Eko ciekawostki

Autor

Karolina Wysocka
Aneta Dolega

Innowacyjne MCN 

Szczecińskie Morskie Centrum Nauki będzie posiadało pierwszą w Polsce sieć ciepłowniczą 5. generacji. To innowacyjne rozwiązanie doskonale koresponduje z realizacją budynku w standardach bliskich ekologii. MCN będzie też pierwszym krajowym budynkiem użyteczności publicznej, który pochwali się certyfikatem LEED. Szczeciński projekt to, jak do tej pory, jedyne miejsce w Polsce z tak zaawansowaną infrastrukturą i jedno z niewielu tego typu na świecie. MCN będzie ogrzewane i chłodzone z myślą o ekologii. Powstanie tam nowoczesny system wykorzystujący lokalnie występujące ciepło opadowe, pompy ciepła oraz źródła odnawialne. W założeniu sieć ciepłownicza piątej generacji ma pośredniczyć
w wymianie ciepła oraz zimna pomiędzy budynkami podłączonymi do instalacji i wykorzystywać to, czego jest w nadmiarze. Pozwoli to na oszczędzanie energii. Nowe rozwiązanie jest zapowiedzą innowacji w technologii sieci przemysłowych.

Aplikacja dla domowych ogrodników

Polska marka stworzyła aplikację mobilną, która pomaga w codziennej opiece nad roślinami. Osobisty asystent przypomina o ich podlewaniu, informuje o zalecanych warunkach hodowli oraz poleca odpowiednie produkty do pielęgnacji. Ta aplikacja to świetne rozwiązanie dla zabieganych, którzy uwielbiają mieć rośliny, ale czasami o nich zapominają.Każdy użytkownik tego narzędzia może np. stworzyć prywatną zieloną kolekcję, nadawać swoim roślinom imiona oraz tworzyć spersonalizowane notatki. To kompendium wiedzy dla każdego początkującego (i nie tylko) ogrodnika. Co więcej, aplikacja Wokas jest bezpłatna, użyteczna, a dbanie o domową zieleń dzięki niej – o wiele łatwiejsze. Mobilne narzędzie jest dostępne w sklepach: App Store i Google Play.

 

Lokalne jest lepsze

Świadome wybieranie produktów lokalnych to nie tylko działanie ekologiczne, ale też ekonomiczne. – Gdyby konsumenci wydawali o 1% więcej na polskie produkty, w krajowej gospodarce zostawałoby dodatkowe 6,6 mld zł rocznie – tę informację znajdziemy na portalu onet.pl. W świadomości rodaków powoli zachodzą jednak zmiany. Coraz więcej konsumentów kieruje się nie tylko ceną, ale też składem wyrobów spożywczych i walorami ekologicznymi. Obecnie spora grupa kupujących uważnie czyta etykiety produktów żywnościowych. Sprawdzają też, gdzie wyprodukowany został towar. Każdy transport produktów na długą odległość to koszt dla środowiska, wiąże się z większym zużyciem energii, eksploatacją zasobów naturalnych oraz spalinami. Przy lokalnych produktach droga jest krótsza. – Wybieranie produktów lokalnych jest dla każdej społeczności bardziej opłacalne niż kupowanie produktów z importu – czytamy w artykule „Kupowanie lokalne to miliardy złotych oszczędności”. Warto więc czasem sięgnąć po swojski produkt, to działanie z pożytkiem dla naszego środowiska i gospodarki.

 

SCOBY zamiast plastiku

Na rynek trafił rewolucyjny materiał, który zastępuje plastik. Autorką zielonej alternatywy jest polska projektantka ekologiczna – Róża Rutkowska. SCOBY to tkanina z grzybka kombuchy, w którą można pakować żywność, jednocześnie przedłużając jej trwałość. Ekologiczne tworzywo powstaje w wyniku fermentacji cukrów pochodzących z odpadów rolniczych, przybierając postać membrany na powierzchni płynu. Opakowanie z tego tworzywa jest jadalne, można je też wyrzucić na kompost. Według jego projektantki, SCOBY jest bardzo uniwersalny i może zainteresować wiele firm. To już jest sprawdzane! Na rynek trafiły niedawno pierwsze produkty zapakowane w SCOBY. Materiał sprawdza się nie tylko jako opakowanie na żywość, ale też kosmetyki, np. mydła i szampony w kostce. Produkty zapakowane w ekologiczny materiał ma już w swojej ofercie` manufaktura Manaika Natural Cosmetics.

Posejdon zielonym ideałem

Specjaliści zajmujący się gospodarką ekologiczną w magazynie „Forbes” określili szczeciński biurowiec mianem „ekologicznego ideału”. Posejdon doskonale łączy funkcjonalność oraz dbałość o środowisko. W budynku zastosowano wiele proekologicznych rozwiązań przy jednoczesnej wysokiej jakości obiektu oraz niskich kosztach jego eksploatacji.  Kompleks biurowo-hotelowy Posejdon jest np. zasilany energią z ciepła i zimna. A to tylko część jego zielonych rozwiązań! W podziemiach Posejdona zainstalowano sprzęt, który pozwala na zasilanie całego obiektu ciepłem i chłodem. Z najwyższych kondygnacji budynku widać panele fotowoltaiczne. Przebywając na patio, oczy cieszy zaś wielka „zielona ściana”. Niezwykle wydajny, energooszczędny system klimatyzacji oraz wentylacji wspomagany przez pompy ciepła, a także rozwiązania kontrolujące, jak również ograniczające zużycie mediów, stawiają Posejdon w jednym szeregu z najnowocześniejszymi budynkami biurowymi w Polsce. Oby tak dalej.

 

Inteligentny śmietnik

Sztuczna inteligencja i segregowanie śmieci? TrashBot to śmietnik, który sam sortuje śmieci i robi to dokładniej niż człowiek, Autorem TrashBota jest firma CleanRobotics, która stworzyła go jako optymalne rozwiązanie da firm  i dużych przestrzeni publicznych, takich jak stadiony sportowe czy lotniska. Wynalazek oparty jest na zaawansowanej robotyce i technologii rozpoznawania obrazów. Sam segreguje śmieci, które do niego wrzucamy. Dodatkowo ma zainstalowany monitor na którym mogą być wyświetlane reklamy albo informacje o miejscu w którym się ów inteligentny śmietnik znajduje.

Lidl bardziej eko

Popularna sieć sklepów Lidl (również w Polsce) wprowadziła woreczki na owoce i warzywa wielokrotnego użycia. Ażurowe sakiewki, oznaczone specjalnym kodem, wykonane są z poliestru, którego produkcja mniej obciąża środowisko m.in. dzięki mniejszemu zużyciu wody. Są wytrzymałe i można je prać w pralce, nadają się do recyclingu. Woreczki są sprzedawane w dwupaku, każdy ma wymiar 30×35 cm. W sklepie leżą obok owoców i warzyw.  Lidl Polska ogranicza ilość plastiku w opakowaniach marek własnych. Do 2025 roku 100% plastikowych opakowań produktów marek własnych będzie możliwa do recyklingu, a zużycie plastiku w opakowaniach jednostkowych i zbiorczych produktów marek Lidla zostanie zredukowane o 20%.

Kara za jedzenie

Marnowanie i wyrzucanie jedzenia to jeden z naszych grzechów głównych, szczególnie kiedy ogromny procent ludzkości cierpi z powodu głodu. Duże sieci handlowe i właściciele sklepów z początkiem marca zostały zobowiązane do zawarcia umowy z organizacjami pozarządowymi, którym nieodpłatnie mają przekazywać żywność, która nie została sprzedana, ale wciąż nadaje się do spożycia. Jeśli właściciel sklepu po podpisaniu umowy wyrzuci zdatną do spożycia żywność, będzie musiał zapłacić karę na rzecz organizacji partnerskiej: 10 groszy za każdy kilogram zmarnowanego jedzenia. Jeśli sklep nie zawrze umowy z żadną organizacją, zapłaci 5 tys. zł kary oraz 10 gr za każdy kilogram. W tym przypadku pieniądze nie powędrują do organizacji, a na konto miejscowo wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Kino ekologiczne

Filmy o ekologii to ogromna skarbnica wiedzy nt ekologicznego stylu życia i z wiadomych przyczyn  stają się  coraz popularniejsze. Produkcje te opowiadają m.in. o skutkach produkcji nadmiernej ilości śmieci, konsekwencjach przemysłu mięsnego i mlecznego, zagrożeniach wiążących się z konsumpcjonizmem. Oto kilka tytułów które warto obejrzeć. „Cowspiracy” to wstrząsający dokument, który dokładnie pokazuje, jak hodowanie zwierząt na mięso czy skóry wpływa na ocieplenie klimatu, wylesianie, nadmierne zużycie wody, itp. „Wasted!” pozwala spojrzeć inaczej na zawartość własnej lodówki. Autorzy filmu nakłaniają widza, by robił bardziej przemyślane zakupy, a to, co ma w zapasie, zużywał w całości i do końca. „Terra”  to film dokumentalny o bogactwie życia na naszej planecie. Prezentuje ogrom pięknych obrazów, ale też pokazuje smutną rzeczywistość. Za obrazem rodem z najpiękniejszych dokumentów przyrodniczych kryje się przekaz: człowiek coraz bardziej oddala się od natury i szkodzi jej, a różnorodność życia na Ziemi nieodwracalnie jest przez nas redukowana. Filmy te mogą również oglądać najmłodsi widzowie. „Minimalizm” opowiada historie ludzi, którzy zdecydowali się ograniczyć konsumpcjonizm w swoim życiu i tak zadbać o planetę. Bohaterowie tej produkcji postanawiają kupować znacznie mniej, a także pozbyć się ze swojego życia przedmiotów, które nie są im potrzebne. Filmy dostępne m.in. na platformie Netflix.

Moda z odzysku

Polska marka Reserved stworzyła nową linię ubrań w pełni ekologiczną. Kolekcja Jouful x Eco Aware,  jest lekka w formie i kroju. To między innymi transparentny płaszcz, damski garnitur, szmizjerka oraz koszulki. Reserved tworząc swoje nowe kolekcje decyduje się na rozwiązania technologiczne, które opierają się na wykorzystaniu odpadów konsumpcyjnych, ale również zamknięciu cyklu produkcyjnego, ograniczeniu zużycia wody i energii elektrycznej oraz zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych. Stąd nowa kolekcja, w której znalazły się, m.in.: bawełna organiczna, jak i materiały pochodzące z recyklingu, poliester, wiskoza Lenzing™ EcoVero™ z drewna eukaliptusa, świerku i buku, Tencel™ Lyocel (niezwykle delikatny dla skóry) oraz hipoalergiczna tkanina Eastman Naia™ z celulozy drzewnej.

Z dodatkowych ciekawostek należy wspomnieć, że podczas premiery kolekcji za stylizację odpowiadała pochodząca ze Szczecina stylistka Ewelina Gralak.

 

opracowały: kw, ad/ foto: pixabay.com,
mat. prasowe, cleanrobotics.com, twitter.com/lidl, pixabay, Netflix, Reserved

 

Prestiż  
Wrzesień 2020