Z komputerową dokładnością

Wizyta u stomatologa zazwyczaj napawa nas większym lub mniejszym lękiem, nawet jeśli jej cel jest czysto kosmetyczny. Producenci specjalistycznego sprzętu doskonale o tym wiedzą i z wykorzystaniem technologii usprawniają i ułatwiają życie sobie i oczywiście pacjentom. Technologiczne nowinki połączone z wiedzą i precyzją lekarzy przynoszą bardzo dobre efekty.

Autor

Aneta Dolega

Technologia CAD/CAM to komputerowe wspomaganie projektowania i wytwarzania, świetnie sprawdzające się w protetyce, szczególnie w wytwarzaniu pełnoceramicznych koron. Z CAD/CAM korzysta dr Agnieszka Wójcicka, z gabinetu stomatologii estetycznej Gombrowicza. – Przede wszystkim pacjenta omija dość nieprzyjemna czynność, a mianowicie pobieranie wycisku – tłumaczy pani doktor. – Wykonanie modelu gipsowego na podstawie takiego wycisku jest procesem czasochłonnym, wymagającym ogromnej precyzji, a wiadomo, że człowiek nie jest nieomylny i może dojść do błędu. Natomiast CAD/CAM wyróżnia komputerowa, stuprocentowa dokładność. W tym przypadku cały proces pobierania wycisku i wykonania odbudowy protetycznej ulega skróceniu i wykluczone zostają czynniki generujące błędy. Wszystko można wykonać w trzy dni.

Jak działa ta technologia w praktyce? Specjalnie zaprojektowany skaner wewnątrzustny umożliwia pobranie „wycisku elektronicznego” bezpośrednio z ust pacjenta. Trwa to zaledwie kilkanaście sekund i jest całkowicie bezbolesne.  Kolejno, na ekranie komputera pojawia się wirtualny model uzębienia pacjenta. Na tej podstawie lekarz projektuje odbudowę protetyczną, a gotowy projekt trafia do frezarki. Frezarka wycina koronę z gotowego bloku porcelany. Ostatni etap to polerowanie bądź charakteryzacja korony i jej glazurowanie. Po jej wypaleniu jest gotowa do osadzenia w jamie ustnej pacjenta. – Cały proces charakteryzuje krótki czas wykonania, wysoka estetyka, jakość i wytrzymałość – zachwala dr Agnieszka Wójcicka. – Pacjent, jeśli chce, może w tym procesie cały czas uczestniczyć. Indywidualnie dobierany jest kształt i kolor korony. Projektujemy piękny uśmiech wspólnie, za pomocą myszki do komputera. 

CAD/CAM to świetny sposób na uzyskanie pięknego uśmiechu. Podstawową cechą przemawiającą za zastosowaniem tej metody jest skrócenie czasu od pierwszej wizyty u stomatologa do momentu nałożenia korony. System ten minimalizuje również ryzyko niedopasowania. W tym przypadku da się porównać pracę komputera z ręczną precyzją. Technologia tutaj zdecydowanie wygrywa. Obraz widziany na ekranie komputera pomaga wykonać koronę, most czy protezę z nieporównywalną do pracy ręcznej estetyką wykonania i trwałością. Jeśli pacjent zastosuje się zaleceń lekarza może się cieszyć pięknymi zębami przez kolejne dwadzieścia lat.

 

Gabinet Stomatologii Estetycznej
Lekarz dentysta, technik dentystyczny dr Agnieszka Wójcicka 70-785 Szczecin Gombrowicza 25, tel. 534-455-534

Prestiż  
Marzec 2021