Auto o dwóch obliczach

Wielu na niego czekało. I w końcu jest. Jeden z najbardziej znanych samochodów terenowych na świecie – Land Rover Defender. Według fachowców to auto o dwóch obliczach – połączenie klasycznego SUV-a oraz możliwości typowej „terenówki”.

Autor

Dariusz Staniewski

Dla niektórych to legendarne auto, Produkowane przez brytyjską markę Land Rover od 1983. Przeszedł wiele modernizacji i liftingów. Z wyglądu surowy, ostry cieszył się zawsze wielkim wzięciem u wszelkich służb pracujących w terenie m.in. pograniczników, energetyków, służb ratowniczych, drogowców. Ale również wśród fanów wypraw terenowych w ekstremalnych warunkach. Coraz ostrzejsze normy bezpieczeństwa i emisji spalin spowodowały wycofanie go z rynku w 2016 roku. W ubiegłym roku na salony wkroczyła druga generacja tego modelu. Oficjalnie zaprezentowano go podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie. I widać jak się w nim wiele zmieniło. Przyszedł więc czas na nowych odbiorców. To teraz samochód luksusowy, komfortowo wyposażony, pełen ciekawych rozwiązań technologicznych. Zarówno w codziennej eksploatacji, jak i dla biznesmena, czy też fana turystyki. Według ekspertów plasuje się teraz mniej więcej między SUV-em a „terenówką” z prawdziwego zdarzenia. 

Ale nie zapomina o elementach dla siebie charakterystycznych m.in. z tyłu znajdują się pionowe, otwierane na bok drzwi z kołem zapasowym. Do tego niemal płaska maska z dużym napisem w przedniej części – kiedyś Land Rover, teraz Defender. Wprowadzono nową szeroką gamę silników, mamy tu aż 6 wariantów do wyboru. Trzy silniki diesla o pojemności 3 litrów od 200 do 300 KM, dwa silniki benzynowe o pojemności 2 litrów - 4 – cylindrowy o mocy 200 KM i 6 – cylindrowy o mocy 400 KM. Nowość stanowi 2 litrówka z turbo Plug-in Hybrid o mocy 404 KM. Zdaniem fachowców auto znakomicie sobie radzi np., podczas przepraw przez przeszkody wodne. W najwyższym położeniu zawieszenia Defender jest w stanie pokonać bród o głębokości do 90 cm. Cała elektryka i elektronika została zabezpieczona przed działaniem wilgoci i ma wytrzymać nawet godzinę zanurzenia. Poza tym, w trakcie pokonywania przeszkody wodnej ekran centralny podaje aktualną głębokość wody dookoła auta. Jest ona sprawdzana przy pomocy czujników w lusterkach. Specjalny program Terrain Response pozwala kierowcy dostosować Defendera do każdego rodzaju terenu. Napęd na cztery koła. Dłuższa wersja samochodu może być wyposażona w trzy rzędy siedzeń. Ale obie
– 90 i 110  mają między przednimi fotelami umieszczone dodatkowe siedzenie. Mogą więc być sześciomiejscowymi autami nawet bez trzeciego rzędu.

Najnowszego Land Rovera Defender oferuje dealer Bońkowscy British Auto. To jedyny na Pomorzu Zachodnim autoryzowany dealer, który oferuje także usługi serwisowe oraz ma do dyspozycji centrum blacharskie. 

 

Prestiż  
Październik 2020