Wiosenne brzmienia

Baltic Neopolis Orchestra

Tango i długi majowy weekend rozbrzmiewający muzyką klasyczną w kilku miejscach Szczecina. Czy to nie brzmi wspaniale, szczególnie kiedy zaczęła się wiosna? Choć czas jest trudny, to warto na chwilę odetchnąć i dać się porwać pięknej muzyce w pięknych okolicznościach przyrody. A wszystko dzięki Baltic Neopolis Orchestra i kolejnej edycji festiwalu Szczecin Classic, który wystartuje w tym miesiącu.

Autor

Aneta Dolega

Całość będzie się składać z trzech profili, a tematem przewodnim wydarzenia zostało argentyńskie tango. W ramach pierwszego profilu odbędą się koncerty: pięć głównych i dwa towarzyszące, a każdy w innym miejscu Szczecina. Póki co są zaplanowane z udziałem publiczności ale w związku z pandemią to może się jeszcze zmienić i pozostanie tylko wersja on line. Drugi profil Szczecin Classic jest edukacyjny i w jego ramach odbywać się będą kursy mistrzowskie pn. Szczecin Classic Academy. W jej ramach młodzież, również z Niemiec weźmie udział w warsztatach oraz w koncertach, gdzie młodzi adepci muzyki klasycznej będą mieli okazję zagrać z mistrzami. 

Trzecim elementem festiwalu jest dedykowana mieszkańcom Szczecina Maltówka, która zdominuje długi majowy weekend.  –  Maltówka odbędzie się w trakcie Majówki, co nie jest zresztą przypadkowe – mówi Emilia Goch-Salvador, szefowa Baltic Neopolis Orchestra. – Od kiedy pamiętam, w Szczecinie, w trakcie długiego majowego weekendu, niewiele się działo. Ale nie dlatego, że nagle wszyscy z niego wyjeżdżali, bo tak nie było, tylko poprzez błędne myślenie, że miasto w tym czasie na pewno będzie puste. Dlatego wyszłam z propozycją by jednak było co robić w trakcie Majówki.

Wśród „maltówkowych” atrakcji znajdzie się m.in. gimnastyka do muzyki Mozarta i nauka tanga pod pomnikiem Trzech Orłów. Pozostając w klimacie, w Inkubatorze Kultury zostanie pokazany „Zapach kobiety” z Alem Pacino.  – Nie zapomnieliśmy również o najmłodszych melomanach i dla nich przygotowaliśmy południe z Piazollą w formie zabawy i z muzyką na żywo w tle – wyjaśnia Emilia Goch.  – Tę część Maltówki chcielibyśmy zorganizować na patio Posejdona, ale jeśli nie będzie to możliwe przeniesiemy to wydarzenie w plener. 

Szczecin Classic ma również konkursową odsłonę. – W tej części festiwalu odbył się konkurs na rezydencję zespołu kameralnego – mówi szefowa BNO. – Po przesłuchaniu nadesłanych nagrań wybraliśmy zespół z Berlina – Arion Piano Trio, który poza stypendium, otworzy festiwal koncertem w Posejdonie, transmitowanym przez Radio Szczecin. W tym roku było tyle znakomitych zgłoszeń, że postanowiliśmy ufundować także drugą nagrodę. Otrzyma ją Trio Legend z Krakowa.

Jak co roku tak i teraz na imprezie nie zabraknie gwiazd. Wśród najwybitniejszych artystów zaproszonych do wzięcia udziału w trzeciej edycji Szczecin Classic znaleźli się m.in. koncertmistrzowie i liderzy Covent Garden Opera House w Londynie – Vasko Vassilev i Andriy Viytovych, koncertmistrz BNO Emanuel Salvador, Konstantin Heidrich z Faure Quartett, Tomasz Tomaszewski – koncertmistrz Deutsche Oper Berlin, a także wybitny polski pianista Michał Francuz. Do stałego już grona profesorów i artystów dołączy Agata Szymczewska – polska skrzypaczka i kameralistka, pedagog, doktor habilitowany sztuki oraz adiunkt na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, a także zwyciężczyni XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

Festiwal Szczecin Classic odbędzie się w terminie 26 kwietnia – 3 maja. Szczegóły na szczecinclassic.pl.

 

Maltówka (propozycja dla mieszkańców)

1.05.2021 - 12:00
Piazzolla-la-la – wydarzenie dla dzieci, Posejdon Center, Szczecin

1.05.2021 -17:30
Tangedia – nauka tańca Tango dla każdego, pod pomnikiem Trzech Orłów, Szczecin

1.05.2021 - 20:30
Pokaz filmu “Zapach kobiety”, Szczeciński Inkubator Kultury, Szczecin

02.05. 2021 - 12:00
Gimnastyka z klasyką dla mieszkańców, Jasne Błonia, Szczecin 

Koncerty w ramach Festiwalu Szczecin Classic:

27.04.2021
Opening koncert „Trionfale” –  Posejdon Center, Szczecin,  godz. 19:30 (koncert on-line, bez publiczności)

28.04.2021
Koncert „Amoroso” - Dom Kultury „Krzemień” w Szczecinie, godz. 19:30

30.04.2021
Koncert „Nobile” – Muzeum Narodowe w Szczecinie, godz. 19:30

02.05.2021
Koncert „Gravemente” – Kościół p.w. św. Jana Ewangelisty w Szczecinie, godz. 19:30

03.05.2021  
Koncert finałowy „Obligato” - Trafostacja Sztuki w Szczecinie, godz. 19:30

 

Bilety do nabycia: bilety.fm

Więcej informacji: www.szczecinclassic.pl

Prestiż  
Kwiecień 2021