Nowi inwestorzy, nowe inwestycje

Pomimo trudnej sytuacji gospodarczej w całym kraju Szczecin i Pomorze Zachodnim nie zasypiają inwestycyjnych gruszek w popiele. Realizowane są nowe projekty, pojawiają się nowi inwestorzy, ale także ci, dotychczas funkcjonujący w mieście i regionie pokazują, że ciągle się rozwijają.

Autor

Prestiż

Duńczycy rozwijają działalność

ColoplastBusiness Centre – jedna z najstarszych duńskich firm działających w Szczecinie w styczniu otworzyłanowe biuro w Piastów Office Center. Dzięki temu powiększyła swoją siedzibę do 5 tys. m2 Firmakorzysta w niej z różnych rozwiązań proekologicznych np. stosuje elementy z recyklingu oraz tapetyz suszonych roślin. W nowym biurze, oprócz open space’ów oraz sal konferencyjnych, znajdują się teżnp. coworking area – strefy przeznaczone dla pracujących hybrydowo oraz dwa zen rooms – dla osóbpotrzebujących wyciszenia i skupienia. Coloplast jest duńską firmą, która opracowuje i dostarczaprodukty oraz usługi dla osób z dolegliwościami gastrycznymi. Na całym świecie zatrudnia około 14,5tys. osób. Szczeciński oddział – 650 osób (w tym roku planuje zatrudnić 150 osób) zajmuje sięprocesami finansowymi, informatycznymi, zamówieniami, dokumentacją medyczną i marketingiem. Firmadziała na Pomorzu Zachodnim od 2009 roku.

Nowe centrum logistyczne w Szczecinie

Autodoc– jeden z największych w Europie internetowych sprzedawców części zamiennych do pojazdów otworzyłw Szczecinie swoje nowe centrum logistycznie „M40”. Magazyn o powierzchni 40 tys. m2 posiada około50 tys. miejsc paletowych. Jest największym magazynem tej niemieckiej firmy. Przechowywanych jestw nim około 200 tys. produktów i 15 mln numerów artykułów marek własnych. „M40” należy do Accolade –czeskiego inwestora zajmującego się nieruchomościami przemysłowymi. Szczeciński obiekt jest drugimco do wielkości w Europie, po parku w Chebie (Czechy). Accolade jest największym inwestoremw stolicy Pomorza Zachodniego, jeśli chodzi o powierzchnie magazynowe, a Autodoc jest ichnajwiększym najemcą. Aktualnie zatrudnia on w Szczecinie około 2 tys. osób. Codziennie realizowanychjest średnio około 35 tys. zamówień, kompletowanych 140 tys. produktów i wysyłanych około 45 tys.paczek do klientów w całej Europie. Autodoc w stolicy Pomorza Zachodniego zainwestował już 11 mlneuro a magazyn „M40” jest w niej trzecią inwestycją. W 2018 roku firma otworzyła centrumprzeładunkowe „M10” w Załomiu, tuż obok autostrady A6. Dwa lata później powstało centrumdystrybucyjne „M13”. Autodoc działa od 2008 roku. Firma w 2021 roku osiągnęła sprzedaż na poziomieponad miliarda euro.

Nowoczesna Ne-ra

W styczniu tegoroku francuska firma Nemera – światowy lider w projektowaniu, rozwoju i produkcji urządzeń dopodawania leków (ma cztery zakłady w Europie oraz po jednym w USA i w Brazylii, zatrudnia ponad 3tys. pracowników), otworzyła w Szczecinie nową fabrykę. Powstała ona w szczecińskiej strefieekonomicznej Trzebusz przy ulicy Tytanowej w Dąbiu. Jej głównym elementem jest tzw. cleanroom (3,4tys. m kw. powierzchni) w którym odbywa się montaż urządzeń do podawania leków. Fabryka powstaładzięki połączeniu w 2020 roku szczecińskiej firmy Copernicus (specjalizowała się w projektowaniu,rozwoju i produkcji urządzeń iniekcyjnych) z Nemerą. W fabryce przy ulicy Tytanowej znalazło pracę180 osób. Kolejnych 60 ma zostać zatrudnionych jeszcze w tym roku.

Polski Disneyland

W Brojcach podGryficami (20 km od morza, przy drodze ekspresowej S6, 60 km od Koszalina, ok. 100 km od Szczecina)trwają prace na budowie największego w Europie Środkowo-Wschodniej tematycznego parku rozrywki„Hossoland”– polskiego Disneylandu. Pojawiają się już pierwsze konstrukcje m.in. widoczny jest zarysbramy wejściowej. Na 40 hektarowym terenie powstaną cztery tematyczne krainy: rybackie MiastoSyrenki, bursztynowe królestwo Baltambrya, charyzmatyczna Krainę Wikingów oraz tajemnicza DolinaKopalni. Znajdą się tam także rollercoastery, karuzele, place zabaw, restauracje i sklepy. Otwarcieparku jest planowane w połowie 2024 roku. Pracę ma tam znaleźć 300 osób. Według założeń park maprzyjmować rocznie prawie milion gości z całej Polski, Niemiec i Skandynawii. Inwestorem jest GrupaHosso, która jest posiadaczem galerii handlowych w kilku miejscowościach północno-zachodniej Polski(m.in. w Białogardzie, Świdwinie, Drawsku Pomorskim, Kołobrzegu, Gryficach, Policach, Szczecinku).