BNO wraca na salony

Wiosna to nie tylko budząca się do życia przyroda, więcej słońca i więcej barw, ale także piękny rozkwit koncertów oraz związanej z nimi, idealnie pasującej do aury za oknem – muzyki klasycznej. Jedna z najbardziej oryginalnych orkiestr wraca „pocovidowo” do gry. Baltic Neopolis Orchestra koncertem „Villa de la musique” otwiera muzyczną wiosnę na salonach. Dosłownie i w przenośni.

Autor

Aneta Dolega

– Wiosenny sezon rozpoczynamy koncertem 20 marca, w ramach naszego bodajże już siedmioletniego cyklu „Wielcy Koncermistrzowie”  – mówi Emilia Goch Salvador, altowiolistka, dyrektor Baltic Neopolis Orchestra. – W przypadku tego koncertu zdecydowaliśmy się jeszcze na formułę on line, gdyż był tak od początku zaplanowany, a dostaliśmy za mało czasu aby ją zmienić. Ale też dlatego, że odbędzie się w… Willi Lentza. Jest to dodatkowy smaczek, ponieważ Willa nie jest jeszcze otwarta po remoncie dla zwiedzających. Szykowane jest oficjalne wielkie otwarcie na późniejszy termin, natomiast my chcemy uchylić nieco rąbka tajemnicy i pokazać publiczności te niezwykłe pomieszczenia. Zresztą jesteśmy znani z tego, że lubimy grać w zupełnie nowych przestrzeniach, tak jak to było np. w przypadku Posejdona.

BNO rozpoczyna sezon na Lentzowych salonach typowo salonowym repertuarem. Usłyszymy „Legendę” Henryka Wieniawskiego, zaliczaną do romantycznego nurtu „pieces de salon”, czyli gatunku ballady salonowej. Obok niej zaprezentowane zostanie arcydzieło Jana Sebastiana Bacha – „Koncert na dwoje skrzypiec”, a także powstałe w jednej z rezydencji Salzburga, „Divertimento D-dur” Wolfganga Amadeusza Mozarta. Jako wisienka na salonowym torcie zabrzmi „IV Kwartet smyczkowy” Krzysztofa Pendereckiego, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów.

– Willa Lentza, wyjątkowy repertuar i wspaniały gość. Na tym koncercie wspólnie z nami wystąpi Agata Szymczewska, znakomita skrzypaczka i kameralistka – mówi szefowa BNO. – Agata jest laureatką jednego z najważniejszych konkursów na świecie, jeśli chodzi o wiolinistykę – konkursu Wieniawskiego.  Na co dzień gra w Karol Szymanowski Quartet – kwartecie o międzynarodowej sławie, będącym jednym z ambasadorów polskiej muzyki na świecie. To artystka z najwyższej półki. 

Poza marcowym koncertem w ramach cyklu będą miały miejsce jeszcze dwie imprezy. W październiku odbędzie się koncert Berlińczyków z koncertmistrzem Danielem Stabrawą. W repertuarze tego koncertu znajdą się kompozycje polskich kompozytorów: Mikołaja Góreckiego i Michała Spisaka. Na drugą, wrześniową imprezę złożą się trzy „wędrujące” koncerty. Tutaj koncertmistrzem będzie wiolonczelista Adam Klocek, z którym Balitic Neopolis Orchestra zagra w Szczecinie, Ostrowie i na końcu w Częstochowie. 

 

 

Prestiż  
Marzec 2021