ABC Medycyny Estetycznej Na ratunek włosom

Włosy to druga rzecz, na którą zwracamy uwagę poznając kogoś nowego. To wielka ozdoba i obiekt troski. Objaw wypadania włosów ma silny wpływ na naszą psychikę. Wszelkie patologie włosów to nie tylko ich wygląd, ale także objaw choroby. O włosach rozmawiamy
z doktor Violettą Grącką-Chrzanowską, certyfikowanym lekarzem medycyny estetycznej.

Autor

Aneta Dolega

Co nas powinno zaniepokoić kiedy zauważymy, ze wypadają nam włosy?

Wypadanie włosów jest procesem fizjologicznym, o ile nie tracimy ich dziennie więcej niż 100. Czasami przy włosach długich mamy wrażenie, że wypada ich dużo, a tak wcale nie musi być. Fizjologiczne wypadanie włosów związane jest z jego fazą wzrostu, wypadają włosy martwe tzw. spoczynkowe, w fazie telogenu.

Wyróżniamy trzy fazy wzrostu włosa: anagen – włos jest żywy. Potem włos wchodzi w fazę katagenu, gdzie zaczyna powoli obumierać i szykuje się do wyjścia ze skóry. Ostatni jest telogen, gdy włos już wypada. Przy patologicznym wypadaniu włosów, czyli łysieniu dochodzi do skrócenia fazy anagenua wydłużenia fazy telogenu. 

Jakie są przyczyny wypadania włosów?

Stres, złe odżywianie, niedobory mikro i makroelementów oraz witamin, ale także genetyka. Wypadają także z powodu zaburzeń endokrynologicznych, autoimmunologicznych, menopauzy, choroby nerek, wątroby, niedokrwistości, ostrych infekcji, stanie po narkozie, po antybiotykoterapii a także w czasie chemioterapii.

Jakim badaniom powinien poddać się pacjent?

Laboratoryjnym np. morfologia krwi, gospodarka żelazem, poziom cynku, poziom niektórych hormonów, poziom niektórych przeciwciał. Badaniu mikroskopowym skóry owłosionej głowy i włosów tzw. trychoskopii, która oceni stan włosów, a także skóry głowy.

Czy każde łysienie przebiega tak samo?

Przy łysieniu androgenowym (nadwrażliwość włosów na hormony męskie), które występuje u obu płci objawy są nieco inne. U panów obserwujemy pogłębiające się zakola z przesunięciem do tyłu linii włosów oraz przerzedzenie na samym czubku głowy (tzw. tonsura). U kobiet występuje poszerzenie przedziałku na głowie (tzw. objaw choinki), czasami też skronie stają się prześwitujące. Łysienie telogenowe, to typ rozlany dotyczący całej powierzchni głowy najczęściej jest następstwem stresu lub zadziałania substancji toksycznych, w tym leków. Gdy czynnik sprawczy przestanie działać, włosy odrastają. Wyróżniamy też łysienie plackowate, gdzie w obrębie ognisk dochodzi do całkowitej utraty włosów a następnie ich odrastaniu. Czasami spotyka się postać ciężką, gdzie dochodzi do utraty wszystkich włosów łącznie z brwiami i rzęsami, w sposób nieodwracalny. 

Jak leczyć łysienie?

Leczenie wypadania włosów jest bardzo trudne. Lekami z wyboru i zarejestrowanymi są minoksidil i finasteryd, stosuje się też inne leki, ale poza zarejestrowanym wskazaniem. Przydatna wydaje się metoda ostrzykiwania skóry głowy mieszaniną zawierającą wiele pierwiastków, aminokwasy, polinukleotydy, peptydy biomimetyczne i czynniki wzrostu. Dobrze działa osocze bogatopłytkowe, fibryna bogatopłytkowa, albo CGF. W tym roku pojawił się nowy zabieg. Wykorzystuje sie w nim do ostrzykiwania głowy komórki macierzyste włosa – Regenera Activa. 

Do kogo powinni zgłosić się pacjenci?

Do lekarza, lekarza medycyny estetycznej, w cięższych przypadkach do dermatologa. 

A gabinety trychologiczne?     

Proszę pamiętać, że pracujący tam „specjaliści trycholodzy” to nie są lekarze. Myślę, że jeżeli problem jest niewielki, gdy chcemy poprawić kondycję skóry głowy i zadziałać na poziomie kosmetologicznym to czemu nie, ale ostrzykiwanie skóry głowy to już kompetencja lekarza medycyny estetycznej.

 

Jeśli masz problem natury estetyczno-medycznej, chciałabyś/chciałbyś jakiś zabieg, ale nie wiesz od czego zacząć, masz pytania dotyczące opisywanego tematu, napisz do nas vgch@o2.pl

Prestiż  
Listopad 2017