Wiele powodów, by żyć

Styczeń jest Miesiącem Świadomości Raka Szyjki Macicy. W tym przypadku chodzi nie tylko o zdrowie i życie, ale przede wszystkim o działania profilaktyczne. Co istotne ten nowotwór można dość łatwo zdiagnozować, a wykrycie zmian we wczesnym stadium zaawansowania jest kluczowe dla skuteczności leczenia. Inicjatorkami szczecińskiej akcji są dr Joanna Lewandowska i dr Dorota Gródecka z Tuwima Ginekologia, które zachęcają do regularnych badań ginekologicznych. Do akcji dołączyły znane szczecinianki. 

Autor

Aneta Dolega

– Rak szyjki macicy rozwija się „po cichu”, jest drugim na świecie nowotworem, który dziesiątkuje kobiety – mówi aktorka Sylwia Różycka. – Nie zwalniajmy się ze świadomości i poddawajmy się regularnym badaniom cytologicznym, które pozwalają na wykrycie choroby we wczesnym i dobrze rokującym stadium. Im szybciej podejmujemy odpowiednie działania, tym większe dajemy sobie szanse na wygraną. 

– Mam przynajmniej siedem powodów by żyć i cieszyć się zdrowiem, a badanie nie wymaga ode mnie niczego więcej niż wizyty u ginekologa. Raz w roku – mówi Daria Prochenka, właścicielka firmy kosmetycznej Clochee. – Badam się dla siebie, dla partnera, dla dwójki moich dzieci, mojej rodziny, bo lubię moją pracę i chciałabym cały czas się rozwijać i kocham podróżować – dlatego chcę być zdrowa i żyć.

Podróże to dobry powód – uśmiecha się Katarzyna Opiekulska-Sozańska, właścicielka LSJ HR Group – świat jest piękny, a przede mną mnóstwo nieodkrytych miejsc. Miniony rok pokazał jeszcze dobitniej, że musimy dbać nie tylko o siebie ale i ludzi dookoła. To był rok ogromnych przemian w sposobie naszego myślenia. Mam naprawdę wiele powodów, by żyć i tyle jeszcze do zrobienia!

A Aleksandra Kopińska-Szykuć, zastępczyni dyrektora Teatru Polskiego dodaje: – Moje powody to: Ksawery, Franek i Staś – wyznaje. – Moje zdjęcie do tej akcji było zrobione w Bethanien, miejscu założonym przez Quistorpa również po to, żeby pomagać kobietom. Ufundował dla nas szpital. Dziś nie musimy liczyć na niczyje dobre serce tylko korzystać z tego, co powszechnie daje medycyna. Żeby cieszyć się dziećmi, życiem i samej sobie oszczędzić nerwów.

Proces powstawania nowotworu przebiega latami, dlatego istnieje możliwość wykrycia wczesnych zmian przednowotworowych i skutecznego ich leczenia. – Regularne badania pozwalają nam reagować, jeśli cokolwiek złego dzieje się w naszym organizmie i ograniczają ryzyko poważnych powikłań. Uważam, że profilaktyka jest najważniejsza, lepiej zapobiegać niż leczyć – przekonuje projektantka mody Sylwia Majdan. – Badam się, bo kocham życie i mam tu jeszcze wiele do zrobienia! Zdrowie jest największą wartością, która pozwala nam sięgać po nasze marzenia, być szczęśliwym. Nie żyjemy tylko dla siebie. Mam wspaniałą rodzinę, dla której jestem ważna i dla której chcę żyć. To nasz obowiązek, żeby dbać o swoje zdrowie, dla siebie i naszych bliskich! 

– Regularne badania mam we krwi. Zostało mi to wpojone z związku z tym, że przeze wiele lat zawodowo uprawiałam sport, więc byłam wręcz zmuszona dbać o siebie. Ponadto mam chorobę Hashimoto, która także wymaga regularnych badań – tłumaczy była lekkoatletka Monika Pyrek. – Niestety często zapominamy o tym. Zazwyczaj jest to związane z czasem, a raczej z jego brakiem. My, kobiety myślimy zawsze w pierwszej kolejności o wszystkich naokoło, a nie o sobie. Warto to zmienić, gdyż od tego zależy nasze zdrowie i życie. Nikt za nas tego nie zrobi.

Dzięki coraz większej świadomości i badaniom profilaktycznym zachorowalność na raka szyjki macicy i śmiertelność z tego powodu się zmniejsza. Wszelkiego rodzaju akcje, które maja podnieść naszą świadomość są bardzo cenne. – Świadomość, że możemy zachorować na raka wzbudzają w nas strach, a takie akcje jak ta, pokazują, że nie musimy się bać – podkreśla dr Katarzyna Kazojć z Uniwersytetu Szczecińskiego. – Wiedza jest bezcenna, a regularne badania ją nam dają. Dbałość o zdrowie jest częścią naszej kobiecości, tak jak dbanie o wygląd, o urodę. Możemy poddawać się wszelakim zabiegom upiększającym, chodzić na fitness, ale jeżeli nie zadbamy o zdrowie to te wszystkie rzeczy nie będą miały znaczenia. Szczególnie, kiedy okaże się, że za późno zareagowaliśmy. Ja badam się, bo m.in. chcę zrealizować plany i cele, które sobie w życiu wyznaczyłam. Chciałabym żyć tak, jak ja chcę, a nie tak, jak będzie mi dyktowała choroba.


Do czynników ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy zaliczamy infekcje wirusem HPV, wczesne rozpoczęcie współżycia płciowego i częste zmiany partnerów seksualnych, liczne ciąże i porody zwłaszcza w młodym wieku, radioterapię miednicy mniejszej, palenie papierosów i raka szyjki macicy w rodzinie. Wirus HPV to wirus brodawczaka ludzkiego. Znanych jest około 100 typów tego wirusa. 

Co roku w Polsce na raka szyjki macicy zapada ok. 3,5 tysiąca pań. Około 50% chorujących to kobiety w wieku pomiędzy 40 a 65 rokiem życia. Nierzadko obserwuje się również przypadki jego występowania u młodszych osób. Do czynników ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy zaliczamy infekcje wirusem HPV, wczesne rozpoczęcie współżycia płciowego i częste zmiany partnerów seksualnych, liczne ciąże i porody zwłaszcza w młodym wieku, radioterapię miednicy mniejszej, palenie papierosów i raka szyjki macicy w rodzinie. Każda kobieta podczas corocznej profilaktycznej wizyty ginekologicznej poza badaniem ginekologicznym i badaniem usg, powinna mieć pobraną cytologię, klasyczną, bądź płynną, która jest dokładniejsza. W przypadku występowania nieprawidłowych komórek należy wykonać badanie kolposkopowe z pobraniem wycinków ze zmian podejrzanych. Z podejrzanych miejsc pobiera się wycinki i ocenia histopatologicznie. Jeśli wynik badania wskazuje na zmiany o dużym ryzyku nowotworu, leczeniem będzie wycięcie zmienionego fragmentu szyjki. Zmiany te są w pełni wyleczalne.


pomysłodawca akcji: Gabinety Tuwima  

 

Prestiż  
Styczeń 2021