Nietrzymanie moczu – temat tabu?

Nietrzymanie moczu to częsty problem. Szacuje się, że dotyczy ok. 10% kobiet po trzydziestce, 30% kobiet po 40 roku życia i 40% po 60 roku życia. Światowa Organizacja Zdrowia WHO zalicza to schorzenie do chorób cywilizacyjnych. Problem niekontrolowanego wycieku moczu zmusza kobiety do ciągłego noszenia wkładek, dyskomfortu, poczucia wstydu. Takie osoby stopniowo zaczynają unikać kontaktów towarzyskich i zbliżeń intymnych, gdyż obawiają się, iż inni ludzie poczują od nich nieprzyjemny zapach moczu. Na szczęście panie coraz częściej mówią o swoim problemie, przestaje być on tematem tabu.  

Autor

Prestiż

Najczęstszą formą popuszczania moczu jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Wiąże się ono z popuszczaniem zwykle niewielkich porcji moczu podczas wzrostu ciśnienia śródbrzusznego, czyli podczas kaszlu, kichania, śmiania się, podskoków, czy aktywności fizycznej. Przyczyn tej formy wycieku moczu jest wiele, przede wszystkim uszkodzenie bądź osłabienie mięśni dna miednicy, głównie na skutek przebytych ciąż, porodów, pracy fizycznej, czy zmian hormonalnych w przebiegu menopauzy. Palenie papierosów i przewlekły kaszel dodatkowo nasilają dolegliwości. Czy są jakieś metody lecznicze? Oczywiście. Najważniejsza jest profilaktyka i wzmacnianie mięśni dna miednicy. Możemy tu wymienić ćwiczenia mięśni Kegla, fizjoterapię i laseroterapię. W gabinecie Tuwima Ginekologia posiadamy specjalistyczny laser Beladona. Zabieg laserem uelastycznia i wzmacnia ściany pochwy wpływając również na poprawę trzymania moczu. Dodatkowo zabieg poprawia ukrwienie i nawilżenie pochwy, niweluje uczucie suchości i świądu pochwy, tak typowe dla okresu pomenopauzalnego. Seks przestaje być bolesny i kobieta przestaje go unikać, co jest dodatkową zaletą zabiegu. W przypadku bardzo nasilonych objawów nietrzymania moczu pozostaje leczenie operacyjne, polegające na wzmocnieniu ścian pochwy specjalnymi szwami bądź taśmami. Zabieg operacyjny wiąże się jednak z dużym około 30% ryzykiem powikłań w postaci wszycia taśmy do pęcherza moczowego, erozji taśmy, bólu podczas stosunku płciowego. Dlatego bardzo ważne jest, aby stosować leczenie we wczesnym etapie wysiłkowego nietrzymania moczu, gdy można zastosować leczenie nieinwazyjne, nie niosące ryzyka wystąpienia powikłań. 

Jak wygląda zabieg laserem? Zabieg jest niebolesny, może jedynie wywołać uczucie ciepła w pochwie. Trwa około 20 minut. Bezpośrednio po zabiegu pacjentka wraca do swoich codziennych czynności. Dla pełnego efektu należy wykonać serię 2-3 zabiegów w odstępie 4 tygodni. Efekt utrzymuje się około 2 lat.

Inną formą nietrzymania moczu jest parcie naglące inaczej pęcherz nadreaktywny. W tej sytuacji mięsień wypieracz pęcherza moczowego jest nadaktywny i już przy niewielkim wypełnieniu się kurczy i pacjent odczuwa silną potrzebę skorzystania z toalety. W przypadku tego schorzenia charakterystyczne również jest oddawanie moczu kilkakrotnie w ciągu nocy. Ten typ zaburzeń oddawania moczu leczy się skutecznie farmakologicznie, tabletkami, które może przepisać lekarz na receptę. 

Prestiż  
Wrzesień 2020