Oczy pełne blasku

Mówi się, że to oczy najszybciej zdradzają nasz wiek, a także stan zdrowia, poziom zmęczenia i emocje. Młodzieńczo otwarte oko dodaje witalności, atrakcyjności nie tylko naszemu spojrzeniu, ale także całej twarzy. Problem opadającej górnej powieki to nie tylko już kwestia mijających lat, ale także genów i potrafi dotyczyć także młodych osób. Chirurgia plastyczna radzi sobie z tym problemem i to w dwojaki sposób. Okazuje się, że nie tylko powieki, ale również i brwi mają tu istotne znaczenie, o czym rozmawiamy z dr. Hubertem Gziutem , chirurgiem plastycznym z The GDG The Aesthetics Club

Autor

Aneta Dolega

Panie Doktorze, zanim przejdziemy do głównego tematu naszej rozmowy, chciałabym zapytać o pewien rodzaj zabiegów, którym można się poddać. Chodzi o drobne zabiegi chirurgii plastycznej. Co się kryje się pod tym pojęciem?

Tak naprawdę to bardzo trudne pytanie. Najczęściej po prostu mówimy o różnych „plastykach” w znieczuleniu miejscowym, ale to nie jest do końca prawda, nie wszystkie takie zabiegi możemy uznać za małe. Podam może przykłady, bo zdefiniowanie tego typu zabiegów wydaje się dla mnie za trudne (śmiech). Z pewnością liplift, o którym ostatnio rozmawialiśmy to mała chirurgia. Plastyka powiek czy to górnych, czy dolnych, plastyka koniuszka nosa i liftingi brwi we wszystkich możliwych konfiguracjach można do takich zabiegów zaliczyć. A także oczywiście przeszczepy tkanki tłuszczowej, które zapoczątkował dr Neuber już 1893 roku.

Co dokładnie można osiągnąć, wybierając taki rodzaj zabiegu i czym się on różni od klasycznej operacji? Chodzi mi m.in. o czas zabiegu, jego przebieg i czy wymaga późniejszej rekonwalescencji.

Chirurgia czy to mała, czy duża wiąże się z inwazyjną ingerencją w tkanki, plastyka, czyli zmiana anatomii, modelowanie tkanek, by osiągnąć założony wynik, nierozerwalnie łączy się z gojeniem. Rekonwalescencja jest teoretycznie bardzo podobna w każdym przypadku. Nie mniej trzeba to zawsze rozpatrywać indywidualnie. Czasem wymagana jest nieduża ingerencja i po kilku dniach wszystko zaczyna wyglądać dość dobrze a czasami potrzeba dwóch miesięcy.

Głównym tematem, jaki chcę poruszyć to plastyka powiek górnych, zabieg, który optycznie odmładza nasze spojrzenie. Na czym on dokładnie polega i komu jest dedykowany?

To jeden z najczęstszych zabiegów chirurgii plastycznej. I nie zawsze jest to kwestia wieku. Zdarza się, że młoda kobieta ma powieki, jak gdyby były spuchnięte, ciężkie. Najmłodsza taka pacjentka, jaką operowałem, miała 18 lat.

Z korektą górnej powieki jest związana bardzo ciekawa sytuacja. Otóż co wiem od Pana, całkiem często zdarza się, że pacjent, który przychodzi z tym problemem, słyszy, że tak naprawdę jego problemem są opadające brwi. Jak to wygląda w praktyce?

To niemal oczywiste jak się nad tym zastanowić. Wystarczy podejść do lustra i unieść manualnie brew o 2-3mm, żeby zobaczyć różnicę. Skóra brwi i powieki różnią się bardzo mocno, brew jest gruba, ciężka, pod skórą jest wyraźna warstwa tkanki podskórnej. W końcu łuk brwiowy jest tak zbudowany, by przyjmować mechaniczne urazy. Powieka ma tylko zakrywać oko. Gdy więc brew jest nisko osadzona i zsuwa się poniżej brzegu oczodołu, mamy wrażenie, że powieki są bardzo brzydkie, ciężkie, że opadają. Co prawda jedno nie wyklucza drugiego i dość często wykonuje zabiegi łączące oba te aspekty, a więc plastykę powiek górnych i lifting brwi.

Na czym dokładnie polega zabieg liftingu brwi i w jakich przypadkach można go zastosować?

Jest kilka metod, ale zawsze celem nadrzędnym jest uniesienie brwi z zachowaniem mimiki. Dostępy można wykonać od powiek, nad brwiami, na połączeniu czoła z owłosioną skórą głowy, a także we włosach. Chirurg razem z pacjentem podejmują decyzje.

Czy pacjent ma wybór pomiędzy tymi dwoma zabiegami?

I tak i nie. (śmiech) Pacjent może się uprzeć, ale chirurg nie musi się na to godzić. Rolą chirurga plastycznego jest zrozumienie problemu pacjenta i znalezienie takiej metody, by ten problem możliwie najlepiej rozwiązać. Nie pamiętam takiej sytuacji, bym wytłumaczył komuś, gdzie naprawdę leży problem i jak mogę pomóc, a ta osoba szła by w zaparte i chciała na siłę jakiś zabieg. Choć zdarza się często, że pacjenci są bardzo zdziwieni, gdy unoszę im brew o 3 mm i mówię: „teraz już nie ma opadającej powieki”.

A co, jeśli okulista mówi: tutaj idealnym zabiegiem będzie korekta górnej powieki, a chirurg plastyczny stwierdza, że lepiej zrobić brwi? Kto ma rację?

Kij w mrowisko. (śmiech) Zdecydowanie trzeba słuchać osoby, która widzi szerzej ten aspekt. Przede wszystkim dlatego, że jak opada brew, a zoperujemy powiekę, to brwi już nie można poprawić.

Dlaczego?

Ponieważ po plastyce powiek górnych nie mamy marginesu bezpieczeństwa, nie ma nawet fizjologicznego nadmiaru skóry powiek, uniesienie brwi powoduje wtedy niedomykalność powieki. Zabieg łączony jest u takich pacjentów po prostu metodą z wyboru. Unosimy brwi i wykonujemy plastykę powiek na raz ewentualnie najpierw brwi a po 3 miesiącach dopiero powieki. To jedyna droga do optymalnego efektu.

Na jak długo możemy cieszyć nowym spojrzeniem i czy wymaga dalszej pielęgnacji? Mam na myśli oba zabiegi.

Bardzo dużo zależy od predyspozycji genetycznych. Bardzo mocno generalizując, efekt po plastyce powiek, czy po liftingu brwi utrzymuje się około 10 lat. Ale jak przychodzi do mnie osoba w wieku 25 lat, z takim problemem to wiem, że 10 lat w tym przypadku to bardzo długo, skoro w tak szybko problem powstał. Kiedy przychodzi osoba w wieku lat 60, to prawie pewien jestem, że nie będzie potrzeby wykonywania zabiegu ponownie do końca życia. Coraz częściej z resztą widzę osoby, które chcą zrobić ponownie plastykę powiek, a kończymy na plastyce brwi, nie zmienia to jednak faktu, że o skórę należy dbać i powieki czy czoło nie są wyjątkiem. Pamiętać należy o kremach z filtrem, o diecie bogatej w dobre tłuszcze i o odpowiednim nawodnieniu.

Dziękuję za rozmowę.

 

Prestiż  
Grudzień 2022