Święto w kolorze różowym

Październik jest Miesiącem Świadomości Raka Piersi. Różowa idea propagowania zdrowia kobiet czyni ten miesiąc żywszym, bardziej optymistycznym i kolorowym. A przy okazji przybliża temat, który choć opleciony różową wstążką, dotyka choroby, kreślonej często czarnym scenariuszem. Dlatego warto pamiętać o tym, że: „czas ucieka, a rak nie czeka”.

Autor

Prestiż

Historia Różowej Wstążki

Wszystko zaczęło się 35 lat temu.  Gdy na raka piersi śmiertelnie zachorowała Phyllis Starr Wilson, twórczyni magazynu dla kobiet Self, redaktor naczelna tego pisma Alexandra Penney postanowiła głośno zaprotestować. Wzorując się na czerwonej wstążce będącej symbolem chorujących na AIDS umieściła na okładce magazynu podobną, ale w różowej wersji, by w ten sposób złożyć hołd zmarłej koleżance. Następnie Penney do współpracy zaprosiła Evelyn Lauder, założycielkę znanego koncernu kosmetycznego Estee Lauder i dzięki staraniom obu pań, we wczesnych latach 90. udało się rozprowadzić wstążkę po całych Stanach Zjednoczonych. Sama Lauder stanęła na czele Breast Cancer Research Foundation, i w ten sposób zebrała ponad 700 milionów dolarów przeznaczonych na zapobieganie chorobie i zwiększanie świadomości profilaktyki, a także samo leczenie.

Z roku na rok kampania Różowej Wstążki zaczęła docierać do coraz to bardziej odległych zakątków świata m.in. do Libii, Turcji czy Portoryko. Dziś obejmuje wszystkie kontynenty, na których organizowane są marsze, festyny, biegi oraz inne wydarzenia, mające na celu promowanie akcji i zbiórkę funduszy.

Dlaczego warto się badać

Co roku 18 000 kobiet w Polsce dowiaduje się, że choruje na raka piersi. Do wielu z nich informacja o chorobie dociera zbyt późno, a jak przyznają lekarze, wcześnie wykryty nowotwór bardzo dobrze rokuje i jest całkowicie wyleczalny. Badania profilaktyczne dlatego są tak ważne, ponieważ we wczesnym etapie choroba nie daje wyraźnych objawów i uaktywnia się dopiero, kiedy jest już za późno. Zatem październik to dobry miesiąc a także okazja do wykonania profilaktycznych badań: mammografii i USG piersi, a także namawiania do tego innych kobiet.

Mammografia a USG 

Samokontrola piersi to podstawowe badanie, która każda kobieta powinna włączyć do swojego kalendarza. Nie zwalnia to jednak z badania piersi przez lekarza podczas wizyty, a także wykonywania mammografii i USG. USG, czyli badanie ultrasonograficzne, to metoda bardzo pomocna w ocenie piersi, których gęstość gruczołowa jest duża. W szczególności dotyczy to młodych kobiet (do ok. 35 roku życia), których układ hormonalny jest mocno aktywny, a ilość tkanki tłuszczowej mniejsza od gruczołowej. Badanie obrazuje wnętrze piersi oraz pozwala wykryć zarówno zmiany łagodne, jak i złośliwe we wczesnej fazie rozwoju. Podczas badania lekarz ocenia stan obu piersi oraz węzłów chłonnych. USG jest bezbolesne, bezpieczne dla zdrowia oraz nie wymaga od pacjentki specjalnego przygotowania się. Zaleca się przeprowadzenie pierwszego badania między 20. a 30. r. życia, następnie powtarzać je co 2 lata lub co roku, gdy kobieta wchodzi w 4. dekadę życia. Wato przy tym pamiętać, że 80% zmian mają charakter niezłośliwy i powstaje w wyniku zaburzeń hormonalnych!

Drugim badaniem jest mammografia, podczas której wykorzystuje się znikomą dawkę promieniowania rentgenowskiego. Nie wymaga przygotowania, jednak najlepiej je wykonać do 10. dnia cyklu miesiączkowego (piersi są wówczas mniej wrażliwe). Mammografia jest zalecana kobietom: po 40. i po 50. roku życia, raz na 2 lata. Badanie może wywoływać dyskomfort i krótkotrwały ból, ponieważ pierś musi być w odpowiedni sposób ułożona na aparaturze. Tylko wówczas możliwe jest uzyskanie precyzyjnego obrazu. Należy zaznaczyć, że ucisk nie powoduje żadnego zagrożenia dla zdrowia. Co bardzo ważne, kobiety genetycznie obciążone rakiem piersi powinny być skierowane przez lekarza rodzinnego do poradni genetycznej oraz objęte onkologicznym programem profilaktycznym.

Samokontrola i przeciwdziałanie

Najlepszym specjalistą od badania swoich piersi powinnyśmy być jednak my same.  Jeśli co miesiąc, będziemy samodzielnie kontrolować ich wielkość, kształt, strukturę oraz zmiany na skórze, możemy „wychwycić” zmiany, których wcześniej nie wyczuwałyśmy. Samobadanie piersi wykonuje się między 5. a 10. dniem cyklu a to, co powinno nas zaniepokoić to zgrubienia, pojedyncze guzy, wydzielina z sutka, zmiana barwy tkanki skórnej, poszerzone naczynia krwionośne, fałdy, uwypuklenia, ranki w obrębie brodawki, inny kształt brodawki. Jeśli w trakcie samodzielnego badania pojawia się ból, który wcześniej nie występował lub któreś z ww. objawów należy bezzwłocznie skonsultować to z ginekologiem. 

Ponadto ważny jest tryb życia, jaki prowadzimy. To wszystko ma wpływ na nasze zdrowie. Jest kilka zasad, które należy wprowadzić w życie by uniknąć problemów. Oto one: nie pal, śpij minimum 8 godzin na dobę, dbaj o prawidłową masę ciała, bądź aktywna fizycznie, jedz zbilansowane posiłki, karm dziecko piersią jak najdłużej, stosując tabletki antykoncepcyjne pozostań pod stałą opieką ginekologa, korzystaj z badań profilaktycznych w kierunku wykrycia raka piersi.

Różowa Wstążka w Centrum HAHS 

Jak co roku w październiku, Centrum Diagnostyki Medycznej HAHS zachęca Panie do zadbania o swoje zdrowie i oferuje badania USG piersi i mammografię 2D z 15% rabatem. 

Specjaliści z Centrum HAHS przypominają, że rak piersi, by osiągnąć wielkość 2 cm, rozwija się około 8 lat. Guz piersi wykryty, gdy ma nie więcej niż 1 cm średnicy, jest w 95% uleczalny. Mimo to wiele pań unika badań z obawy, że „lekarz coś znajdzie” zapominając, że właśnie o to chodzi – by możliwie szybko wykryć nowotwór, jeśli już jest. Rocznie na raka piersi umiera ponad 5 000 Polek. Dlatego też, badajmy się, dajmy sobie szansę na długie życie. Profilaktyka ma sens, więc stosujmy ją codziennie.

Prestiż  
Październik 2020