Wszystko co chcieliście wiedzieć o nakładkach ortodontycznych

Jeżeli marzysz o zdrowym, ładnym uśmiechu i chcesz skorygować nieprawidłowe ułożenie zębów, jest dla Ciebie rozwiązanie. Nowością w Polsce się nakładki ortodontyczne ClearCorrect. 

Autor

Prestiż

Nakładki mogą być stosowane u większości dorosłych i nastolatków z problemem stłoczonych zębów (crowding), szpar między zębami (spacing), nadzgryzu poziomego (overjet), nagryzu pionowego (zgryz głęboki, overbite), zgryzu otwartego (open bite), przesunięcia linii pośrodkowej. Będą komfortowe dla ludzi aktywnych, również fizycznie, ponieważ ryzyko uszkodzeń mechanicznych jest małe. W aparatach nakładkowych można uprawiać w zasadzie każdy rodzaj sportu. Nakładki ortodontyczne nie posiadają elementów aparatu tradycyjnego np. zamków czy łuków, które w dynamicznej sytuacji mogą ulec awarii lub spowodować uraz wargi, policzka.

Nakładki ClearCorrect wykonane są z poliuretanu, tworzywa, które nie alergizuje – to dobra wiadomość dla pacjentów wykazujących reakcję alergiczną na niektóre metale. Alergizować może np. nikiel, z którego wykonane są elementy aparatu metalowego. Co więcej, w stosowaniu nakładek nie chodzi tylko o ładny uśmiech – lecząc wadę zgryzu aparatem tradycyjnym zwiększamy ryzyko próchnicy, odwapnień szkliwa, dysfunkcji i paradontozy. Takiego ryzyka nie ma przy stosowaniu aparatu nakładkowego.

Wygoda

Nakładki możemy w dowolnym momencie ściągnąć np. przed jedzeniem czy piciem, ale też przed randką czy przed spotkaniem biznesowym. Nie musimy się martwić, że resztki jedzenia utkną między drutami czy zamkami. Klasyczne aparaty ortodontyczne są bowiem założone na stałe, a ich bardziej delikatna konstrukcja wymaga większej ostrożności przy jedzeniu. Dlatego, aby ich nie uszkodzić, należy m.in. unikać spożywania twardych produktów takich jak jabłka, sucharki, popcorn lub surowe warzywa.

Noszenie nakładek nie wymaga zmiany diety. Możemy jeść ulubione potrawy ponieważ nakładki da się w każdej chwili zdjąć. Łatwiej zachować również prawidłową higienę jamy ustnej. Nie musimy stosować szczoteczek ortodontycznych, wyciorków ani nici dentystycznych ze specjalną usztywnianą końcówką. Gdy chcemy dokładnie umyć zęby i oczyścić przestrzenie między nimi, po prostu ściągamy nakładki, myjemy i nitkujemy zęby jak zwykle, nakładki czyścimy szczotką do zębów, przepłukujemy wodą i gotowe.

Tempo leczenia

Nakładkami jesteśmy w stanie leczyć szybciej. Czas leczenia ortodontycznego skracamy o około 50%. Zaleca się noszenie nakładek wyrównujących przez 22 godziny na dobę, zdejmując do jedzenia, picia, mycia zębów. Nakładki wywierają celowany nacisk na zęby, każda stopniowo przesuwa je tylko w odpowiednim kierunku. Każdą nakładkę użytkuje się 2 tygodnie, następnie przechodzi do kolejnej. To tak jakbyśmy podkręcali tradycyjny aparat co 2 tygodnie, a przecież wykonuje się to co 4-8 tygodni.

Estetyka

Aparaty nakładkowe, w odróżnieniu od tradycyjnych, są po prostu niewidoczne, ponieważ nikt nie musi wiedzieć o Twoim leczeniu.

Ile będzie kosztować leczenie?

Koszty leczenia nakładami ClearCorrect będą wynosić około 15 tys. zł – w tym mieści się cena nakładek wraz z wizytami kontrolnymi oraz ewentualne korekty leczenia przez 5 lat. Leczenie przy pomocy przezroczystych nakładek może się nawet okazać tańsze niż przy aparatach stałych. Dlaczego? Leczenie przebiega często wieloetapowo, szczególne u młodych pacjentów, a w przypadku nakładek opłaconych jest do 5 lat leczenia.

 

Prestiż  
Marzec 2021