Jak się rodzi sztuka

Krytycy prestiżowego „Jazz Forum” uznali go za 5 saksofonistę tenorowego w Polsce, podkreślając tym samym to co wiemy nie od dziś. Tomasz Licak jest nie tylko bardzo utalentowanym instrumentalistą, ale także jednym z najciekawszych muzyków jazzowych młodego pokolenia w Polsce. 

Autor

Aneta Dolega

Jego być „naj” nie sprowadza się wyłącznie do samej gry na saksofonie. Jest niezwykle kreatywnym artystą, czego dowodem jest niezliczoną ilość projektów w których bierze udział, czy które sam powołał do życia. Komponuje, gra ale też uczy jazzu innych. Na co dzień w Akademii Sztuki a po godzinach w 13 Muzach jako Inspektor Jass, gdzie fascynującą historię jazzu przekłada na świetne koncerty z udziałem zaproszonych gości – oglądane na żywo i on line.  

Jesteś tytanem pracy, a do tego samoukiem. Nie chodziłeś do żadnych muzycznych szkół. Dopiero duńska Carl Nielsen Academy of Music w Odense była twoją pierwszą szkołą artystyczną. 

Kiedy zacząłem się uczyć muzyki, trafiłem do Pałacu Młodzieży, do big bandu. Nie graliśmy stricte jazzu ale ta tematyka zaczęła się tam pojawiać poprzez nazwiska i płyty. Później trafiłem do Sylwestra Ostrowskiego, u którego zdobywałem pierwsze szlify i co ciekawe – pierwsza lekcja wyglądała tak, że dostałem od niego stos płyt. Powiedział mi: weź je, przesłuchaj i wróć. To nie był przypadkowy zestaw. Znalazł się w nim cały jazzowy mainstream: lata 50-te, 60-te, to co najważniejsze jest w jazzie dla saksofonistów. Po poznaniu tego materiału byłem przekonany, że tak właśnie wygląda jazz i nie ma nic poza tym, nie ma innego grania. 

Nie ma nic po za Milesem Davies i Johnem Coltranem? To dziwnie brzmi w ustach kogoś, kto obecnie wywraca jazz do góry nogami.

Byłem wtedy nastoletnim chłopakiem, który w odróżnieniu od swoich rówieśników, chodzących z kostkami do gitary, w słuchawkach miał Herbie Hancocka, a po szkole słuchał audycji radiowej Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Trochę odbiegałem od reszty (śmiech). Później zaczęły się koncerty i tak trafiłem do Teatru Kana, na jazzowe poniedziałki, które organizował Darek Startek. To legendarna już teraz seria koncertów, na które zapraszał totalnych freaków, notabene, z częścią z nich grałem już jako dorosły muzyk. To były rzeczy, których nie potrafiłem sklasyfikować- szalone, oryginalne. Pomimo tego nadal siedziałem w mainstreamowym jazzie, aż do momentu, kiedy pojechałem na Rugię, na warsztaty zorganizowane przez studentów z akademii muzycznej w Odense. 

Co tam się wydarzyło?

Oni grali tak dziwną muzykę, że na pewno nie można jej było nazwać stricte jazzem. Po pierwsze: koncerty dla ludzi w knajpach, na których grali swoje kompozycje, czyli mocno pojechane, oparte często na improwizacji rzeczy. Nie byłem pewny czego ja właściwie słucham, moje pojęcie o tej muzyce zaczęło się zmieniać. Okazało się, że poza mainstreamem, który znałem doskonale jest jeszcze inny, ogromny świat zwany jazzem. Te wydarzenia miały miejsce na chwilę przed maturą. Wiedziałem co chcę robić, gdzie chcę się uczyć, postawiłem wszystko na jedną kartę. Dostałem się na duńską uczelnię i tak zaczął się nowy rozdział w moim życiu. 

Wyjechałeś do Danii na prawie 10 lat. Jak wyglądało twoje życie na studiach? 

Poznałem tam bardzo wielu muzyków, uczestniczyłem w wielu koncertach, projektach interdyscyplinarnych, gdzie muzyka przenikała się nz teatrem i ze sztukami plastycznymi. To był czas, kiedy nie było Spotify a Youtube stawiał pierwsze kroki, więc trzeba było się trochę natrudzić, żeby zdobyć upragnione nagrania czy koncerty. Dobre było jednak to, że Dania słynie z przepotężnych zbiorów muzyki wszelakiej. Jest tam taki zwyczaj, który polega na tym, że jeżeli wydasz w Danii płytę, to masz obowiązek dostarczyć jej kilka egzemplarzy do biblioteki muzycznej. Jak tego nie zrobisz to płacisz karę. Duńczycy nie tylko gromadzą każde nagranie jakie powstaje na ich terenie ale także kompletują wszystko to co jest wydawane na świecie. W Odense, razem z dwójką moich kolegów, wynosiliśmy z biblioteki całe stosy płyt. Słuchałem dosłownie wszystkiego. W ten sposób, np. odkryłem Radiohead czy Bjork. Dzięki mojemu koledze, który pochłaniał w dużych ilościach reggae z całego świata, poznałem np. reggae islandzkie, albo tajskie, jakieś kompletnie szalone odmiany tej muzyki. I tak było cały czas. To, połączone ze studiami, które są całkowitym odwróceniem tego co mamy w Polsce, ukształtowało mnie jako artystę.

Na czym ta różnica polega?

W Dani wykładowca nie przekonuje studentów o swojej wielkości tylko mówi: chodź stary, puszczę ci fajną muzykę albo zagrajmy coś razem. Jako, że nie miałem wcześniej do czynienia ze szkołą muzyczną w Polsce – wszedłem w ten duński model jak w masło. Sam teraz pracuję jako wykładowca w Akademii Muzycznej i staram się ją zmieniać, dobre relacje ze studentami oferować nie tylko wiedzę, ale też inspirować i pobudzać kreatywność. Czasy się zmieniły, jest nowe pokolenie nauczycieli, ale mam wrażenie, że u nas ciągle pokutuje wschodni model autorytetu, który nie jest zbudowany na kompetencjach i umiejętnościach tylko na stanowisku. Kiedy artysta idzie na studia to powinien mieć możliwość podważać ten autorytet, dla obopólnego dobra, przez zadawanie pytań, przez wątpienie, przez wspólne szukanie nowych dróg i rozwiązań. W tym przypadku bardzo ważna jest otwartość na piękno. To jest proste sformułowanie, ale Duńczycy opierają wszystko na semantyce, działają na bardzo prostych pojęciach, o których po prostu nie zapominają.

Studiując, ćwiczyłeś równie mocno grę na instrumencie, jak to ma miejsce w filmie „Whiplash”, gdzie główny bohater, ucząc się gry na perkusji, trafia do wojskowego reżimu?

Przedstawiony w tym filmie model amerykański jest trochę inny od tego, co ma miejsce w Europie. W USA jest mocne nastawianie na rzemieślniczą stronę wykonywania zawodu „artysta”. W sztukach wizualnych jest zapewne większa wolność. Natomiast w przypadku muzyki jazzowej jest tak, że zanim zagrasz coś swojego, musisz być w stanie, w każdej sytuacji, udowodnić, że posiadasz warsztat. I to jest potworny ciężar. W ten sposób w Stanach produkuje się ogromną ilość muzyków, którzy są absolutnie mistrzami swoich instrumentów i mają bardzo wyrobioną opinię na temat muzyki. Tylko, że to nie są ich umiejętności i to nie są ich opinie. Tym się różni rzemieślnictwo od sztuki ale ok dla takich ludzi też musi być miejsce. Inne podejście jest w Danii. Tutaj wykładowca nie zmienia ciebie na siłę, nie rozkazuje ci. On ciebie zachęca. Przyjmując ciebie na studia, zwracają uwagę na twoją osobowość, którą następnie przez 5 lat, w moim przypadku 7, gdyż studiowałem jeszcze podyplomowo w Kopenhadze, pomagają ci rozwinąć. Uczą ciebie, żebyś zawsze miał własne zdanie. I to jest wspaniałe. 

Wybrałeś jazz, który powszechnie uważa się za hermetyczny gatunek, a jednak tak wcale nie jest. To trochę stereotypowe określenie. Co o tym myślisz?

Jazz jest bardzo szerokim pojęciem i od początku swojego istnienia kreował inne gatunki muzyki rytmicznej. Cała produkcja muzyczna, poza muzyką klasyczną i etniczną wywodzi się z jazzu. Pomimo tego, że traktowany jest jak gatunek niszowy to jest w nim ogromna ilość miejsca dla ludzi, którzy mają coś do powiedzenia. I ja mam to szczęście należeć do tego grona. Nie narzekam na brak zajęć. Stąd też cała masa różnorodnych projektów, w których biorę udział. Nigdy nie interesowało mnie granie jazzu odtwórczo. Już na pierwszym roku studiów każdy z nas grał swoje utwory. Spotykaliśmy się w salach, graliśmy razem, spontanicznie. Przynosiliśmy swoje rzeczy, które pewnie jakiś kompozytor z 30-letnim doświadczeniem określiłby mianem „tandety” (śmiech). Tylko, że tych naiwnie zapisanych melodiach nikt z nas nie traktował jako wspomnianej tandety. Zależało nam by zagrać to tak by brzmiało jak dzieło sztuki. To jest antyrzemieślnicze podejście do muzyki kreatywnej. Tak się rodzi sztuka.

A jakbyś określił to co robisz teraz. Jaki jazz gra Tomek Licak?

Myślę, że jest to muzyka improwizowana, nie posiadająca pierwotnej struktury. Ten sam materiał na każdym koncercie brzmi inaczej. Nigdy nie wiemy co po drodze się wydarzy. Staram się być autentyczny w tym co robię, w każdy projekt, angażuję się na sto procent. Nie przychodzę, żeby odegrać swoją partię, uczestniczę w tworzeniu całym sobą. Nie mam jednego głównego projektu, najdłużej chyba działa The Beat Freaks. Przez jakiś czas byłem wyłącznie solistą. Dobrze mi zawsze wchodziło pisanie muzyki i nagrywanie jej z różnymi artystami. Od pewnego czasu jestem też muzykiem sesyjnym. To efekt po części chęci bycia cały czas w środowisku muzycznym ale także sposób na zarabianie pieniędzy. Co do samej muzyki improwizowanej, to jest to gatunek, który nie bardzo sprawdza się w radiu, no chyba, że w jakiś odjechanych audycjach i jest puszczany między 4 a 5 rano (śmiech). To ten rodzaj jazzu, który naprawdę żyje tylko na koncertach. Ważne jest przeżycie chwili razem z widzem. Tu i teraz.  

Dziękuję za rozmowę.

 

 
Tomasz Licak

Saksofonista jazzowy i kompozytor, absolwent duńskich uczelni – Carl Nielsen Academy of Music w Odense oraz  Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze. Laureat nagród Grand Prix Jazz nad Odrą oraz Bielskiej Zadymki Jazzowej. Kompozytor i aranżer muzyki dla różnorodnych zespołów jazzowych od trio do big bandu. Autor muzyki filmowej i teatralnej. Studia na duńskich uczelniach i kontakt ze światowej sławy muzykami jazzowymi zaowocowały kilkoma znaczącymi projektami. Wśród nich: KRAN, Licak/Wośko Quartet który w 2013 roku odniósł zwycięstwo w konkursie festiwalu Jazz Nad Odrą, oraz Outbreak Quartet, czyli kwartet z pianistą Arturem Tuźnikiem, który zdobył Grand Prix konkursu Bielskiej Zadymki Jazzowej. Następstwem współpracy z Arturem Tuźnikiem był zespół Licak/Tuźnik Quintet, który oprócz liderów współtworzyli: Anders Mogensen, Andreas Lang, Tomasz Dąbrowski. Tomasz Licak ma w swoim dorobku również dwie płyty w pełni autorskie z formacją Trouble Hunting. Warto wśród pozostałych projektów wymienić również wspólny zespół z pianistką Iloną Damięcką oraz grupę The Beat Freaks, która realizuje muzyczne wizje fikcyjnego wizjonera i wynalazcy Leona Kokakiewicza, żyjącego rzekomo w XIX w. Tomasz Licak współtworzy również grupę rockowo-alternatywna, “The Ears”, na czele ze śpiewającą aktorką Martą Uszko. Jest autorem muzyki do baśni filmowej “Sobotnia Góra” reż. Marty Filipiak, oraz współautorem muzyki do filmu “Rzeźbiarz z Kamerą”, będącego zbiorem nagrań rzeźbiarza Augusta Zamoyskiego. Jako kompozytor pisze i aranżuję muzykę na big band. Jest laureatem programów stypendialnych Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego oraz Miasta Szczecin oraz duńskiego stypendium “ERMA fonden”, członek DJBFA (duńskiego zrzeszenia kompozytorów jazzowych) oraz organizacji KODA (stowarzyszenie autorów), członek STOARTU. Wykładowca Akademii Sztuki w  Szczecinie.

Wspólnie z Domem Kultury 13 Muz od 4 lat prowadzi autorski cykl koncertów pt. „Inspektor Jass na tropie, czyli jazz z historią w tle” –  odbywających się w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca. 

 

Prestiż  
Marzec 2021