Różowy październik

15 października obchodzimy Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka. Jest to najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet w Polsce i na świecie. Rocznie choruje na niego 1,5 miliona kobiet na świecie, a 400 tysięcy umiera.  

Autor

Prestiż

Zachorowalność rośnie wraz z wiekiem, a większość przypadków dotyczy pań po 50 roku życia, ale może wystąpić również u młodszych 40- czy 30-letnich. Bardzo rzadko pojawia się u mężczyzn. Częściej dotyczy kobiet, u których wcześnie wystąpiła pierwsza miesiączka i późno pojawiła się menopauza, u kobiet, które urodziły pierwsze dziecko po 35 roku życia lub nie rodziły wcale, u pijących alkohol i stosujących dietę bogatą w tłuszcze. Również czynniki genetyczne odgrywają dużą rolę w ryzyku zachorowania. Wśród czynników zmniejszających ryzyko zachorowania na raka piersi podkreśla się jedno lub obustronne wycięcie jajników, późny wiek wystąpienia pierwszej miesiączki, urodzenie pierwszego dziecka przed 20 rokiem życia, karmienie piersią, aktywność fizyczna i ciężka praca fizyczna. Stosowanie antykoncepcji hormonalnej jest sprawą dyskusyjną. Wielu badaczy i naukowców wyraża w tej kwestii sprzeczne opinie. Natomiast stosowanie hormonalnej systemowej terapii menopauzalnej nieznacznie zwiększa ryzyko raka.

Wcześnie wykryty rak piersi ma dobre rokowanie, dlatego bardzo ważna jest profilaktyka – podkreśla dr Joanna Lewandowska. Im mniejsza zmiana, tym większa szansa na wyleczenie nowotworu. Samodzielne badanie piersi przez kobietę powinno być wykonywane co miesiąc po miesiączce. W ten sposób zwykle można wykryć zmianę wielkości powyżej 1 cm. Piersi powinny być badane również przynajmniej raz w roku przez lekarza rodzinnego lub ginekologa. Badanie usg piersi jest badaniem dokładniejszym, pozwala na wykrycie zmian kilkumilimetrowych oraz ocenę charakteru zmiany. W przypadku zmiany podejrzanej lekarz skieruje pacjentkę na biopsję celem dokładnej weryfikacji histopatologicznej. Badanie ultrasonograficzne zaleca się wykonywać raz w roku u pacjentek młodych, z piersiami o bogatej tkance gruczołowej.  Po 40. roku życia zaleca się dodatkowo wykonywanie mammografii co 2 lata. W Polsce realizowany jest bezpłatny Program Profilaktyki Raka Piersi, który obejmuje badania mammograficzne dla pań w wieku 50 do 69 lat, ubezpieczonych w NFZ. Mammografia jest metodą przesiewową, o 85% czułości wykrywania zmian. Czułość ta zależy od gęstości piersi, niekiedy wymagane jest dodatkowe uzupełniające badanie usg.

Badanie rezonansu magnetycznego pozwala na niezwykle dokładne obrazowanie piersi. Jest to badanie niebolesne i dokładniejsze niż mammografia i usg. Badanie to zalecane jest u pacjentek z wysokim ryzykiem raka piersi, po wcześniejszych interwencjach chirurgicznych w obrębie piersi i po operacjach plastycznych piersi.

Dr Joanna Lewandowska i dr Dorota Gródecka z Tuwima Ginekologia pragną zaprosić mieszkanki Szczecina i okolic dnia 22 października na bezpłatne spotkanie, podczas którego panie doktor przedstawią kilka informacji na temat raka piersi, czynników ryzyka, pokażą w jaki sposób samodzielnie wykonywać badanie piersi i zachęcą do wykonywania badań profilaktycznych. Obie panie doktor w codziennej praktyce w gabinetach Tuwima Ginekologia przykładają dużą wagę do profilaktyki i wykonują badania ultrasonograficzne piersi.

Prestiż  
Październik 2020