Nie lekceważ chrapania

Szacuje się, że 11 mln Polaków chrapie, a 1,5 mln cierpi na obturacyjny bezdech senny. Jak odróżnić uciążliwą przypadłość od choroby i jak leczyć? O tym w rozmowie z psycholog Izabelą Żmudzińską oraz doktorem Aleksandrem Żmudzińskim – otolaryngologiem, chirurgiem głowy i szyi, z Centrum Medycznego Olimedica – ośrodka specjalizującego się w diagnostyce i leczeniu chrapania oraz bezdechu.

Autor

Izabela Marecka

Problem chrapania jest często bagatelizowany, przecież to nie choroba tylko uciążliwy dźwięk. Chrapanie może być wynikiem wad anatomicznych oraz schorzeń układu oddechowego, a także objawem obturacyjnego bezdechu sennego (OBS), który jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia i życia.  

– Chrapanie może mieć również negatywny wpływ na relacje z bliskimi.  Bywa jedną z przyczyn kłótni rodzinnych, spania z oddzielnych sypialniach, rozstań a nawet rozwodów. Brzmi to nieprawdopodobnie, ale jest to duży problem natury społecznej – mówi psycholog Izabela Żmudzińska, która na co dzień spotyka się z takimi przypadkami w swojej klinice. 

Chrapanie czy bezdech?

 – Nie u każdego chrapiącego występuje bezdech senny, ale każda osoba cierpiąca na obturacyjny bezdech senny – chrapie – wyjaśnia dr Aleksander Żmudziński, laryngolog, chirurg  głowy i szyi. – Chrapiemy, gdy dochodzi do zwężenia górnych dróg oddechowych na poziomie nosa lub gardła. Przeciskające się w czasie snu przez zwężone drogi oddechowe powietrze wywołuje drgania podniebienia miękkiego, nasady języka czy ścian gardła. U niektórych droga przepływu powietrza może być całkowicie zamknięta. To powoduje, że przestajemy chrapać, ale także oddychać przez kilka-kilkanaście sekund. Bezdech senny prowadzi do niedotlenienia mózgu i serca. Może akcelerować powstanie szeregu niebezpiecznych dla zdrowia chorób, m.in. nadciśnienie tętnicze, zawał, zaburzenia rytmu serca, udar, cukrzycę, depresję. Jest też przyczyną spadku libido. Niedotlenienie organizmu w nocy może powodować niewyspanie w ciągu dnia. Osoby z zaburzeniami snu mogą być ospałe i zmęczone oraz mieć problem z koncentracją. Taki stan jest szczególnie niebezpieczny dla kierowców i może powodować poważne zagrożenie na drogach. Z wielu prowadzonych badań wynika, że 40 % osób, które spowodowały wypadki drogowe cierpi na bezdech senny. Zgodnie z nowymi przepisami kierowca, który nie leczy zdiagnozowanego bezdechu może stracić prawo jazdy. Nieleczony bezdech może być również przyczyną przedwczesnego zgonu, zwłaszcza u mężczyzn poniżej
50 roku życia.

Nowoczesne metody diagnozowania

Zastosowanie prawidłowego leczenia może przynieść wiele korzyści dla zdrowia oraz pozytywnie poprawić jakość życia swojego i najbliższych. Dlatego tak ważna jest właściwa diagnoza. Najważniejszym badaniem dla prawidłowej oceny przyczyny chrapania jest badanie laryngologiczne uzupełnione w wybranych przypadkach fiberoskopią.   Badanie to wykonuje się za pomocą giętkiego endoskopu umożliwiającym dokładne obejrzenie górnych dróg oddechowych, zwłaszcza trudno dostępnych miejsc. To „złoty standard” w diagnostyce zaburzeń oddychania, chorób nosa, zatok przynosowych i krtani zarówno u dorosłych, jak i u dzieci – wyjaśnia doktor Aleksander Żmudziński. Badaniem diagnostycznym bezdechu sennego jest polisomnografia, którą wykonać można w pracowniach snu. W Olimedice można wypożyczyć sprzęt do przesiewowego badania snu – Watch-Pad 200 który umożliwia przeprowadzenie takiego badania w warunkach domowych.  Kładąc się do snu pacjent zakłada aparat na rękę oraz podłącza czujniki. Sygnały rejestrowane są na karcie pamięci. Następnego dnia lekarz dokonuje odczytu z karty za pomocą specjalistycznego oprogramowania. Pozwala to na   ocenę występowania bezdechów i chrapania oraz przygotowanie odpowiedniego planu leczenia. 

To się leczy

Leczenie chrapania i bezdechu sennego jest dostosowywane indywidualnie do każdego pacjenta – dodaje dr Aleksander Żmudziński. – Obejmuje nie tylko zabiegi laryngologiczne, ale także wyeliminowanie złych nawyków, które mają wpływ na rozwój choroby. Rodzaj zabiegu zależy od przyczyny chrapania i umiejscowienia problemu – czy jest to nos, język, podniebienie czy też migdałki. W naszej klinice leczymy chrapanie i bezdech senny wieloma najnowocześniejszymi metodami operacyjnymi dostępnymi na świecie. Najczęściej stosowaną metodą zabiegową jest metoda termoterapii bipolarnej (inne nazwy to: radiochirurgia, Celon, RaVor).  – To małoinwazyjny zabieg wykonywany ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym – wyjaśnia dr Żmudziński.  Metoda ta wykorzystywana jest przy plastyce podniebienia miękkiego,  przerośniętych małżowinach nosa czy nasady języka. Inną małoinwazyjną metodą jest kriochirurgia polegająca na kontrolowanej destrukcji zmienionych chorobowo miejsc poprzez działanie niskich temperatur. Metoda ta wykorzystywana jest w udrożnieniu jamy nosa lub w zmniejszeniu migdałków podniebiennych. Są też inne techniki operacyjne – mniej lub bardziej inwazyjne – pozwalające zniwelować problem.

 

Prestiż  
Kwiecień 2019