Elżbieta Pomorska – piękna siłaczka

Radosna, miła, opiekuńcza, ładna, wysoka i nieziemsko silna. Podobno łamała w rękach podkowy. Pewnego dnia została cesarzową. Odbyła wtedy uroczystą przejażdżkę po Rzymie. W koronie, z rozwianym włosem, pełna dumy oraz uroku. Gryfitka, córka pomorskiej ziemi, królowa Czech, wnuczka Kazimierza Wielkiego. Czuła żona, oddana matka. Elżbieta Pomorska, Eliška Pomořanská, Elisabeth von Pommern. Los napisał jej niezwykle barwną historię. 

Autor

Karolina Wysocka

Nie każdy wie, że z Pomorza Zachodniego pochodzą trzy wielkie cesarzowe. Dwie z nich, dość dobrze znane, urodziły się w Szczecinie i panowały w Rosji. Trzecia, mniej popularna, to właśnie Elżbieta. Pomorzanka, która dotarła na szczyt XIV-wiecznej elity europejskiej.

Księżniczka pomorska na dworze polskim

Elżbieta prawdopodobnie przyszła na świat w Darłowie, około 1347 roku. Była dzieckiem księcia pomorskiego Bogusława V i Elżbiety Piastówny, córki Kazimierza Wielkiego. – Imię otrzymała po matce. Więzy bliskiego pokrewieństwa łączyły ją z królem Danii Waldemarem I Atterdagiem, który swój przydomek (Atterdag – Dojutrek) zawdzięczał powiedzeniu „jutro będzie nowy dzień”, władcami Litwy, Olgierdem i Kiejstutem, których siostrą była jej babka, Aldona-Anna, córka wielkiego księcia Gedymina, z królem Węgier Ludwikiem Andegaweńskim, książętami śląskimi – wymienia Joanna Kościelna w tekście „Gryfitka na cesarskim tronie”. Najważniejszy w tym wszystkim był jednak dziadek, król Polski. Elżbieta wraz z bratem Kazimierzem po śmierci matki znalazła się na jego dworze.

Król Polski otoczył oboje wnucząt serdeczną opieką. Podobno mali Pomorzanie byli rozpieszczani na dworze Kazimierza Wielkiego. Dziadek bardzo przejmował się też ich losem i starał zapewnić im jak najlepszą przyszłość. Poza tym, był świetnym graczem politycznym. Obserwując europejską arenę, z poparciem nuncjusza papieskiego oraz zgodą ojca dziewczyny Bogusława, postanowił przedstawić swoją wnuczkę jako kandydatkę na żonę dla Karola IV Luksemburskiego, króla Czech i Niemiec oraz cesarza rzymskiego. Propozycja spotkała się z aprobatą. – W przygotowania do wesela włączył się więc polski król z wielką energią; wziął na siebie cały jego koszt i obiecał wypłacić ze swego skarbca znaczną część posagu panny młodej – podkreśla Joanna Kościelna we wspomnianym już tekście. Pomorska księżniczka, wnuczka króla polskiego, miała zostać żoną jednego z najpotężniejszych, najbardziej wpływowych mężczyzn w Europie. 

Panna młoda jak z bajki

Ślub odbył się w Krakowie, w maju 1363 roku i opisali go później słynni kronikarze, Jan Długosz oraz Thomas Kantzow. Ceremonia zaślubin miała miejsce w kościele katedralnym na Wawelu. Uroczystość pełna przepychu olśniła licznych znakomitych gości. Europejscy królowie, władcy i książęta byli zachwyceni. Świętowanie trwało długi czas. Podobno wesele ciągnęło się przez 20 dni. Nie zabrakło wytwornych biesiad, występów kuglarzy, widowisk, tańców, turniejów rycerskich, gonitw oraz kosztownych darów dla gości. Europejscy władcy nocowali w zamku królewskim. – Komnaty na tę okazję specjalnie przyozdobiono purpurą, szkarłatem, złotem, perłami i klejnotami – podkreśla Zygmunt Boras w książce „Książęta Pomorza Zachodniego”. Cały Kraków zaopatrzono wówczas sowicie w jadło i napoje, tak by nikomu niczego nie zabrakło.

Podobno panna młoda podczas uczty weselnej zaimponowała świeżo upieczonemu małżonkowi, dając popis niezwykłej siły i łamiąc podkowy. Karolowi spodobała się krzepka, zdrowa dziewczyna, która jednocześnie była łagodna oraz serdeczna. Goście również byli pod wrażeniem, tym bardziej, że para znalazła wspólny język, mimo, iż dzieliła ich różnica wieku i wyglądu. Elżbieta była znacznie młodsza od Karola, zgrabna, urodziwa. Odznaczała się wysokim wzrostem. Karol z kolei podobno mocno się garbił. Czeski władca poza tym miał niesymetryczną twarz, którą przecinała blizna. Braki w szacie zewnętrznej nadrabiał jednak dobrym charakterem. Poza tym, miał znakomite wykształcenie i liczne zainteresowania. Był rycerski, kochał literaturę. Odnosił się do innych z szacunkiem. Na pierwszy rzut oka para wydawała się niedobrana, ale między tą dwójką pojawiła się nić porozumienia. Co ciekawe, Pomorzanka dostała od dziadka wielki posag, być może na otarcie łez, ale chyba nie smuciła się zbyt długo po ślubie. Historycy zgodnie twierdzą, że to małżeństwo, mimo iż polityczne, okazało się udane. Nawet bardzo. Żyli długo i szczęśliwie. 

Pani na praskich włościach i cesarzowa 

Uprzejmy, życzliwy, zaradny mężczyzna zawładnął sercem Elżbiety, a Pomorzanka oczarowała go pogodnym usposobieniem oraz energią życiową. Po ślubie para przeniosła się do Pragi. Tam nastąpiło uroczyste powitanie wybranki Karola oraz jej koronacja. Małżonkowie zamieszkali na dworze w Pradze. Karol był dobrym władcą, dbał o rozwój swoich ziem. Miał też opinię świetnego gospodarza.– Dwór Karola przewyższał świetnością wszystkie dwory europejskich monarchów tego czasu, był centrum polityki i kultury – zaznacza Joanna Kościelna w swoim artykule. Miejsce przyciągało znakomitych uczonych, artystów, polityków oraz rycerzy. Poza tym, Karol zawsze mógł liczyć na Elżbietę. 

Pomorzanka była czwartą żoną mężczyzny, ale to małżeństwo czeskiego władcy trwało najdłuższej. – Ponadto zdrowa i dorodna Elżbieta urodziła mu tyle samo dzieci, ile trzy jej poprzedniczki razem wzięte – zaznacza Barbara Faron w tekście „Piękna i Bestia – Piastówna i cesarz”. Pomorska księżniczka wspierała cesarza oraz była mu bezgranicznie oddana. Podobno, gdy kiedyś zapadł na niebezpieczną chorobę udała się na długą, nocną pielgrzymkę z zamku w Karlsteinie do praskiej katedry, by u stóp św. Wita modlić się o poprawę zdrowia małżonka. Chętnie towarzyszyła też mężowi w jego licznych podróżach. Karol z kolei bardzo troszczył się o żonę i obsypywał ją drogimi klejnotami. Para dogadywała się bardzo dobrze. Doczekali się sześciorga potomków, w tym dwóch synów (przyszłych cesarzy). 

Po koronacji na królową Czech, Pomorzanka zyskała jeszcze koronę Niemiec w Akwizgranie. Parę lat później, w Rzymie, została cesarzową. – Ceremonia koronacji odbyła się 1 listopada 1368 r., papież Urban V włożył na głowę Pomorzanki cesarski diadem, w wydarzeniu tym, poprzedzonym uroczystą mszą, uczestniczyli licznie członkowie kolegium kardynałów i włoskiej arystokracji. Po zakończeniu uroczystości cesarzowa odbyła uroczystą przejażdżkę po Wiecznym Mieście w stroju koronacyjnym i w cesarskiej koronie na rozpuszczonych włosach – zaznacza Joanna Kościelna we wspominanym tekście. Elżbieta stała się wtedy wpływową osobą w najwyższych europejskich kręgach tamtego czasu, a Gryfici pękali z dumy.

Nigdy nie zapomniała o swoich korzeniach. Utrzymywała kontakty z Pomorzem, w jej pieczęci widniał zaś doskonale znany nam symbol: gryf. Całe życie wspierała też brata Kazimierza. – Pobyt w dalekiej Pradze nie odebrał pomorskiej księżniczce poczucia łączności ze swoim krajem – podkreśla Zygmunt Boras w swojej publikacji o władcach pomorskich.  Elżbieta raczej nie mieszała się do wielkiej polityki, ale była podporą dla męża, a także oddaną matką dla dzieci. Chętnie pomagała różnym osobom. Doceniano jej dobroć serca. Miała też pewien wpływ na scenę polityczną. – Małżeństwo jej poprawiło znacznie stosunki między Polską a Cesarstwem, a także zbliżyło Pomorze Zachodnie do Polski – dodaje  Zygmunt Boras w książce „Książęta Pomorza Zachodniego”.

Intrygująca kobieta warta pamięci

Ciekawostką jest to, że Elżbieta brała prawdopodobnie udział w słynnej Uczcie u Wierzynka, utrwalonej później dzięki Matejce i Abramowiczowi w polskim malarstwie oraz uwiecznionej przez Niemcewicza w rodzimej literaturze. Podobno krakowski rajca przygotowywał też jej ślub. Przez długi czas myślano, że słynna biesiada Mikołaja Wierzynka i wesele Elżbiety to jedno wydarzenie. Teraz uważa się jednak, że kronikarze mylnie łączyli obie uroczystości. Uczta u Wierzynka odbyła się rok po ślubie Elżbiety. Wiadomo jednak, że w spotkaniu monarchów europejskich brał udział jej mąż, Karol, więc pewnie jego żona, wnuczka polskiego króla i inicjatora zjazdu, także. Niezwykła Gryfitka z pewnością miała pewien wpływ na ówczesną scenę państwową. Była zauważalną postacią. Historycy podkreślają, że udanym małżeństwem z Karolem zacieśniła więzy polsko-pomorsko-europejskie.

Po śmierci męża, Elżbieta opuściła królewski dwór w Pradze i przeniosła się na zamek w Hradec Králové. Mieszkała tam kilkanaście lat. Słynęła z pięknych obyczajów. Zmarła w opinii świętości w lutym 1393 roku. Pochowano ją obok cesarza, w praskiej katedrze świętego Wita. Elżbietę wspominano dobrze. Szczerze po niej płakano. Pamięć o księżniczce z pomorskiej ziemi pielęgnowano przez lata. Jeden z jej synów, Zygmunt, także został wielkim władcą. Był królem Węgier, Niemiec, Czech oraz cesarzem rzymskim.  – W praskiej katedrze św. Wita zachował się nagrobek Elżbiety. Widzimy na nim kobietę o dużej twarzy, uśmiechniętej, o bystrych oczach, silnie zarysowanym podbródku – zaznaczają twórcy publikacji „Księżne wdowy – mieszkanki słupskich zamków”, wydanej przez Muzeum Pomorza Środkowego. Okazuje się, że nawet w czeskiej Pradze można znaleźć cząstkę Pomorza… i to jak niezwykłą. 

 

źródła: „Książęta Pomorza Zachodniopomorskiego”,  Z. Boras, Wydawnictwo Poznańskie 1978; „Piękna i Bestia – Piastówna i cesarz”, B. Faron, astrahistora.pl; „Księżne wdowy – mieszkanki słupskich zamków”, praca zbiorowa, Muzeum Pomorza Środkowego, Słupsk 2002; bibliotekacyfrowa.eu; „Gryfitka na cesarskim tronie”, J.A. Kościelna, sedina.pl; „Elżbieta Pomorska”, Encyklopedia Pomorza Zachodniego, encyklopedia.szczecin.pl/ zdjęcia: Wikipedia.

 
 

Prestiż  
Marzec 2021