Panie Doktorze, Wkrótce zawita wiosna a wraz z nią słońce... Coraz więcej słyszy się o fotoprotekcji i negatywnym działaniu słońca na skórę. Proszę o pomoc - jak dbać o skórę w okresie wiosenno-letnim, jakie kosmetyki powinnam stosować oraz jakie zabiegi są wskazane w tym okresie w celu poprawy kondycji skóry?

Ania

Pani Anno,

Promieniowanie słoneczne powoduje w skórze szereg uszkodzeń, niszczy DNA komórek i przyspiesza pojawianie się pierwszych zmarszczek. Ponadto promieniowanie jest główną przyczyną przebarwień skóry, a także sprzyja rozszerzaniu naczyń krwionośnych. Proszę pamiętać, że na szkodliwe działanie promieni słonecznych narażeni jesteśmy o każdej porze roku. Kosmetyki fotoprotekcyjne hamują proces niszczenia komórek. Nie zaleca się filtrów niższych niż SPF 20. Wybierać należy preparaty o szerokim spektrum działania, które będą skutecznie chronić skórę przed promieniowaniem UVA oraz UVB. Skóra uszkodzona działaniem promieni UV, wymaga regeneracji. Ważna jest domowa, dobrze dobrana pielęgnacja. Proszę pamiętać, że słońce nie jest przeszkodą do zachowania właściwej kondycji skóry - to od nas zależy, jak dbamy o nasz wygląd i zdrowie. Pomóc możemy również tym osobom, które wcześniej niewłaściwie chroniły swoją skórę przed promieniowaniem UV i teraz zaczęły zauważać efekty niepożądane, czyli zmarszczki, przebarwienia, nierówny koloryt skóry, rozszerzone naczynia krwionośne, a także wiotkość skóry.  Okres wiosenno-letni jest specyficznym okresem, w którym z uwagi na ryzyko przebarwień należy uważać na zabiegi laserowe i chemiczne uszkodzenia skóry. W tym okresie warunkowo dopuszczalne jest stosowanie laserów pikosekundowych pod warunkiem ich dobrej jakości oraz odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia osoby wykonującej zabieg. Dodatkowo w Klinice Zawodny jest dostępna szeroka gama zabiegów radiofrekwencji, ultradźwięków, mezoterapii itd. Każdy zabieg powinien być poprzedzony specjalistyczną konsultacją. 

 

Witam, problemem, który wraca do mnie w sezonie wakacyjnym, kiedy temperatury sprzyjają zakładaniu sukienek i spódnic jest kompleks związany z masywnie umięśnionymi łydkami. Jak uzyskać piękne łydki na lato i wreszcie pozbyć się kompleksów? 

Amelia 

 

Pani Amelio, 

wiele pań cierpi na kompleksy związane ze zbyt umięśnionymi łydkami, a dodatkowe stymulacje tych partii niestety tylko pogłębiają problem. Dlatego w tym przypadku można postawić na modelowanie za pomocą toksyny botulinowej. Dzięki temu zabiegowi można zmniejszyć napięcie mięśni i wizualnie je wysmuklić.

Proszę pamiętać, że zabieg z użyciem toksyny botulinowej nie ma wpływu na redukcję tkanki tłuszczowe łydek, lecz tylko na  zmniejszenie masy mięśniowej i w konsekwencji ich wyszczuplenie. Prawidłowo wykonany zabieg nie powinien zaburzać funkcji ruchowych. Przed zabiegiem zalecam konsultację specjalistyczną w celu oceny ewentualnych wskazań i przeciwwskazań.

Prestiż  
Marzec 2021