25 lat Grupy CSL

W logistyce najważniejsze jest budowanie relacji

– Zawsze mówię, że transport to krwioobieg gospodarki. Może się wydawać, że to rodzaj działalności, gdzie kontakt między ludźmi nie jest intensywny. My pokazujemy, że jest zupełnie odwrotnie i w tym tkwi sukces Grupy CSL. Relacje, kontakty, wymiana doświadczeń, dzielenie się wiedza. To sprawia, że jesteśmy firmą otwartą i opartą na wartościach – mówi Prezes Grupy CSL Laura Hołowacz.

Autor

Michał Kaczmarek

25 lat bycia „on time”. CSL to dzisiaj jedna z największych firm sektora TSL w Polsce

Grupa CSL kończy 25 lat. Ostatnie lata to czas bardzo dynamicznego rozwoju firmy. CSL to dzisiaj jedna z największych firm sektora TSL (transport, spedycja, logistyka) w Polsce. Przedsiębiorstwo obronną ręką wyszło z czasów pandemii COVID-19. Nie poddało się także komplikacjom wynikającym z wojny w Ukrainie czy z kryzysu energetycznego, który mocno dotyka gospodarkę.

– Kiedy świętowaliśmy dwudziestolecie, życzyliśmy sobie rozwoju i możliwości działania w ciekawych czasach. Mam wrażenie, że w 2020 roku wsiedliśmy do rollercoastera, który ani na moment nie chce zwolnić. Biznes ludzi spokój, tymczasem od lat musimy działać w trudnych warunkach. Tym bardziej cieszy mnie, że tworzymy bardzo zgrany zespół, który dynamicznie reaguje na wszystkie wyzwanie, jakie rzuca nam życie – mówi Laura Hołowacz.

– Kiedy Wielka Brytania wyszła z Unii Europejskiej, wielu spedytorów zostawiło swoich klientów samym sobie, a my szybko nauczyliśmy się rynku i nowych przepisów. Jak wybuchła pandemia wiele firm zawiesiło działalność, a my dzięki rozbudowanej sieci informatycznej i własnemu systemowi ERP natychmiast przeszliśmy na pracę zdalną i zlecenia były realizowane na bieżąco. Jak wybuchła wojna zarówno w temacie węgla, zboża, kontenerów jak i dostępności portów zawsze byliśmy na bieżąco – mówi Przemysław Hołowacz, dyrektor ds. rozwoju Grupy CSL. – Logistyka musi być zawsze „on time”. Cieszę się, że my jesteśmy i mówię to z dumą – dodaje.

Budowanie relacji to sposób na sukces w logistyce

Dzięki elastycznemu modelowi działania Grupie CSL udało się zwiększyć portfel klientów i zysk. – W 2022 roku przychody firmy powiększyły do kwoty blisko 80 mln zł, czyli wzrosły o około 25 proc., a rok wcześniej aż o 100 proc. w porównaniu do 2020 roku. CSL proponuje kompleksową obsługę ładunków w imporcie, eksporcie i tranzycie dostarczanych drogą morską, lądową, kolejową i lotniczą. Mamy własną agencję celną, która umożliwia odprawę towarów na cały świat, a agenci współpracują z ponad 350 doświadczonymi przewoźnikami drogowymi, dzięki temu jesteśmy w stanie zapewnić transporty nawet w mniej popularnych kierunkach – mówi Laura Hołowacz i podkreśla, że sukces firmy to przede wszystkim zasługa silnego zespołu, który nieustannie dąży do rozwoju i doskonalenia swoich umiejętności. Nie bez znaczenia jest także strategia firmy opierająca się na relacjach z klientami i partnerami.

– Jesteśmy, komunikujemy się, szukamy rozwiązań, stawiamy na networking, odwiedzamy targi na całym świecie i inspirujemy się tym, co nowego daje nam technologia. Zawsze jesteśmy z naszymi klientami i partnerami biznesowymi. To jest sposób na budowanie relacji, które są niczym z betonu. Z niektórymi współpracujemy od początku naszego istnienia – tłumaczy Przemysław Hołowacz. – 25 lat za nami, ale my już obraliśmy kurs na pełne morze i zamierzamy dalej się rozwijać. To jest firma, która będzie wielopokoleniowa, a obecna gospodarka i ogólnie życie nie pozwalają nam wpaść w rutynę – twierdzi Laura Hołowacz.

8 lat Starej Rzeźni

Jedną z części firmy jest działające już 8 lat Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Inwestycja była kołem zamachowym rozwoju Łasztowni. W odrestaurowanym budynku na szczecińskiej Łasztowni mieści się siedziba spedycyjnej firmy, a także centrum kultury, restauracja czy księgarnia Kubryk Literacki. Jest to jedno z najbardziej aktywnych miejsc kultury w Szczecinie i duma Prezes Laury Hołowacz. Stara Rzeźnia przez osiem lat zorganizowała setki wydarzeń – koncertów, wystaw, spektakli.

Stara Rzeźnia jest także miejscem organizacji wydarzeń gospodarczych oraz biznesowych. W 2022 roku, w listopadzie, odbyły się dwie ogólnopolskie konferencje. Najpierw „To share knowledge and experience”, a następnie „Intermodal in Poland”. – Dla Grupy CSL Łasztownia stała się domem. Z dumą pokazujemy Szczecin ludziom, którzy przyjeżdżają do nas z całej Polski – dodaje Prezes Grupy CSL Laura Hołowacz. To właśnie Stara Rzeźnia była pionierską inwestycją, która zapoczątkowała dynamiczny proces rewitalizacji tej części Szczecina.

Wielka gala 25-lecia Grupy CSL odbędzie się w marcu. Gdzie? Gospodarzem będzie oczywiście Stara Rzeźnia.