Jesień życia na ekranie

Przed nami kolejna premiera filmu ze Szczecinem w tle. W sierpniu w naszym mieście nakręcono sceny do produkcji pt. „Nikt” w reżyserii Dominika Czecha. Główną rolę w filmie gra znany i doświadczony aktor – Lech Dyblik. Projekt to krótkometrażowy dramat obyczajowy, który ma zwrócić uwagę na obecność osób starszych i uwrażliwić nas na ich potrzeby. 

Autor

Karolina Wysocka

Celem niekomercyjnego projektu jest promowanie wzorcowych postaw i empatii w stosunku do starszych ludzi. By dowiedzieć się więcej o tej niezwykłej produkcji, wpadliśmy na plan filmowy, żeby porozmawiać krótko z reżyserem.

 – Pomysł na ten film zrodził się w mojej głowie 2 lata temu. Zauważyłem, że ważne wartości w mediach są często zastępowane innymi, mniej istotnymi. Na przykład temat starości. Dotyczy on przecież każdego z nas. Wszyscy się spotykamy ze starością, ocieramy się o nią, a zapominamy o naszych najbliższych, rodzinie. Odwiedzamy babcię, dziadka co kilka dni, ale co oni robią w przerwie między tymi wizytami? Często są samotni – mówi Dominik Czech. Dlatego postanowił o nich przypomnieć. Głównego bohatera filmu „Nikt” poznajemy u schyłku życia. To poczciwy, empatyczny, kochający człowiek. Po śmierci żony nie radzi sobie z dalszą egzystencją, a tempo cywilizacji przegania go na każdym kroku. – Nasz główny bohater nie odnajduje się we współczesności, a jedynym, co rozumie, jest świat młodych ludzi, dzieci – wyjaśnia reżyser. Starszy pan pewnego dnia wpada na pomysł połączenia własnych umiejętności stolarskich z wyrobem prostych zabawek. Zaczyna podrzucać je najmłodszym. Do czego to prowadzi? Dowiecie się po obejrzeniu filmu. 

Główną rolę w obrazie gra Lech Dyblik, znany m.in. z „Ogniem i mieczem”, „Zemsty” oraz „Bożej podszewki”. – Jak tylko się zapytałem, czy pan Lech chce zagrać tę rolę, to zobaczyłem błysk w jego oku. Nie trzeba go praktycznie prowadzić. Jestem dumny z tego, że zgodził się zagrać w moim filmie – mówi z uśmiechem reżyser. 

Film był kręcony w centrum miasta i na Pogodnie, zobaczymy w nim również aktorów znanych z Teatru Współczesnego: Michała Lewandowskiego, Adriannę Janowską-Moniuszko, a także Sylwię Witkowską ze Studia Musicalove. Scenarzystami produkcji są zaś Rafał Molenda, dziennikarz, lektor, twórca filmów, znany m.in. z TV Gryf czy Radia Plama oraz Ewa Molenda, reportażystka, autorka książki „Ożaglowani”, opisującej historię reprezentacji Szczecina w regatach The Tall Ships Races.

„Nikt” będzie miał premierę w styczniu. Film zostanie zgłoszony do ogólnopolskich oraz międzynarodowych festiwali, zostanie przetłumaczony na język angielski i niemiecki. Za produkcję odpowiada Szeroki Kąt. Więcej informacji na temat produkcji można znaleźć na Facebooku: facebook.com/filmNIKT.

 

Prestiż  
Wrzesień 2019