Bilans 40-latka - idealny prezent na urodziny

Osoby, które przekraczają magiczną barierę 40 lat powinny profilaktycznie przyjrzeć się swojej kondycji zdrowotnej. Szczególnie, jeśli dotychczas jeszcze tego nie robiły lub niezbyt regularnie – mówi dr Maria Korzonek z Centrum Diagnostyki Medycznej HAHS. – Pomocne w wykonaniu kompleksowego przeglądu stanu zdrowia są pakiety przygotowane osobno dla pań i panów, dzięki którym można wykonać badania pod kątem wielu schorzeń. Nawet w ciągu 1 dnia! 

Autor

Andrzej Kus

Skąd pomysł na stworzenie pakietu badań właśnie dla czterdziestolatków. To przecież wciąż młodzi ludzie. 

Żyjemy coraz dłużej, to niezwykle cenne. Liczy się jednak także jakość naszego życia. Chcielibyśmy być jak najdłużej zdrowi i fizycznie i umysłowo. Zadbać o to należy już w młodym wieku. Teoretycznie wszyscy wiemy, że profilaktyka jest bardzo ważna. Mówienie o tym, że regularne badania mogą uratować życie, zwiększyć szanse na skuteczną walkę z chorobą wydaje się banalne. Jednak niestety, szczególnie młode osoby, gdy czują się dobrze, nie myślą o tym, by sprawdzić swoje zdrowie zanim pojawią się pierwsze objawy. 

Dlatego zachęcamy nie tylko czterdziestolatków, ale także osoby młodsze, nawet przed trzydziestką, by regularnie się badały. W tym celu lekarze naszego Centrum stworzyli pakiety, które zawierają najważniejsze badania, by móc sprawnie i w szerokim zakresie przeanalizować stan swojego zdrowia.

Co obejmują te pakiety, jakie badania?

Pamiętajmy, że na pierwszym miejscu w zachorowalności i przyczynach śmierci w Polsce są choroby układu sercowo-naczyniowego oraz choroby nowotworowe. Profilaktyka powinna być więc głównie ukierunkowana na wykrycie tych dolegliwości. U kobiet bierzemy pod uwagę choroby nowotworowe narządu rodnego oraz piersi, u mężczyzn nowotwór prostaty, który plasuje się na drugim miejscu zachorowalności oraz nowotwór jąder, coraz częściej występujący u coraz młodszych mężczyzn (nawet przed trzydziestką!). Pakiety zawierają też badania w kierunku chorób serca, układu krążenia i naczyń, chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca i miażdżyca oraz chorób nerek, wątroby i tarczycy. Uwzględnione są nie tylko badania laboratoryjne, ale także konsultacje u specjalistów oraz badania USG, dzięki którym jesteśmy w stanie wykryć nawet niewielkie zmiany patologiczne.  

Jak przebiega proces diagnostyczny? 

Wszystkie badania możemy zaplanować w ciągu jednego dnia, jeśli pacjent dysponuje odpowiednią ilością czasu. Badania wykonujemy na miejscu, w Centrum Diagnostyki Medycznej HAHS. W naszym centrum  dysponujemy nowoczesnym sprzętem do wszechstronnej diagnostyki rentgenowskiej i ultrasonograficznej. Badania USG stanowią „pierwsze drzwi” do profilaktyki chorób serca, tarczycy, wątroby czy narządu rodnego u kobiet. Wykonujemy także USG piersi, a w przypadku wskazań do mammografii wykonujemy ją przy pomocy aparatury cyfrowej. Daje ona precyzyjny obraz, dzięki któremu wykrywalność nowotworów jest znacznie większa, niż przy zdjęciach na tradycyjnej kliszy. Robimy także mammografię 3D, jako jedyni w województwie zachodniopomorskim. Pierś w ujęciu 3D jest skanowana pod różnymi kątami, oceniamy ją milimetr po milimetrze. Pozwala to wykryć zmiany, które mogą być niewidoczne na standardowym, płaskim zdjęciu. Dzięki tej metodzie często można odróżnić zmiany łagodne od złośliwych. Wiemy wówczas od razu, czy należy kierować pacjentkę na biopsję, rezonans, czy nie ma takiej potrzeby. 

Czy są to badania wyłącznie dla osób czterdziestoletnich, czy o taki bilans mogą poprosić także osoby młodsze?

Warto, by osoby w młodszym wieku skorzystały także z tej możliwości. Bardzo często subiektywny stan naszego zdrowia nie odzwierciedla faktycznego. Ponadto, każdy z nas jest obciążony po rodzicach, dziadkach, czy to chorobami nowotworowymi, czy chociażby chorobami serca. Również nasz styl życia, praca, to co jemy, jak spędzamy czas ma na nas ogromny wpływ. Powiedziałabym wręcz, że w wieku 40 lat już najwyższy czas baczniej przyjrzeć się swojej kondycji. Wiele osób jednak nie wie, w jaki sposób należy się przebadać, które badania są ważne. Pakiet dedykowany kobietom i mężczyznom skutecznie w tym pomoże. 

Osoby, które chciałyby się bardziej szczegółowo przebadać tylko w kierunku konkretnej grupy chorób mogą wybrać inne pakiety, np. kardiologiczny, czy profilaktyki nowotworowej. 

Jaki jest kolejny krok po wykonaniu badań?

Wyniki wszystkich badań są analizowane przez lekarza i omawiane z pacjentem na wizycie, która jest zwieńczeniem procesu diagnostycznego. Pacjent otrzymuje rekomendacje nt. dalszej diagnostyki lub leczenia, jeśli jest potrzebne oraz wskazówki dotyczące diety, stylu życia, które pomogą długo cieszyć się dobrym zdrowiem. 

Jak długo czekamy na wyniki? Oczekiwanie tygodniami byłoby dla pacjenta stresujące. 

Wyniki większości badań są gotowe jeszcze tego samego dnia. Tylko na niektóre badania laboratoryjne trzeba poczekać ok. 4-5 dni. Cały proces nie  trwa zatem dłużej niż tydzień i wystarczą tylko dwie wizyty w naszym Centrum, by się przebadać i poznać stan swojego zdrowia. 

Prestiż  
Marzec 2018