Gra w Classy

Muzyka klasyczna na luzie, czyli Gramy w Classy. Batlic Neopolis Orchestra lubi zaskakiwać cały czas, to grupa wspaniałych muzyków, którzy muzykę klasyczną wyprowadzili z salonów dla wybranych i zdołali zarazić nią ogromne rzesze ludzi. To co na pierwszy rzut oka, a raczej ucha wydawało się być dostępne tylko dla wąskiej grupy odbiorców, dzięki nim trafiło do szerszej publiczności.

Autor

Aneta Dolega

Szczecin Classic to nowy festiwal BNO. W dniach 27.04–05.05 w Szczecinie odbędzie się kilkanaście koncertów muzyki klasycznej w kilku przestrzeniach miasta. W TRAFOstacji Sztuki, Akademii Sztuki na Dziedzińcu Muzeum Narodowego, w kościele pw. Jana Ewangelisty zagrają wybitni muzycy w różnorodnych składach kameralnych, którym towarzyszyć będą młodzi adepci Szczecin Classic Academy. Wśród artystów zaproszonych do projektu, są m.in. liderzy Covent Garden Opera House w Londynie – Vasko Vassilev, Andriy Viytovych, koncertmistrz Opery w Zurychu – Bartłomiej Nizioł, czy znakomity pedagog i altowiolista Folkwang Universität der Künste w Essen – Gareth Lubbe.

– Poza popularyzacją i prezentacją muzyki klasycznej na najwyższym poziomie przez artystów światowej klasy, festiwal ma również pełnić funkcję edukacyjną – mówi Emilia Goch-Salvador, szefowa Baltic Neopolis Orchestra. –  Szczecin Classic Academy to projekt skierowany do uczniów, studentów oraz absolwentów szkół i uczelni artystycznych, zbudowany w sposób, który umożliwi uczestnikom nie tylko korzystanie z zajęć indywidualnych z wybranymi pedagogami, ale także pozwoli wspólne wystąpić w ramach wieczornych koncertów. Fuzja wybitnych zdolności i osobowości zaproszonych artystów, a także potencjału młodych, uzdolnionych muzyków akademii, wyjątkowy repertuar oraz wydarzenia towarzyszące, mają za zadanie stworzyć zupełnie nową jakość w prezentacji muzyki klasycznej, jakość podaną w formie przystępnej. To oferta skierowana do każdego mieszkańca naszego miasta, od młodego, niedoświadczonego jeszcze słuchacza, aż do osoby, która z muzyką klasyczną weszła już w związek małżeński i nie planując wcale rozwodu, chciałaby tę relację nieustannie rozwijać, znaleźć nowe formy dialogu, jak i miejsce na konstruktywną wymianę poglądów. Na koncertach nie zabraknie dzieł odkrywanych, polskich i zagranicznych klasyków, które w towarzystwie skrzypiec Stradivariusa wypełnią dźwiękami każdą przestrzeń. 

Zapowiada się wspaniała muzyczna uczta. Koniecznie śledźcie profil BNO na Facebooku oraz stronę www.balticneopolis.pl.

 

Prestiż  
Kwiecień 2019