalności operacyjnej w okresie od lipca 2021 roku do czerwca 2022 roku. Daje to szczecińskiemu klubowi czwarte miejsce wśród klubów ekstraklasy – tak wynika z raportu „Piłkarska liga finansowa – sezon 2021/2022” przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte. Na szczycie zestawienia znajduje się Legia Warszawa z przychodami na poziomie 155,2 mln zł. Na czym zarabiają kluby Ekstraklasy? Jaka jest struktura przychodów Pogoni Szczecin?

Autor

Jakub Jakubowski

To już 16 edycja rankingu Deloitte pokazującego jak wygląda piłkarski biznes w Polsce. Ranking oparty jest na analizie wielkości przychodów klubów Ekstraklasy pochodzących z działalności sportowej w sezonie 2021/2022. Eksperci Deloitte analizują strukturę przychodów z podstawowej działalności operacyjnej oraz osobno wyliczają wartość transferów.

100 procent wzrostu

Przychody sportowe, które zostały wzięte pod uwagę, podzielono na trzy kategorie stanowiące źródło budowania wartości klubu: prawa do transmisji telewizyjnych i scentralizowanych praw marketingowych pochodzących od Ekstraklasy S.A. za udział w rozgrywkach; przychody z dnia meczowego, czyli wpływy ze sprzedaży biletów, karnetów, loży VIP oraz cateringu na stadionie; przychody komercyjne, czyli m.in wpływy z umów sponsorskich, reklam, sprzedaży koszulek, pamiątek klubowych. Osobno podsumowano także środki pozyskane przez kluby z transferów zawodników.

Kluby Ekstraklasy w trakcie sezonu 2021/2022 wypracowały 715,1 mln zł przychodów z trzech podstawowych źródeł – jest to wynik aż o 87,9 mln zł wyższy niż w sezonie ubiegłym. Tym samym, kluby ustanowiły kolejny już rekord przychodów. W ciągu 10 lat, przychody klubów Ekstraklasy urosły ponad dwukrotnie, z 353 mln zł w roku 2012 do ponad 715 mln zł w sezonie 2021/2022.

Jeśli chodzi o transfery to suma przychodów z tego tytułu wśród klubów Ekstraklasy wyniosła 145,6 mln zł, z czego 136,1 mln zł pochodzi od klubów zagranicznych. Ubiegłoroczny rekord transferowy w tym sezonie nie został pobity, a wartość przychodów transferowych jest niższa od poprzedniego sezonu o 29,3%, kiedy z transferów kluby Ekstraklasy zaksięgowały łącznie 206 mln zł przychodów. Jak na tym tle wypadła Pogoń Szczecin?

Na tym zarabia Pogoń Szczecin

Pogoń w tegorocznym rankingu przychodów zajęła czwarte miejsce, utrzymując tę pozycję od zeszłego sezonu. Portowcy odnotowali 44,7 mln zł przychodów, co jest kwotą niemal identyczną do ubiegłorocznej 44,3 mln zł. Szczecinianie połowę swoich przychodów uzyskali z transmisji, które przyniosły 22,7 mln zł. Niemal całość tej kwoty pochodziła z praw telewizyjnych do rozgrywek Ekstraklasy. Oprócz tego 0,4 mln zł Pogoń otrzymała od UEFA za rozegrane eliminacje Ligi Konferencji Europy. 40% przychodów Pogoni pochodziło ze źródeł komercyjnych, wśród których 6,6 mln zł miało swoje źródło w umowach sponsorskich.

Sezon 2021/22 był kolejnym, w którym Pogoń nie posiadała sponsora głównego. Mimo to, w bieżącym sezonie może się to zmienić.

– Klub nie posiadał sponsora głównego, jednak istnieje duża szansa, że w trakcie sezonu 22/23 taka umowa zostanie zawarta. Na razie na koszulkach pojawiło się logo Betcris - Partnera Kluczowego – tłumaczy Tomasz Adamczyk, wiceprezes Pogoni Szczecin.

Partnerem strategicznym klubu pozostaje w dalszym ciągu Miasto Szczecin. Podobnego rzędu kwoty, bo 3,1 mln zł i 3,15 mln zł Pogoń uzyskała odpowiednio ze sprzedaży towarów klubowych oraz z wpływów od miasta. Niecałe 9% przychodów (3,9 mln zł) Pogoń uzyskała z organizacji dnia meczowego. Przez cały sezon pojemność stadionu była ograniczona z uwagi na jego gruntowną przebudowę. W związku z ograniczoną dostępnością miejsc na stadionie, Pogoń w ciągu sezonu miała najwyższe średnie zapełnienie stadionu w całej lidze – na poziomie 85%. Według szacunków klubu, po przejęciu całego stadionu (pojemność ok. 21 tys. widzów) przychody z dnia meczowego istotnie wzrosną, nawet do 14-15 mln zł.

Pogoń bije transferowy rekord

Pogoń Szczecin jest niekwestionowanym liderem rankingu przychodów transferowych w sezonie 2021/2022. Budżet szczecińskiego klubu został zasilony kwotą ponad 43 mln zł. To kwota zbliżona do sumy trzech podstawowych źródeł przychodu, z których Pogoń uzyskała łącznie 44,7 mln zł. Osiągnięcie takiego wyniku było możliwe dzięki sprzedaży Kacpra Kozłowskiego do angielskiego Brighton. Według deklaracji Jarosława Mroczka, prezesa Pogoni Szczecin, transfer Kacpra Kozłowskiego był najwyższym transferem z Ekstraklasy, a pojedynek korespondencyjny w tym zakresie był prowadzony z Lechem Poznań i transferem Jakuba Modera. Mimo tej deklaracji, Pogoń nie ujawniła dokładnej kwoty transferu. Ze względu na tajność umów, nie możemy jednoznacznie rozstrzygnąć tego pojedynku.

Jeśli chodzi o transfery przychodzące, za gotówkę zakupiono również w zimie Wahana Biczakczjana. Na zawodników przychodzących do klubu wydano łącznie 1,91 mln zł. Pogoń walczyła o mistrzostwo Polski niemal do końca sezonu, jednak ostatecznie ponownie zakończyła rozgrywki na najniższym stopniu podium. Dało to Portowcom awans do eliminacji rozgrywek Ligi Konferencji Europy, w których to po wyeliminowaniu w 1. rundzie KR Reykjavík, w kolejnej odpadli z duńskim Brøndby IF.

Kibic generuje przychód

Pogoń Szczecin łącznie osiągnęła blisko 88 mln zł przychodów po uwzględnieniu transferów, co stanowi trzeci wynik w ekstraklasie. Na czele zestawienia plasuje się Legia Warszawa z przychodami łącznymi 179,7 mln zł (155,2 mln zł z podstawowych źródeł, 24,5 mln z transferów), drugie miejsce zajmuje Lech Poznań, którego przychody w sezonie 2021/2022 wyniosły 94,8 mln zł (79,1 mln zł z podstawowych źródeł, 15,7 mln zł z transferów).

W bieżącym sezonie Pogoń Szczecin ma szansę na znacznie większe przychody z dnia meczowego. Jest to związane z rozgrywaniem meczów na nowym stadionie, a jak wiadomo, wysoka frekwencja na meczach piłkarskich jest jednym z kluczowych czynników sukcesu sportowego i finansowego klubów. Kluby mocnych lig zachodnich generują przychody z dnia meczowego wynoszące kilkanaście procent łącznych przychodów. Podobnie w Ekstraklasie przychody z dnia meczowego stanowią istotną część przychodów. Pełne trybuny na meczach piłkarskich dają bezpośrednie korzyści w postaci większych wpływów z biletów, ale także korzyści niemierzalne, takie jak wzrost wartości marki.

Sezon 2020/21 rozgrywany w warunkach pandemicznych nie pozwalał widzom na swobodne uczestnictwo w meczach. W tym zakresie sezon 2021/22 przyniósł znaczącą zmianę. Swobodny dostęp do stadionów i brak restrykcji przełożył się na wzrost przychodów z dnia meczowego o 78,4 mln zł, z 24,2 mln zł w sezonie 2020/21 do 102,6 mln zł w sezonie 2021/22.

Lech Poznań najpopularniejszy

W sezonie ubiegłym mecze ekstraklasowych drużyn oglądało z trybun średnio 7 614 widzów. Największym zainteresowaniem cieszyły się spotkania rozgrywane na stadionie Lecha Poznań. Na mecze Kolejorza przychodziło średnio 22 560 kibiców. Drugie miejsce zajęła Wisła Kraków. Spotkania „Białej Gwiazdy” gromadziły na trybunach blisko 15,3 tys. widzów. Na ostatnim miejscu podium znalazła się Legia Warszawa ze średnią frekwencją 14,5 tys. widzów. Pogoń Szczecin ze średnią 7 665 kibiców na mecz uplasowała się na miejscu siódmym.

Z analizy ekspertów Deloitte wynika, że kluby Ekstraklasy mają możliwość zwiększenia przychodów dnia meczowego o 76,1 mln zł. Nie jest to oczywiście proces łatwy i nie jest możliwe uzyskanie takich wzrostów w bardzo krótkim czasie, natomiast jest to kierunek, którym warto podążać. Zwiększona frekwencja przyniesie skutek krótkoterminowy w postaci zwiększonych przychodów z dnia meczowego, natomiast długoterminowo zwiększona frekwencja wpłynie na prestiż całej ligi, a także zwiększy wpływy z cateringu czy sprzedaży koszulek klubowych oraz innych towarów marketingowych.

Wskaźnik wynagrodzeń

Bardzo ciekawe wnioski można wysnuć nie tylko ze struktury przychodów poszczególnych klubów, ale też z analizy wydatków na wynagrodzenia. Jak wiadomo, zdecydowaną większość budżetu każdego klubu „zjadają” pensje piłkarzy i sztabu szkoleniowego. Koszty wynagrodzeń to największa część składowa kosztów w klubach piłkarskich, w związku z tym bardzo ważne jest odpowiedzialne zarządzanie kontraktowaniem graczy, by utrzymać w ryzach koszty wynagrodzeń w porównaniu do przychodów. Optymalny, przyjęty w raporcie wskaźnik wynagrodzeń to 60%. Ten próg jest bowiem najczęstszym punktem odniesienia na całym świecie.

Analitycy Deloitte, obliczając wskaźnik wynagrodzeń dla poszczególnych klubów, zastosowali dwie metody. W pierwszej nie uwzględnili przychodów transferowych, w drugiej zaś wzięli pod uwagę również wpływy z transferów. Biorąc pod uwagę pierwszą metodologię, Pogoń Szczecin niestety znacznie przekracza wskaźnik 60 procent. W sezonie 2021/2022 zarząd szczecińskiego klubu wydał na wynagrodzenia aż 88 procent swojego budżetu. Po uwzględnieniu 43 mln zł z transferów wskaźnik ten spada do 45 procent, co daje Pogoni drugie miejsce w Ekstraklasie. To o tyle istotne, że piłkarzy rzadko kiedy kontraktuje się na jeden sezon, zazwyczaj są to dłuższe kontrakty, szczególnie w przypadku kluczowych graczy. A przychody z transferów to duża niewiadoma i nigdy nie można ich dokładnie oszacować, co utrudnia planowanie budżetu.

Tyle Pogoń płaci piłkarzom

Jeśli chodzi o wskaźnik wynagrodzeń, to w obu przypadkach wyróżnia się Górnik Zabrze, który na zawodników, sztab i administrację wydał ok. 1/3 swoich przychodów. Do grona klubów ze zbliżonym do wzorcowego odsetka wynagrodzeń do przychodów zaliczyć możemy Legię Warszawa, Raków Częstochowa, Górnika Łęczna, Lechię Gdańsk i Wartę Poznań, Piasta Gliwice, Radomiaka Radom i Jagiellonię Białystok.

Wysokie wynagrodzenia graczy nie zawsze przekładają się na sukces w Ekstraklasie, chociaż żeby konkurować w europejskich pucharach, przeznaczenie wysokich kwot na wynagrodzenia piłkarzy jest niewątpliwie nieuniknione. Lech Poznań posiadał drugi najwyższy budżet płacowy w Ekstraklasie, który okazał się być wystarczający do wygrania mistrzostwa Polski (57,4 mln zł). Każdy punkt w Ekstraklasie kosztował Lecha ok. 780 tys. zł.

Legia Warszawa, która w ostatnich latach przyzwyczaiła nas do wydawania najwięcej na wynagrodzenia, po trudnym dla siebie sezonie zajęła dopiero 10 miejsce w Ekstraklasie. Każdy punkt w lidze kosztował Legię prawie 2 mln zł, czyli dwuipółkrotnie więcej niż Lecha. Pozostałe dwa kluby, które prawie do końca sezonu walczyły o mistrzostwo Polski, Raków Częstochowa i Pogoń Szczecin, wydały na wynagrodzenia kolejno 27,1 mln zł i 39,3 mln zł. Mniejszy budżet płacowy w ostatecznym rozrachunku nie był wystarczający do zdobycia pierwszego miejsca. Wisła Kraków posiadała piąty najwyższy budżet płacowy w Ekstraklasie, natomiast nie wystarczyło to do utrzymania.

 

Ranking Deloitte

W tegorocznej edycji rankingu na pierwszym miejscu, po raz 11 z rzędu uplasowała się Legia Warszawa z przychodami na poziomie 155,2 mln zł. W analizowanym sezonie blisko 1/3 budżetu klubu uzyskano z UEFA. Drugie miejsce zajął Lech Poznań, który osiągnął przychody wynoszące 79,1 mln zł – czyli około połowę budżetu warszawskiej Legii. Pomimo takiej dysproporcji, w sferze sportowej to Lech Poznań był górą, czego końcowym efektem było wygranie mistrzostwa Polski. Trzecie miejsce na podium zajął Raków Częstochowa z wynikiem 47,9 mln zł. Klub spod Jasnej Góry rokrocznie notuje stabilne i stosunkowo wysokie wzrosty przychodów.

Łączne przychody klubów Ekstraklasy z działalności operacyjnej (tzn. bez uwzględnienia transferów) osiągnęły najwyższą wartość w historii naszych rankingów – aż 715,1 mln zł. Kluby Ekstraklasy zanotowały rekordowe 102,6 mln zł przychodów z dnia meczowego, co oznacza wzrost o 78,4 mln zł sezon do sezonu. Poprzedni najwyższy wynik z tego źródła wynosił 96 mln zł i został on osiągnięty w 2017 roku. Brak ograniczeń związanych z pandemią wpłynął pozytywnie na kondycję klubów piłkarskich.

Największym źródłem przychodów okazało się źródło transmisji – otrzymywane głównie z Ekstraklasy S.A. za prawa telewizyjne oraz scentralizowane prawa marketingowe oraz z UEFA za grę w europejskich pucharach. Z tego tytułu kluby zaksięgowały 321,6 mln zł przychodu. Kolejne lata powinny przynieść wzrosty w tej kategorii ze względu na nowy kontrakt telewizyjny oraz – mamy nadzieję – na coroczną grę w fazie grupowej europejskich pucharów co najmniej jednego polskiego zespołu.

Marcin Animucki

Prezes Zarządu Ekstraklasa S.A.

W wymiarze finansowym sezon 2021/2022 był rokiem o najwyższych w historii przychodach klubów. Łącznie osiągnęły one 861 mln zł. Warto odnotować także kolejny rekord, jeśli chodzi o wypłaty z Ekstraklasy przekazane z tytułu scentralizowanych praw mediowych i marketingowych. Środki te stanowiły jednocześnie najważniejszą grupę przychodów klubów, a kwota do podziału wyniosła 245 mln zł i była o 15 mln zł wyższa niż w poprzednim sezonie. Polska liga w tym zakresie odnotowała niebywały skok finansowy – jeszcze dekadę wcześniej, w sezonie 2011/2012, kluby do podziału miały ok. 105 mln zł, co było kwotą o 140 mln zł mniejszą. Obecnie Ekstraklasa jest na dziesiątym miejscu w Europie pod względem wartości praw mediowych.

Tak wysoka wycena polskiej ligi nie byłaby jednak możliwa bez ciągłej pracy nad wzrostem jej wartości dla nadawców i partnerów oraz bez inwestycji technologicznych. Wśród nich jest nowoczesny sprzęt do produkcji i nadawania meczów w jakości 4K, a także szereg narzędzi cyfrowych, w tym platformy online dające kibicom szerokie możliwości śledzenia wyników i statystyk oraz nasz własny serwis wideo-streamingowy – Ekstraklasa. TV. Z początkiem sezonu 2021/2022 zaprezentowaliśmy jego nową odsłonę, przygotowaną z partnerem technologicznym, Red Bee Media. Dzięki temu serwisowi kibice za granicą mogą oglądać wszystkie mecze PKO Bank Polski Ekstraklasy wykupując abonament lub dostęp PPV. To ważny element promocji polskiej ligi za granicą, a także źródło dodatkowych przychodów.

Rozgrywki polskiej ligi są dostępne również w zagranicznych telewizjach. Z początkiem sezonu 2021/2022 Ekstraklasa była dostępna w 24 krajach poza Polską. Jesienią 2021 r. dostęp ten znacznie się poszerzył – do ponad 200 krajów – dzięki umowie z Onefootball podpisanej za pośrednictwem organizacji European Leagues, do której należy Ekstraklasa. Celem wszystkich tych działań jest zwiększenie zasięgu i dotarcia do kibiców, co następnie przekłada się na wymierne korzyści dla naszych partnerów mediowych i marketingowych.

W sezonie 2021/2022 w telewizji ligową kolejkę śledziło ok. 1 mln widzów w Polsce. Z kolei możliwość kibicowania z trybun stadionu była ograniczona przez dużą część sezonu. Zniesienie limitów publiczności na stadionach nastąpiło dopiero z początkiem marca 2022 r. Sumarycznie jednak, spragnieni widowisk piłkarskich kibice wnieśli z tytułu przychodów z dnia meczu do budżetów klubowych najwyższą w historii kwotę 103 mln zł. Ograniczenia związane z pandemią przełożyły się jednocześnie na rozwój alternatywnych strategii sprzedażowych, a zwłaszcza e-commerce w klubach. W przyszłości ten element będzie odgrywał coraz większą rolę w klubowych finansach.

Prestiż  
Listopad 2022