Porozmawiajmy o zdrowiu

Październik od wielu lat uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi (ang. Breast Cancer Awareness Month). Szczególnie w tym okresie podejmowane są tematy związane z profilaktyką, diagnostyką oraz nowoczesnym leczeniem nowotworów piersi. 15 października przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka. W ramach obchodów różowego miesiąca w hotelu Dana, w ramach cyklu Zdrowa Rozmowa, 22 października odbędzie się spotkanie, którego temat przewodnim będzie dbałość o biust.

Autor

Aneta Dolega

Dr Dorota Gródecka i dr Joanna Lewandowska, które są specjalistkami w dziedzinie ginekologii i położnictwa, m.in. przedstawią sposoby samokontroli, powiedzą jakie badania i kiedy należy wykonać, aby wykluczyć chorobę, jakie kroki podjąć, w sytuacji niepokojących wyników badań. Gościem specjalnym spotkania będzie znana projektantka mody Sylwia Majdan, która opowie, jak ubierać się aby, biust prezentował się właściwie i korzystnie. Organizatorzy spotkania zapewniają wspaniałą atmosferę i niespodzianki, które z pewnością dodatkowo umilą dzień. Udział w spotkaniu jest bezpłatny i wymaga rejestracji. Liczba miejsc jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń. Szczegółowe informacje i zapisy na spotkanie znajdują się na stronie internetowej
www.fundacjabin.pl/zdrowa-rozmowa.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie (25%) i najczęstszą przyczyną zgonu (14%), a chore na raka piersi stanowią 36% kobiet żyjących z nowotworami. Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu. Czynniki ryzyka rozwoju choroby są złożone, jednak kluczowy wpływ mają czynniki związane ze stanem hormonalnym kobiety (czynniki reprodukcyjne, wiek pokwitania i przekwitania, stosowanie preparatów hormonalnych).

Częstość występowania raka piersi wzrasta z wiekiem. Wśród kobiet przed 45 rokiem życia nowotwór występuje rzadko, a większość zachorowań dotyczy kobiet po 50 roku życia (w Polsce 80% pacjentek). Decydujące znaczenie w kontekście profilaktyki i zapobiegania rozwojowi zaawansowanego nowotworu piersi ma jego diagnostyka i wczesne wykrycie oparta na regularnie przeprowadzanych badaniach mammograficznych.

Zdrowa Rozmowa, której październikowa edycja zostanie poświęcona profilaktyce raka piersi to projekt stworzony przez Fundację Biznes Innowacje Networking oraz grupę Najlepszy Lekarz Najlepszy Menedżer. Jego głównym punktem jest rozmowa z wysokiej klasy specjalistami, w warunkach zdecydowanie mniej stresujących niż klasyczna wizyta lekarska. Podczas spotkań przy poczęstunku opowiadają oni o wybranym temacie i w przyjazny sposób prowadzą rozmowę z uczestnikami spotkania związaną z ich wątpliwościami i dolegliwościami. To spotkanie edukacyjne, które ma przełamać schemat postrzegania lekarza jako osoby mówiącej językiem niezrozumiałym dla pacjenta i tworzącej dystans pomiędzy sobą, a pacjentem. Ma ono również na celu uświadomienie jego uczestnikom jak ważna jest dbałość o zdrowie w obszarze prezentowanej tematyki, konieczność udania się do specjalisty w odpowiednim momencie i może być miejscem pierwszej, wstępnej weryfikacji czy dane dolegliwości mogą wiązać się z zaburzeniami i czy wymagają głębszej diagnozy. Projekt skierowany jest do wszystkich osób zainteresowanych tematem profilaktyki zdrowotnej, osób, które podejrzewają u siebie chorobę lub zagrożenie nią w przyszłości czy osób, które mają już zdiagnozowane dane schorzenie bez względu na wiek czy płeć. 

 

Prestiż  
Październik 2020