Wyzwoliłam się z „muszę”, „powinnam”, „wypada”

Moda to dzisiaj głównie metka i logo. Coraz mniej jest w niej miejsca na wyrażanie siebie, a coraz więcej pustych sloganów i hipokryzji – te słowa wypowiedziała Tamara Gonzalez Perea… ikona mody w Polsce, do niedawna jedna z najpopularniejszych polskich blogerek modowych, a dzisiaj ceniona ekspertka z zakresu rozwoju osobistego, rozwoju relacji interpersonalnych oraz pracy nad świadomością i ciałem. Urodzona w Szczecinie Tamara w rozmowie z Prestiżem zdradza, jak udało jej się osiągnąć stan świadomości pozwalający wyzwolić się z „muszę”, „powinnam”, „wypada”.

Autor

Jakub Jakubowski

Zbliża się rok od czasu, gdy podjęłaś chyba najważniejszą decyzję w swoim zawodowym życiu. Kiedyś Macademian Girl, blogerka modowa, dziś po prostu tak jak w metryce, Tamara Gonzalez Perea, life coach i motywatorka. Co zmotywowało Ciebie do tak dużej zmiany w życiu?

Zmiany zaczęły się przed pandemią, ale myśl o tym kiełkowała we mnie już kilka miesięcy wcześniej. Rok 2019 to manifest tej decyzji, która jest naturalnym przedłużeniem mojej ścieżki życiowej i wynikiem procesu szukania siebie i sposobu komunikacji z osobami, które są ze mną i mnie obserwują. Przez 10 lat to moda była dla mnie narzędziem do komunikacji na temat stylu, wyrażania siebie, odnajdywania siebie. Z czasem jednak okazało się, że to dla mnie za mało, że po 10 latach język mody stał się zbyt ubogi, by mówić o tym, o czym chcę mówić.

Mówisz o życiu. O życiu świadomym i odpowiedzialnym. Dzisiaj jednak wielu ludzi mówi innym ludziom, jak mają żyć. Mniemam, że u Ciebie nie był to tylko pomysł na nową działalność, ale zmiana poparta solidnym doświadczeniem?

Dokładnie tak. Przez 10 lat budowałam markę osobistą opartą na uczciwości wobec tych, którzy chcieli mnie słuchać i oglądać. Marka Macademian Girl to byłam ja i tylko ja, a nie brand, za którym stoi sztab marketingowców. Zawsze byłam autentyczna, nikogo nie udawałam. Nigdy nie przyszłoby mi do głowy, by budować coś nowego na fałszu. To nie ja, nie mój styl, nie mój charakter. Drogę samorozwoju praktykuje od wielu lat – studia, kursy, warsztaty i przede wszystkim codzienne życie. Czułam, że czas dać temu wyraz nie tylko w sferze prywatnej, ale chciałam się tym dzielić. 

Wspomniałaś o budowaniu marki osobistej. Macademian Girl to był ścisły top w polskiej blogosferze. Jak dojrzewała decyzja o zmianie, o zostawieniu swojego „dziecka” i rozpoczęciu wszystkiego od nowa?

Przede wszystkim, sama moda się bardzo zmieniła od czasu, gdy zaczęłam się nią zajmować. Stała się do przesady konsumpcyjna, szybka i drapieżna. Metka i logo stały się ważniejsze od własnego ja. Coraz mniej tutaj jest miejsca na wyrażanie siebie, a coraz więcej pustych sloganów i hipokryzji. Obserwowałam te zmiany i stwierdziłam, że nie chcę w to brnąć. Zaczęłam mocniej pracować nad swoją świadomością, coraz więcej czasu poświęcałam na rozwój osobisty. I nagle uświadomiłam sobie, że to co robię w swoim prywatnym czasie, to w co inwestuję swoją energię, zajmuje mi więcej czasu niż praca zawodowa. Decyzja o zmianie kierunku była tego naturalną konsekwencją. 

Zmiana ta wiązała się z pewnością z dużą odwagą, nie tylko taką cywilną, ale też biznesową. 

Moda jest zdecydowanie większym biznesem i bardziej nastawionym na zarabianie niż praca ze świadomością. Pieniądze są w życiu ważne, ale ważniejsze dla mnie jest, aby je zarabiać w całkowitej zgodzie ze sobą. Podjęłam ryzyko, również biznesowe, ale nie można ze strachu lub z pobudek konformistycznych tkwić wciąż w tym samym miejscu. Przez 10 lat w modzie spróbowałam wszystkiego, co mnie w tej branży interesowało – sesje zdjęciowe, stylizacje, pokazy mody, uczestnictwo w imprezach typu Fashion Week, wywiady, komentarze eksperckie, itd. Jestem spełniona, ale trzeba się rozwijać. Teraz robię coś innego i znów czuję tą samą radość i energię, jak wiele lat temu, gdy zaczęłam prowadzić bloga modowego. 

Moda nadal jest dla Ciebie ważna?

Oczywiście, że tak. Moda jest moją wielką pasją, ale już nie główną. Jest natomiast ważnym narzędziem w pracy z kobietami, ale jest to moja moda i na moich zasadach. Nie ma co ukrywać, kobiety kochają modę. Dzięki niej podkreślamy kobiecość, a często wręcz ją odkrywamy. Prawdziwa zmiana zawsze jednak zaczyna się w środku i żeby tą zmianę przeprowadzić, potrzebne są narzędzia z zakresu psychologii, pracy z umysłem, duszą i ciałem. 

W swoich wystąpieniach mówisz sporo o potrzebie życia w harmonii ze światem, bycia świadomym człowiekiem i „świadomym mieszkańcem tej wspaniałej planety”. Co przez to rozumiesz?

To znaczy żyć tu i teraz, cieszyć się tym co mamy, nie gonić nieustannie za pieniędzmi, za sukcesem. Nie rezygnować z pasji, nie rezygnować z siebie. Dbać o relacje. Pandemia wiele zmieniła. Gdy nie ma dostępu do kin, do restauracji, to właśnie relacje stają się istotą naszego życia. To czas, gdy możemy zwolnić i poszukać siebie. Dla wielu ludzi to również czas totalnej zmiany. Nagle wywróciło się do góry nogami wszystko, co do tej pory było stałą – podróże, zakupy, relaks, sposób komunikacji, relacje międzyludzkie. Nastąpiło bardzo mocne zwrócenie wektora do środka, człowiek dowiaduje się wiele sam o sobie – jak się czuję w swoim domu, gdy muszę spędzić w nim dwa miesiące, jak się czuję ze swoimi przyjaciółmi, gdy nie możemy się zobaczyć, co znaczą relacje, jak są głębokie. Widzimy, jak wiele pandemia nam zabrała, jak bardzo ograniczyła naszą wolność, ale dzięki temu mamy szansę uświadomić sobie, co jest w życiu ważne i dlaczego warto żyć, co mnie tak naprawdę cieszy, czy jestem w miejscu, w którym naprawdę chcę być, za czym gonię i czego tak naprawdę chcę od życia? Moja osobista zmiana także wpisała się w pandemiczną rzeczywistość.

Za czym zatem gonisz i czego chcesz od życia? 

No właśnie, nie gonię. Cieszę się życiem, realizuje swoje pasje, własne projekty. Dzielę się swoją wiedzą, energią z innymi, cieszę się, że mogę być dla innych inspiracją. Prowadzę wyjazdowe warsztaty rozwojowe, uruchomiłam specjalną platformę do warsztatów on-line www.MocAfrodyty.pl, gdzie odbywają się cotygodniowe, poniedziałkowe spotkania w kobiecym Kręgu Mocy Afrodyty i sesje indywidualne. Tęsknię bardzo za spotkaniami na żywo. Przed pandemią zorganizowałam fantastyczne warsztaty „Moc Afrodyty – obudź w sobie boginię”. To był magiczny czas, celebracja pięknych chwil w kobiecym gronie. Już niedługo planuję kolejne.

Sporo w ostatnim czasie powstało inicjatyw typowo kobiecych. Z czego to wynika?

Przede wszystkim chodzi o wymianę kobiecej energii. Dzisiaj kobiety coraz wyraźniej manifestują taką potrzebę. Mężczyźni od zarania dziejów zrzeszają się różnych klubach tylko dla mężczyzn, mają swoje typowo męskie światy, do których kobiety nie mają wstępu lub uwarunkowania społeczne sprawiają, że nie są tam mile widziane. Dzisiaj coraz więcej jest inicjatyw typowo kobiecych, a wsparcie jakie kobieta może dostać od drugiej kobiety jest nieocenione. Z kobietami ładujemy nawzajem swoje baterie, z mężczyznami wymieniamy się energią. 

Na czym polegają warsztaty „Moc Afrodyty – obudź w sobie boginię”?

Warsztaty są po to, by odkryć w sobie kobiecość, w każdym jej aspekcie. Są też po to, by spotkać inne kobiety, w których oczach możemy się przejrzeć, jak w lustrze. Zakres tego, co robimy jest bardzo szeroki i dotyczy zarówno pracy z traumami, które blokują rozwinięcie skrzydeł, pracę z ego, wewnętrznym dzieckiem, itp. Podejmujemy szereg aktywności pozwalających odkryć swoje talenty. Dużo pracujemy nad komunikacją damsko – męską, komunikacją w związkach. Nie ma tu tematów tabu. Mamy panel o seksualności – rozmawiamy o swoich potrzebach, o cielesności. Jest też praca z cyklem menstruacyjnym. To naturalny element życia każdej kobiety stanowiący jej połączenie z matką naturą, a jednocześnie temat bardzo wstydliwy, krępujący. Warsztaty trwają osiem dni i jest to czas naprawdę głębokiego zanurzenia się w kobiecości. 

Warsztaty kładą nacisk na rozwój osobisty, ale czy mają one również charakter feministyczny?

To zależy, jak postrzegamy feminizm i czym on tak naprawdę jest. W zdrowym, rdzennym rozumieniu tego pojęcia jak najbardziej. Myślę, że już sam fakt, iż warsztaty dedykowane są kobietom, w pewnym stopniu je określa. Natomiast my nie walczymy z mężczyznami. Szukamy raczej sposobu na to, by stać się świadomą kobietą, osadzoną w swojej mocy, która kroczy na równi z mężczyznami, ale wie, że się od nich różni i czerpie z tego radość. Nie ma tu potrzeby zamiany ról. Chodzi też o stereotypy i ramy, w które „wkładana” jest nasza kobiecość. Jest Matka Polka, strong woman, independent woman, business woman, jest femme fatale i wiele innych. Uświadamiamy, że kobieta jest tym wszystkim, nie musi się zamykać w jednej skórze i określać jednego aspektu swojej osobowości spychając inne na dalszy plan. 

Mówisz głównie do kobiet uświadamiasz, motywujesz, wyzwalasz w nich, często głęboko ukryte pokłady kobiecości. Moim zdaniem droga do tego wiedzie przez samoakceptację. To jest realny problem kobiecego świata?

Oczywiście, że tak. Częściej ten problem dotyka kobiet niż mężczyzn. Kobiety długo były wypychane na boczny tor przez patriarchat. To się zmienia, kobiecy głos jest coraz mocniejszy, nie boimy się manifestować swoich potrzeb, zawalczyć o swoje prawa. Zaobserwowałam, że kobiety potrafią dostrzec wiele dobrego w innych kobietach, często się nawzajem doceniamy, wspieramy, podziwiamy, ale jednocześnie brakuje nam samoakceptacji. Tymczasem, jeśli szczerze pokochamy siebie, wtedy dzielimy się dobrą energią z potrzeby serca, a nie z potrzeby akceptacji. 

Jakie kobiety skupiasz wokół siebie? 

Kobiety różnorodne, ale niesamowicie otwarte na inne kobiety, wiedzące co to znaczy być kobietą, ale często jeszcze żyjące pod presją społeczną, zblokowane oczekiwaniami, stereotypami, żyjące dla innych, nie dla siebie, myślące w kategoriach, że czegoś nie wypada, nie wolno, bo co powiedzą ludzie. Pragnące wyzwolenia na każdej płaszczyźnie – na poziomie energii, w sferze osobistej i duchowej. To są kobiety, którym chce się chcieć, są odważne i chcą się rozwijać. 

Wspomniałaś o presji społecznej, oczekiwaniach, jakie stawia przed kobietami współczesny świat…

Tak, oczekiwania są ogromne i osobiście uważam, że kobiety wzięły na siebie trochę za dużo, dlatego są tak często przemęczone i sfrustrowane. Zrównały się z mężczyznami, w ten sam sposób prowadzą swoje firmy, żyją w tym samym tempie, a jednocześnie pełnią rolę przypisaną im przez społeczne uwarunkowania, czy naturę – rodzą dzieci, sprawują opiekę nad domowym ogniskiem, itd. Ważne, aby kobiety nauczyły się prosić o wsparcie i wiedziały, że mają do niego prawo. 

Dzisiaj to wsparcie jest szczególnie ważne. Żyjemy bowiem w czasie pandemii, w dobie rozpadu więzi społecznych, ograniczenia swobód obywatelskich, w czasie, gdy władza odbiera kobietom ich fundamentalne prawa.

To trzeba jasno powiedzieć. W państwie demokratycznym nikt nie może nam niczego narzucić. Przynajmniej tak powinno być, chociaż ostatnio rzeczywistość wygląda trochę inaczej. Istotne jednak, że nie jesteśmy bezgłośną, bezwolną masą i jeśli odbierana jest nam wolność, to potrafimy wyjść na ulice i o nasze prawa zawalczyć. Oczywiście, smutne jest to, że w XXI wieku, w środku cywilizowanego świata, trzeba o te fundamenty walczyć, że nasze zdanie się w ogóle nie liczy i można za nas decydować. 

Zmieńmy temat. Czym dla Ciebie jest sukces? Jak go definiujesz?

Dla mnie sukces to robienie tego, co kocham, co jest moją autentyczna pasją, z ludźmi, na których mi zależy. Sukces to budzenie się z poczuciem szczęścia i przeświadczeniem, że jestem we właściwym miejscu i momencie swojego życia. Niezwykle ważne dla mnie jest również poczucie zakorzenienia w świecie i naturze, silne odczuwanie więzi z naturą i tego, że jestem jej częścią. Kocham zwierzęta, w domu mam siedem kotów, dwa szczurki. Mocno angażuję się w obronę praw zwierząt, współracowałam do tej pory m.in. z Fundacją Viva!, czy Otwarte Klatki. 

Stąd się wziął u Ciebie pomysł na wolontariat w Namibii w sanktuarium dla dzikich zwierząt?

To było niezwykłe doświadczenie. Codzienne obcowanie z dzikimi zwierzętami, pomoc im. Ludzkość zrobiła dużo złego, wyrządziła zwierzętom wiele krzywd, tak wiele gatunków wyginęło przez działalność człowieka, przez jego konsumpcjonizm. Czas degradacji natury musi dobiec końca, musimy wreszcie powiedzieć stop! 

Bloga Macademian Girl prowadziłaś przez 10 lat. Teraz rozpoczęłaś nowy rozdział w swoim życiu. Jak przez ten czas Ty sama się zmieniłaś? Jak ewoluowała Twoja osobowość, charakter, podejście do życia, ludzi?

Z biegiem lat coraz bardziej lubię siebie, zdecydowanie teraz jest najlepszy okres w moim dotychczasowym życiu, a wierzę, że będzie jeszcze lepiej. Każdego dnia dowiaduję się na głębszym poziomie kim jestem, co lubię, co mnie cieszy. Nie byłabym jednak tego świadoma, gdybym nie przeżyła tego, co przeżyłam, dlatego nie zamieniłabym ani jednego dnia z mojej przeszłości. Dzisiaj mam w sobie na pewno dużo więcej spokoju, cierpliwości, zrozumienia dla siebie i innych i poczucie, że niezależnie od bieżących wydarzeń, na koniec dnia wszystko będzie dobrze. 

Gdy patrzysz w lustro, to co i kogo widzisz?

Widzę siebie, autentyczną siebie. Cały czas stoję w prawdzie, choć nie zawsze jest to łatwe, ale wybieram życie bez masek. Jestem szczęśliwa sama ze sobą i kocham siebie najbardziej na świecie. Jak człowiek kocha siebie, to też w swoim otoczeniu łatwiej znajduje ludzi, których tą miłością może obdarzyć. Mam ogromne szczęście, że mam wokół siebie takich ludzi, którzy też tą miłość odwzajemniają. 

Mówisz, że żyjesz w zgodzie ze sobą, ale czy czasami toczysz jakieś wewnętrzne walki ze swoim katalogiem wartości?

Nie zdarza mi się toczyć walki, ale zdarza mi się weryfikować pewne wartości,  przekonania i odcinać to, co mi przestaje pasować, co nie jest prawdziwe. Dużo mi dają spotkania z przyjaciółmi, podczas których szczerze rozmawiamy o wartościach
w naszym życiu, o relacjach, o tym, jak być lepszym człowiekiem. 

Jakimi zatem wartościami kierujesz się w życiu?

Autentyczność, stanie w prawdzie zawsze i wszędzie, mówienie tego, co się myśli, widzi, czuje, bycie lojalnym wobec ludzi, których się kocha. Bardzo sobie cenię też cierpliwość do życia, elastyczność na zmiany, które przynosi życie, otwartość na nowe. Kiedyś byłam bardzo sfokusowana na to, że to, co sobie zaplanowałam, koniecznie musi się wydarzyć. Teraz nie mam już takiej presji, jestem otwarta na to, co nieznane, niespodziewane. Wiem, że warto robić tylko to, co nas uszczęśliwia. Wyzwoliłam się z myślenia, że coś wypada zrobić, że coś muszę, powinnam. 

Porozmawiajmy teraz trochę o Szczecinie. Zdarza Ci się wracać do rodzinnego miasta?

Pewnie nie tak często, jakby chciała tego moja mama (śmiech). Ostatnio byłam na święta Bożego Narodzenia. W Szczecinie została moja mama, tu jest jej miejsce na ziemi. Moje miejsce na ziemi to Warszawa, tam mieszkam od wielu lat. W Warszawie są ludzie, którzy są mi bliscy i na pewno emocjonalnie bardziej jestem związana ze stolicą. Szczecin jest pięknym miastem, z możliwościami, ale mam wrażenie, że wciąż jest trochę jak śpiąca królewna, której nikt nie obudził z zimowego snu. Wiem, że to co powiem, może okazać się niepopularne, ale w Szczecinie czułam się jak ptak w klatce – nie chodzi o wielkość miasta, ale energię. Wiele osób mówi, że w ostatnich latach się sporo zmieniło na lepsze, ale ja patrzę przez pryzmat swoich osobistych odczuć. 

Skąd te odczucia się biorą?

Z pewnością wpływ na to mają moje wspomnienia z dzieciństwa, które nie należało do łatwych. Społeczeństwo próbowało mi pokazać, że jestem nie taka, że nie pasuje do nich. Odrzucenie, nietolerancja, uprzedzenia, ostracyzm – tego doświadczyłam jako dziecko. Byłam nieszczęśliwa i nie potrafiłam zrozumieć dlaczego. Marzyłam, aby schronić się przed światem i znaleźć takie miejsce, gdzie będą mogła czuć się sobą, gdzie będę bezpieczna. Poczułam to dopiero, gdy wyjechałam do Poznania na studia na Akademii Sztuk Pięknych. Złapałam oddech, spotkałam mnóstwo przyjaznych i inspirujących ludzi, poczułam się akceptowana. Mogę powiedzieć, że tam po raz pierwszy poczułam, że jestem we właściwym miejscu. Dzisiaj czuję dokładnie to samo i dlatego jestem szczęśliwym człowiekiem. 

 

 

Prestiż  
Marzec 2021