Audiobook „Góra-dół – być jak Karłowicz”, to słuchowisko stworzone na podstawie unikatowej produkcji teatralnej Filharmonii. Jej głównym bohaterem jest patron instytucji – Mieczysław Karłowicz, ale jego osobę przybliżają emocje, które miały wpływ na jego życie i twórczość.

Spektakl, a także audiobook, pokazuje Karłowicza na przestrzeni jego całego życia – jako chłopca, a potem mężczyznę, którym kierują czasem zupełnie przeciwstawne emocje. I to właśnie one odzwierciedlają ludzką naturę tego niezwykle utalentowanego twórcy. W projekcie wykorzystane zostały poematy symfoniczne kompozytora, które zainspirowały stworzenie nowych utworów w elektronicznych aranżacjach. Autorem kompozycji jest Mateusz Ryczek, który skomponował muzykę odzwierciedlającą radość, strach, gniew, odrazę i smutek.

Słuchowisko wyreżyserował aktor i reżyser Arkadiusz Buszko. Autorkami scenariusza są Agata Kolasińska i Patrycja Kowalska. Do współpracy zaproszona została także właścicielka najbardziej rozpoznawalnego i głosu w Polsce – Krystyna Czubówna. To ona wprowadzi słuchaczy w świat myśli Mieczysława Karłowicza. Wydawnictwo zawiera plakat, na którym dzieci mogą zaznaczać emocje, które towarzyszyły im w danym dniu. „Emocje nie są dobre ani złe, choć ich doświadczanie może być bardziej albo mniej przyjemne. Warto jednak pamiętać, że wszystkie są potrzebne i wartościowe, ponieważ są informacjami i drogowskazami” – napisała we wstępie do audiobooka Agnieszka Stein, psycholog dziecięca. Płyta dostępna oczywiście w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza.    

Prestiż  
Kwiecień 2019