Związki w czasach zarazy, czyli – nadszedł październik

Autor

Anna Ołów – Wachowicz

„Chyba będę chory”. Ten komunikat zawsze odpala mi w mózgu wycie syren Nostromo. No to ewakuacja! Nadchodzi mór. Dzieci do matki, kota sąsiadom, znak czerwoną farbą na drzwi i modlić się, żeby los oszczędził. Mnie i moje nerwy. Powiadamianie sanepidu póki co sobie podarujmy, bo to zwykły KATAR. 

Będzie, będzie się działo, jak mówi pewien ludowy poeta. Kiedy bowiem mój mężczyzna jest chory to cień pada na Ziemię i nie ma co tu sobie robić jakichś podśmiechujek, bo on naprawdę niemal kona. Ustaliłam kilka rzeczy z matką, bratową i przyjaciółkami
i to jest tak: jeśli ewakuacja nie wchodzi w grę, trzeba opanować kilka zasad, bo nie ma co się kopać z koniem. Kiedy mężczyzna jest chory, cierpi w ciszy (pomiędzy jednym a drugim komunikatem w stylu: „Podasz mi termometr? Zrobisz mi herbaty? Podasz koc? Podasz pilot?”). Kiedy mężczyzna jest chory, to zawsze musi to być jakaś rzadka i odmienna mutacja banalnego kataru – groźniejsza, cięższa i poważniejsza. To zwykły katar nie jest, nie nie. Nawet jeśli ktoś już kiedyś na coś podobnego zapadł, to na pewno nie miał tak koszmarnych dolegliwości. Kiedy mężczyzna jest chory to boleje z godnością. Jest niczym konający król z obliczem pooranym cierpieniem. W płaszczu z koca, ciągnącym się z łoża boleści, wlecze się na tron. Bo musiał akurat. Nadludzkim wysiłkiem naciska spłuczkę, więc nie przyczepiajmy się, że na opuszczenie deski sił zbrakło dzielnemu temu bohaterowi. Deski nie opuścił, ojej. On padół ziemski niemal opuszcza!

Kiedy mężczyzna jest chory, absolutnie nie wolno ruszać
go z miejsca w którym padł. Nawet, jeśli jest to barłóg urządzony centralnie przed telewizorem, na salonowej kanapie w reprezentacyjnym miejscu waszego mieszkania. Przecież to mogłoby go dobić. Należy go tu ogacić, zaopatrzyć i starać się omijać.
W żadnym wypadku nie odbieramy choremu pilota! Badania naukowe dowodzą, że mężczyzna w stanie infekcji bezpieczniej czuje się z pilotem ściskanym w garści. Kiedy mężczyzna jest chory, w wyniku wysokiej temperatury stanu podgorączkowego, pilot
w zasadzie wtapia mu się w dłoń. 

Kiedy mężczyzna jest chory to wie, że to może być już koniec. On to wie, on nie lekceważy, tak jak my, powagi sytuacji. Zaczyna żegnać się z rodziną („Chyba jutra nie dożyję”), żałuje za błędy („Mogłem tę grubszą kurtkę zakładać”) i wyraża głęboki, świadomy żal. Nad sobą. Kiedy mężczyzna jest chory, staje się bardzo wrażliwy. Świat w telewizji postrzega jako zły, politykę jako złą, a sąsiada jako drania, który bezdusznie naparza wiertarką udarową, kiedy tu ludzie konają. Kiedy mężczyzna jest chory, staje się ekspertem: „Te lekarstwa nie działają”. „Ten termometr jest zepsuty”. „Ten program jest durny”. „Mama robiła lepsze kopytka”. Kiedy mężczyzna jest chory, staje się również miłosierny. Nieledwie wczoraj wyrżnął w pień dwie cywilizacje, spalił osadę lub strzelał do „Niemców”. A dziś? Odpuszcza biedakom. Niech sobie żyją w swoim cyberświecie, cieszą się, klonują. Przynajmniej oni.

Kiedy mężczyzna jest chory, nie ma ochoty na żaden seks – choć wcześniej prowokował go nawet twój strój ochronny do oprysku drzewek owocowych. Dziś, złożony temperaturą 36,9 tkwi w stuporze, a testosteron wycieka z niego wysmarkiwany w chusteczki higieniczne z Rossmana. Kiedy mężczyzna jest chory, pragnie jedynie, abyś była dla niego aniołem. Oraz: pielęgniarką, matką, siostrą, kucharką, psychoterapeutką, rehabilitantka, kelnerką, pokojówką, kaowcem, trefnisiem, lekarzem lub farmaceutą. Masz być tym wszystkim naraz bez prawa do zakładania związków zawodowych.

Kiedy mężczyzna jest chory, po prostu, staraj się go nie dodusić jednak poduszką. Powiedz sobie, że go kochasz, może się przekonasz. Jemu akurat teraz głośno tego nie mów, bo może się biedak rozkleić jeszcze bardziej, albo – jeśli powyższe wyznanie raczej rzadko przechodzi Ci przez usta, zacznie podejrzewać, że już naprawdę z nim źle. To nie, lepiej milcz. Ogólnie, milczeć nie zaszkodzi, bo można za dużo powiedzieć, a tu po dwóch dniach przecież będzie po wszystkim.

I wtedy Ty może ogłoś taki porządny PMS? Równowaga w związku to podstawa. 

Prestiż  
Październik 2020