Szczecińska typografia

Jak za pomocą czcionki oddać charakter jakiejś postaci lub miejsca? Jaki krój pisma pasuje do Szczecina? Jeśli zaciekawiła Was ta tematyka, musicie poznać Piotra Wardziukiewicza, projektanta graficznego i typografa. Twórcę takich projektów jak np. „Stettinum Nicodemus Pro”, „Moduły Ittena” oraz „Sydonia Atramentiqua”.

Autor

Karolina Wysocka

Piotr przyznaje, że inspiruje go otaczający świat oraz historia liternictwa. Jego ulubioną czcionką jest krój Bona z 1971 roku. Na co dzień zajmuje się projektowaniem Systemów Identyfikacji Wizualnej, typografii oraz wydawnictw książkowych. – Od czterech lat jestem związany ze Szczecinem poprzez naszą Akademię Sztuki. Od 2019 roku należę do Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej STGU  – mówi. Typografia zafascynowała go na studiach. Zainteresowanie szybko stało się pasją. Piotr uzyskał Stypendium Artystyczne Miasta Szczecin, a na swoim koncie ma wiele ciekawych projektów. – Typografia jest dla mnie sposobem na ćwiczenie cierpliwości – tłumaczy. – Tworzenie kroju pisma trwa od kilku miesięcy do kilku/kilkunastu lat – dodaje. Dla Piotra to jednak przede wszystkim idealne medium do przekazywania różnych komunikatów oraz kreowania nowych form graficznych. 

Bardzo ważny jest dla niego także lokalny aspekt, jak również rola pisma w przestrzeni miejskiej. – Dobrze dobrany krój potrafi całkowicie odmienić charakter danego miejsca – wyjaśnia. – Szczecińska typografia w kategorii projektowania i wypuszczania na rynek fontów uczy się dopiero chodzić. Na ten moment dosłownie kilka osób zajmuje się projektowaniem liternictwa. Oczywiście są też studenci, lecz zajmują się oni bardziej dowolną formą w ramach zajęć na AS – mówi Piotr. – Charakterystyczne dla szczecińskich krojów jest ich historyczne odwołanie. Są to fonty bazujące na liternictwie naściennym z kamienic, na neonach sklepowych, odwołują się także do postaci – wyjaśnia. 

Piotr zauważa, że zainteresowanie typografią wzrasta. To dziedzina, która dynamiczne się rozwija. Wierzy, że niedługo nastąpi wysyp ciekawych krojów pism stworzonych w naszym mieście. – Typografia uczy dokładności i precyzji w życiu – dodaje. Nowe wersje krojów ze Szczecina można odszukać na MyFonts lub na stronach www poświęconych danemu projektowi.

 

 

Prestiż  
Październik 2020