Szybki jak GT

Dla Marcina Zielińskiego mistrza Europy w sporcie motorowodnym szybkość to podstawa. Na wodzie jest niezrównany, pobija rekord za rekordem. Choć sport, który uprawia, wydaje się być bardzo niebezpieczną dyscypliną, to właśnie bezpieczeństwo jest tutaj niezwykle ważne. Dobry zawodnik to nie tylko osoba nie bojąca się zawrotnej prędkości ale także taka, która potrafi kontrolować ultraszybką łódź. Podobnie jest z prowadzeniem samochodu. Nie bez powodu Marcin Zieliński z łodzi przesiada się do Mercedesa. Dla nas przetestował Mercedesa AMG GT 43 4Matic, czyli moc w czystej postaci.

Autor

Aneta Dolega

Ta limuzyna w wersji coupe to właściwie sportowe auto i nie tylko ze względu na swój atrakcyjny wygląd. Muskularna aerodynamiczna sylwetka kryje w sobie sześciocylindrowy silnik o mocy 367KM i 9-biegową automatyczną skrzynię biegów z przekładnią TC Speedshift AMG. Do setki GT 43 ma zaledwie powyżej 4 sekundy, a potrafi rozpędzić się do 270 km na godzinę. Dla mistrza sportowej łodzi to sprawiająca przyjemność bułka z masłem, ale dla nas rajdowych laików - prawdziwa przygoda.  – Mercedes AMG GT posiada dwa oblicza. – mówi Marcin Zieliński. – Pierwszym z nich jest oczywiście potężna moc którą generuje doładowany silnik R6 z turbosprężarką, drugim bezpieczeństwo odczuwane prowadząc samochód. Mimo że mamy do czynienia z drogowa bestią, szereg systemów stabilizujących auto dba, aby nawet przy sportowej jeździe nie stracić nad nim kontroli. Ten samochód daje komfort kierowcy, iż może nad nim zapanować w każdych warunkach. 

Dodatkowych wrażeń z jazdy tym modelem Mercedesa dostarczają specjalne elementy wyposażenia: przyciski AMG na kierownicy, które umożliwiają szybkie i skuteczne sterowanie funkcjami związanymi z dynamiką jazdy, AMG Track Pace, który rejestruje czasy przejazdów okrążeń i sektorów, wartość przyśpieszenia oraz wybrane dane telemetryczne. Rozszerzona rzeczywistość MBUX wyświetla na żywo przed kierowcą informacje dotyczące nawigacji i stanu ruchu drogowego a pakiet AMG Dynamic Plus podwyższa dynamikę jazdy. 

Można poszaleć na drodze nowym GT ale można również udać się w spokojną podróż. Wystarczy użyć przycisk AMG Dynamic Select, który płynnie przekształci spokojne Grand Tourismo w maszynę do sportowej jazdy i na odwrót. Szereg różnych asystentów zadba o nasze bezpieczeństwo na drodze, m.in. regulując za nas odległość od drugiego pojazdu. Jeśli będzie potrzeba kolejny asystent w sytuacji niebezpiecznej uruchomi automatycznie awaryjne hamowanie a inny przygotuje nas przed nadchodzącą kolizją tak by jej uniknąć bądź obniżyć ryzyko odniesienia obrażeń. Oprócz tego ten model Mercedesa wyposażony jest w asystenta pasa ruchu, asystenta martwego punktu i asystenta parkowania, który sprawia, że zazwyczaj nielubiana przez nas czynność staje się czymś naprawdę prostym.  

Kierowca prowadzący tę piękną limuzynę czerpie z niej sporo przyjemności ale pasażerowie również mogą docenić wygodę GT. Podgrzewane, klimatyzowane fotele, przyciemniane szyby, a jako dodatkowe atrakcje: dostęp do multimediów, touchpad, bezprzewodowe ładowanie i podłączenie Bluetooth a także możliwość składania tylnych foteli, które zwiększają pojemność bagażnika.

Mercedes AMG GT 43 dobrze wygląda, szybko jeździ i jest wygodny. Nie zapominajmy jednak że jest to auto raczej sportowe, idealne dla wielbicieli adrenaliny, dla których szybkość, tak samo jak dla naszego drugiego bohatera, ma znaczenie.

 

Specjalne podziękowania dla Campingu Marina za pomoc przy realizacji sesji

Prestiż  
Marzec 2021