Portugalia pieszo i bez mitów

Jerzy Arsoba, podróżnik, fotograf, pilot wycieczek. Ma na swoim koncie „zaliczonych” wiele ciekawych miejsc na świecie m.in. wielokrotne podróże po różnych zakątkach Rosji, 7 miesięcy samotnej podróży po Azji, wyprawę autostopem do kopalni diamentów w Jakucji, trzy miesiące podróży samochodowej po Australii i Nowej Zelandii. W październiku ubiegłego roku postanowił zwiedzić Portugalię. Pieszo.

Autor

Dariusz Staniewski

Czy podróż wokół Portugalii była pomysłem, który narodził się ad hoc, czy też była planowana już wcześniej?

Pod koniec 2019 roku wszystko wskazywało, że rok 2020 będzie dla mojej Pracowni Podróży rokiem „żniw”. W próżni spowodowanej potężnym kryzysem w branży, brakiem możliwości działania, miotałem się z pół roku. Trzeba było pozamykać wszystkie organizacje wypraw, oddać zaliczki klientom, których było sporo. Mocno wtedy siadła mi kondycja – psychiczna i fizyczna. Brak było perspektyw. Wtedy skrystalizował się pomysł, aby samemu sobie przywrócić harmonię wewnętrzną i kondycję fizyczną. Wróciłem myślami do Japonii. Ale ona była i jest nadal całkowicie zamknięta dla turystów. Zacząłem szukać takiego kraju, w miarę niedaleko, w Europie, który spełni takie warunki: można tam polecieć, można się po nim poruszać, jest bezpieczny dla samotnego piechura. Tak pojawiła się na horyzoncie Portugalia, która jest też symboliczna. Stamtąd w XV, XVI wieku bardzo odważni ludzie ruszali w świat, szukać nowych dróg i miejsc. Jako początek i koniec tego mojego projektu wybrałem miasto Porto – to po portugalsku port, zatem miejsce wyruszania i powrotu. A porta to wrota, przejście – z łaciny. Czyli Porto jako początek mojej wyprawy i jako drzwi do poszukiwania przeze mnie sensu bytu, istnienia – nie tylko w tym pandemicznym czasie. Ale również szerzej i głębiej – jako poszukiwanie swojego Ikigai (to japońska filozofia szczęścia).

Dlaczego solo? Względy ekonomiczne, bezpieczeństwa?

Od początku wiedziałem, że to będzie wyprawa solowa. W jakimś sensie jest to mój powrót do korzeni. Przed stworzeniem Pracowni Podróży przez trzy lata podróżowałem po świecie solo. Tak mi się najbardziej podobało. Wtedy zależę tylko od siebie, nie muszę z nikim konsultować rozkładu dnia, trasy podróży, czegokolwiek. Mam wtedy pełną wolność samostanowienia i wędrowania. Myślę, że też byłoby trudno kogoś namówić by na cztery miesiące opuścił Polskę, rodzinę, pracę i ruszył na taka wyprawę. Solo – tak się najlepiej czuję w odkrywaniu świata. Łatwiej i szybciej też nawiązuję interakcje ze spotykanymi po drodze ludźmi.

Kiedy Pan rozpoczął wędrówkę?

Wystartowałem 17 października 2020, roku a finiszowałem 9 lutego tego roku. W sumie było 86 dni pieszego wędrowania. Najczęściej szedłem około 5 dni pod rząd i robiłem dzień przerwy. Czasem obostrzenia pandemiczne lub brak noclegu wymuszały dłuższy przystanek, a czasem po prostu musiałem dać odpocząć stopom, plecom – niosły plecak o wadze ok. 13 kg. Moja piesza pętla po konturach Portugalii wyniosła 2400 km (zarejestrowany ślad gps) – można to porównać do odległości w linii prostej ze Szczecina do Batumi w Gruzji nad Morzem Czarnym lub na Gibraltar. Suma wzniosów (podejść liczonych w pionie) wyniosła ok. 35 tys. metrów. To trochę tak, jakby 6 razy wejść z lotniska Lukla na Mount Everest (śmiech).

To były największe trudności?

Nie. Były dwie sprawy, które mnie jako piechurowi się nie podobały. Psy i samochody, a raczej sposób jazdy portugalskich kierowców. Psów w Portugalii jest bardzo dużo i są niestety źle traktowane. Praktycznie wszystkie są na łańcuchach, część dodatkowo w klatkach. Są traktowane jako strażnicy domostw, wykorzystywane do polowań, nierzadko głodują. One z daleka mnie, jako piechura, wyczuwały. Wtedy cała wioska wściekle ujadała, psy rzucały się na ogrodzenia z każdej strony, próbowały mnie dopaść. Cały spokój i radość poddawane wtedy były trudnej próbie. Najgorsze jednak były te psy, które na obrzeżach wiosek, miasteczek były puszczone luzem. Druga sprawa – sposób jazdy portugalskich kierowców. Jeżdżą bardzo szybko, nieostrożnie. Prowincja jest wyludniona. Generalnie widziałem tam tylko osoby 60+. Młodzież i średnie pokolenie wyemigrowały do miast. Starsze osoby za kierownicą to standard na prowincji. Nie zwracają uwagi na pieszego, samochody często jechały prosto na mnie! W ostatniej chwili wykręcały, mijając mnie z dużą prędkością. Standardem jest jazda „na zderzaku”, szczególnie na wąskich drogach. Często jeżdżą bez świateł, również we mgle. Kilka razy zdarzyło się, że w ostatniej chwili uskoczyłem do rowu z wodą. 10% mojej wyprawy musiałem iść po drogach na których panował spory ruch. Nie było alternatywy, przykładowo z jednej strony był zbiornik wodny, a z drugiej strony las dębów korkowych ogrodzony płotem z drutem kolczastym. Przygnębiający jest częsty widok śmieci na poboczach dróg.

A co było przyjemnym zaskoczeniem?

Portugalia jest przepiękna krajobrazowo, bardzo fotogeniczna, kolorowa, zróżnicowana, urokliwa. W czasie tych 3 miesięcy pieszo po konturach Portugalii, zwiedziłem większość regionów tego kraju. Na swoim fotoblogu codziennie publikowałem małą galerię zdjęć. Łącznie jest ich ok. 1700. Fotoblog cieszył się sporą popularnością. Wiele osób podkreślało, że dzięki niemu stworzyłem niezwykły przewodnik fotograficzny po Portugalii. Portugalia wydaje się niewielka w skali Europy. Ale to kraj regionów, mocno różniących się od siebie. To kraj wina – na półkach sklepowych są ich setki, w tym słynne wina porto. Cena jest bardzo dostępna – za dwa i pół euro takie wina często testowałem. I nie trafiłem ani razu na wino, które byłoby złe, niesmaczne. Jak więc dobre musiały być te z górnej półki (śmiech). Dalej – kawa. W Portugalii jest jednym z takich dóbr podstawowych, jak chleb. A nawet może bardziej. Wszędzie głównym miejscem, w którym się ludzie spotykają od samego rana są „cafe”. Przychodzi się do nich przede wszystkim na kawę typu espresso, w cenie 60-70 eurocentów. Ta cena podobno nie zmienia się od lat, bo kawę traktuje się jako coś, co się każdemu należy, bez czego Portugalczyk nie przeżyje nawet dwóch godzin po przebudzeniu. Faktycznie przepyszne są narodowe ciastka pastel de nata (mówiłem na nie „pasztet z denata”). W tych cafe spotykają się wyłącznie mężczyźni. Tak przynajmniej jest na prowincji. Kobiety są „pozamykane” w domach. Taka jest wielopokoleniowa tradycja, takie są względy kulturowe. Cafe to także miejsce w których na prowincji koncentruje się życie, spotkania. Kolejny ciekawy element: asulejos – to sławne płytki ceramiczne, ręcznie malowane. Są wszędzie. Każdy dom ma takie własne płytki na ścianie zewnętrznej. Również obiekty użyteczności publicznej, np. dworce, kościoły. To jest piękne. Najbardziej tradycyjne biało – niebieskie. Bardzo podobała mi się portugalska przyroda, a zwłaszcza drzewa. Byłem zaskoczony ilością, setek tysięcy, jak nie milionów, dębów korkowych. Całych lasów. Czasami szedłem wzdłuż takiego lasu kilometrami. Inne drzewa, których jest bardzo dużo, to drzewa oliwne oraz eukaliptusy! Nie spodziewałem się ich w takiej ilości. Do tego cytrusy, głównie drzewa pomarańczowe. Do tego setki, setki bocianów, w ogóle mnogość ptaków. Bardzo czyste powietrze! I taka praktyczna rzecz: ciepła woda jest w kranach i pod prysznicem jest w Portugalii zawsze z lewej strony, a zimna z prawej. Doskonałe. Nigdzie indziej na świecie to się chyba nie udaje.

Musiał Pan też coś jeść

Niestety, kuchnią portugalską jestem rozczarowany. Począwszy od drugiego miesiąca wędrowania często w ciągu dnia marzyłem o polskim jedzeniu i o tym czego sobie nie skonsumuję jak tylko wrócę do kraju (śmiech). O portugalskiej kuchni mówi i pisze się bardzo dobrze. I zapewne jest tak w tych droższych restauracjach, w Lizbonie i Porto, w popularnych miejscowościach na wybrzeżu Atlantyku. Jednak 9/10 kraju to są zwyczajne knajpki w których menu składa się z jednej zupy i 2-4 dań, wszędzie podobnych, nie przyprawionych, za tłustych, zbyt mięsnych, bez warzyw, takich o konsystencji papki. Nocowałam w różnych miejscach – od obiektów agroturystycznych, pensjonatów po 5-gwiazdkowe hotele, bo np. nie było innego wyjścia. Wszędzie śniadania w swym składzie były monotonne i takie same. Chleb tostowy, ser żółty i wędlina z tzw. bloku, czasem kiełbasa chorizo, nieco jakiegoś dżemu, kawa, herbata, czasem płatki kukurydziane, jakieś owoce. I to wszystko, żadnych warzyw. Jedzenie to jeden z mitów, który dla mnie padł. Kolejny, to mit o dorszu.

A co z tym dorszem?

Po pierwsze on wcale nie jest portugalski, najczęściej norweski. Po drugie – spotkałem się w przewodnikach z hasłem, że dorsz jest w Portugalii potrawą narodową, przyrządzaną tam na 365 sposobów. Ja przez te cztery miesiące spotkałem się z nie więcej jak 6 wariantami. I często to, co otrzymywałem, to była taka niedoprawiona papka, składająca się z kawałków ziemniaków, cebuli i kawałków dorsza. To wszystko poddane było próbie zapieczenia. Raz się chyba udało, bo to miało jakąś skorupkę. Dowiedziałem się też, że bardzo bym się Portugalczykom naraził taka opinią. Uważają, że ich kuchnia jest najlepsza na świecie. Przykro mi, mam inną opinię (śmiech). I jeszcze jeden mit, który dla mnie upadł…

Jaki?

To mit portugalskiej gościnności. Jest szeroko opisywany w przewodnikach. Niestety, ja jej prawie nie doznałem przez te cztery miesiące. Odbierałem mieszkańców jako zamkniętych, zdystansowanych, niechętnie nawiązujących kontakty. Dodatkowo pandemia spowodowała, że okrążali mnie wielkim łukiem i nie chcieli wchodzić w interakcję. Nieco inaczej było na głębokiej prowincji. Tam mniej przejmują się pandemią. Podobną opinię usłyszałem od kilku Polaków oraz Ukraińców zamieszkujących w Portugalii. Mieszkańcy są często zamknięci na przybyszów, nietolerancyjni. Nie ma np. czegoś takiego jak wiszące w oknie ogłoszenie „pokój do wynajęcia”. Przez cztery miesiące nie widziałem ani jednej takiej wywieszki. To nie funkcjonuje. Gdybym nie miał wcześniej zarezerwowanych i z góry opłaconych noclegów, nie miałbym gdzie spać. Nie zabrałem namiotu zakładając, że nie będę się bardziej obciążał. Czytałem, że często trudno jest znaleźć miejsce w terenie na nocleg w Portugalii, bo wszędzie wokół, kilometrami ciągną się tereny prywatne, ogrodzone siatką z drutem kolczastym. I tak było. Dostępność noclegów często zatem determinowała wybór trasy. Ale cel wyprawy został osiągnięty we wszystkich jej aspektach. Wykonałem pełną pętlę, poznałem wszystkie regiony Portugalii, naprawiłem kondycję fizyczną i psychiczną, rozpocząłem nowy projekt podróżniczy. 

Kilka słów więcej na jego temat?

Nazwałem go PHI arsoba across around.  PHI – to grecka litera alfabetu, mająca wiele znaczeń, m.in. tym symbolem oznacza się szerokość geograficzną, przesunięcie fazowe, strumień świetlny, tzw. złoty podział (używany m.in. w fotografii, malarstwie), kąt pochylenia, średnicę. Across – trasa przecinająca kraj lub region, łącząc jego najbardziej oddalone miejsca, nie po najkrótszej drodze, ale raczej starając się zobaczyć po drodze jak najwięcej ciekawych miejsc. Around – trasa tworząca zamkniętą pętlę wzdłuż granic kraju lub regionu.

Ten projekt już jest publiczny. Dla każdego, kto będzie chciał skorzystać z moich przebytych tras, z podpowiedzi dotyczących regionów, noclegów, zapisu trasy w formacie GPS. To wszystko już udostępniam – piszą do mnie nie tylko Polacy, dla których ta moja zakończona portugalska pętla stała się inspiracją do własnej podróży, nie tylko pieszo, również rowerem, samochodem. Projekt PHI arsoba across around jest w założeniu długofalowy. Będą to podróże nowe, niespieszne, z założenia wyłącznie piesze.

 

Prestiż  
Marzec 2021