Lesław Siemaszko ponownie Mecenasem Kultury Szczecina

Szczeciński przedsiębiorca po raz drugi otrzymał prestiżową nagrodę na gali, która odbyła się w kwietniu w filharmonii.  – To wyróżnienie jest dla mnie ogromnym zaszczytem, ale też wielkim zobowiązaniem, postaram się nie zawieść państwa oczekiwań – powiedział Lesław Siemaszko, odbierając statuetkę za 2018 rok.

Autor

Karolina Wysocka

Nagrody podczas gali przyznaje Komisja ds. Kultury Rady Miasta oraz Prezydencka Rada Kultury. W tym roku, prócz Lesława Siemaszki, wyróżniono również znanych szczecińskich artystów. Michał Janicki dostał nagrodę za całokształt działalności, a statuetkę za wybitne osiągnięcia w zeszłym roku otrzymały dziewczyny z zespołu Tulia. Wydarzenie swoją obecnością zaszczycili znani lokalni artyści, urzędnicy oraz przedstawiciele świata biznesu. Co ciekawe, przedsiębiorca Lesław Siemaszko jako pierwszy w historii otrzymał wyróżnienie drugi raz z rzędu. 

Właściciel firmy deweloperskiej „Siemaszko” w 2018 roku wsparł szczecińską kulturę sumą ponad 100 tysięcy złotych. Był m.in. inicjatorem i mecenasem niezwykłego koncertu jednego z laureatów Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych – Naruhiko Kawaguchiego. Wsparł również 20. Wielki Turniej Tenorów Opery na Zamku. Warto jednak zaznaczyć, że Lesław Siemaszko w rozwój lokalnej kultury zaangażowany jest od wielu lat. 

W 2017 r. był mecenasem jednego z najważniejszych wydarzeń artystycznych sezonu, a mianowicie koncertu gruzińskiej artystki Veriko Tchumburidze, zwyciężczyni 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniewskiego. Wsparł też Ogólnopolską Olimpiadę Zespołów Kameralnych w Szkole Muzycznej im. T. Szeligowskiego w Szczecinie. W 2016 roku dzięki jego inicjatywie w szczecińskiej filharmonii wystąpił Seong-Jin Cho, Laureat I Nagrody XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. 

W tym roku Lesław Siemaszko także wspiera wydarzenia ważne dla lokalnej kultury. W listopadzie dzięki przedsiębiorcy w Szczecinie wystąpi sławny harfista Xaviera de Maistre, uważany za jednego z najciekawszych muzyków swojego pokolenia.

 

Prestiż  
Czerwiec 2019