Krzesimir Dębski 

Willa Lentza nutami opisana 

W czerwcu zainauguruje swoją działalność Willa Lentza. Ma szansę stać się kolejną kulturalną wizytówką Szczecina i jedną z największych atrakcji turystycznych. Specjalny utwór na uroczystość otwarcia Willi skomponował Krzesimir Dębski – wybitny polski kompozytor muzyki współczesnej i filmowej, dyrygent, skrzypek, pianista, muzyk jazzowy, autor kilku wielkich przebojów muzyki rozrywkowej. W rozmowie z Magazynem Szczecińskim Prestiż opowiedział m.in. o kulisach powstania utworu dla i o Willi Lentza, jaką rolę może pełnić ten obiekt, sztuce komponowania i swoich obserwacjach dotyczących Szczecina. 

Autor

Dariusz Staniewski

Mieszkał Pan w Szczecinie przez kilka lat. Czy miał Pan możliwość poznania Willi Lentza np. kiedy jeszcze mieścił się w niej Pałac Młodzieży? 

Oczywiście. Bywałem tam na różnych koncertach i imprezach. Sam w tym budynku wypożyczałem sale do ćwiczeń np. na fortepianie, pracowałem tam. Znam go dość dobrze. 

Czy widział Pan Willę Lentza już po remoncie i pracach konserwatorskich?

Jeszcze nie. Widziałem zdjęcia. I przyznam, jestem podekscytowany, bo widać, że zostało to wszystko pięknie zrobione. Konserwatorzy wspaniale zadbali o piękno wnętrz, o szczegóły. Cieszę się, że ten wspaniały obiekt został uratowany. Ja się urodziłem w Wałbrzychu, na Ziemiach Zachodnich. Dużo na nich przebywałem. I byłem świadkiem wielu, wielu zniszczeń wspaniałych obiektów. Wiele takich budynków przepadło. Zamki, pałace, zostały zniszczone, nie były remontowane, nie zadbano o nie. Widziałem takie sytuacje bardzo często. Odrestaurowanie Willi Lentza daje nadzieję, że teraz, w tych czasach, nie pozwolimy na większą dewastację i że takie piękne, wyjątkowe obiekty będą się odradzały.

W Szczecinie, choć Willa jeszcze nie została otwarta, już trwa ożywiona dyskusja w jaki sposób powinna ona prowadzić swoją działalność – czy ma to być instytucja o elitarnym charakterze, oferująca propozycje kulturalne dla dość wąskiego grona odbiorców, czy też otworzyć się szeroko na mieszkańców. Pana zdaniem, która opcja powinna przeważyć? 

Myślę, że trzeba byłoby wypośrodkować, połączyć w jedną całość oba te kierunki. Widzę niejednokrotnie, że takie obiekty, w różnych miejscach, adaptowane lub odtwarzane bardzo dobrze służą odbiorcom np. Pałac Poznańskiego w Łodzi. Budynek odrestaurowano i mieści się w nim teraz Akademia Muzyczna. To było miejsce bardzo mocno wyeksploatowane, wcześniej była tam szkoła muzyczna, liceum. Teraz wspaniale je odtworzono z poczuciem stylu i wiernością historyczną. Nawet nadano mu wyższy standard. I widzę, że teraz ludzie jakby mocniej dbają o ten budynek, są z nim bardziej związani, są z niego dumni, że jest takie piękne miejsce. Moim zdaniem można pogodzić powszechną dostępność Willi Lentza z jej pewnego rodzaju elitarnością, z pewną wyjątkowością tego obiektu. Nadal mogłaby pełnić funkcję jak przed laty, czyli takiego Pałacu Młodzieży, takiego ośrodka, w którym mogłaby pracować artystycznie uzdolniona młodzież, w której odbywałyby się koncerty, warsztaty artystyczne, szkolenia, w której młodzież zdobywałaby np. muzyczne szlify. 

Willa już jest nazywana perłą w koronie szczecińskiej kultury. Czy ma szansę stać się podobną wizytówką kulturalną miasta jak nowa Filharmonia Szczecińska?

Z racji np. swoich gabarytów będzie takim bardziej elitarnym miejscem. Przeznaczonym do bardziej intymnych spotkań z kulturą. To taki bardziej dom kultury, ale w którym wszystko można widzieć z bliska. Filharmonia, wspaniała zresztą, stwarza jednak pewien dystans. Tam odbywają się duże imprezy, z rozmachem. W Willi będą to raczej kameralne wydarzenia. Może być taką osobną atrakcją, która daje możliwość bardzo bliskiego kontaktu. Chociaż to różnie bywa w naszym kraju.  Bywałem i bywam w różnych filharmoniach, na koncertach, imprezach, wydarzeniach muzycznych. Choć teraz rzadziej, ale kiedyś próby koncertowe muzyków, artystów potrafiły trwać nawet cały tydzień. Przed południem i po południu muzycy, orkiestry, artyści ćwiczyli. Późne popołudnia i wieczory mieli jednak „puste”. I zauważyłem, że w niektórych miejscach działały i działają takie kluby sympatyków filharmonii. Kilkanaście osób, sami sobie przynosili kawę, swoje ciasta. Przede wszystkim starsi ludzie, emeryci przeważnie. Oni organizowali spotkania z artystami filharmonii, rozmawiali o tych wydarzeniach, koncertach. Bardzo mi się to podoba. Sam chciałbym się spotykać np. z pianistką z Korei, dyrygentem z Meksyku, czy też jakimś innym artystą, który zawitał do naszego kraju.  Z żalem muszę stwierdzić, że nasza legendarna polska gościnność ostatnio jakoś zamarła. Nie ma w społeczeństwie naszym jakiejś takiej ciekawości, która była przedtem, chęci spotkania się z kimś, nawet pomysłów na takie wydarzenia, inicjatywy. Byłem zdumiony pewną sytuacją, pewnym zdarzeniem. To było jakieś 10, 15 lat temu. Byłem w warszawskim Empiku, przy ulicy Marszałkowskiej, w pewnym momencie, dość długo, przez wewnętrzne głośniki ogłaszano, że o godzinie 18, w saloniku na trzecim piętrze odbędzie się spotkanie z Krzysztofem i Elżbietą Pendereckimi, z Andre Previnem, słynnym amerykańskim dyrygentem i kompozytorem nowojorskiej filharmonii i Sophie Mutter, słynną skrzypaczką.
Poszedłem tam. W Empiku było pełno ludzi, ale na tym spotkaniu byłem jedynym jego uczestnikiem. Rozmawialiśmy sobie przez dwie godziny. Dla mnie to było bardzo miłe spotkanie, niesamowite przeżycie. Ale oprócz mnie, niestety, nikogo więcej nie było. Przyjeżdżają wielkie muzyczne gwiazdy np. jazzu, czy muzyki rozrywkowej. Organizowane są konferencje prasowe, pojawiają się dziennikarze i nie zadają ani jednego pytania! Nikt o nic nie zapyta! Boją się, czy nie wiedzą o co pytać? Niestety, ciężko o tym mówić, ale jesteśmy takimi prowincjonalnymi ludkami, przestraszonymi, ale za to bardzo odważnymi w chamstwie i innych nieprzyjemnych rzeczach. Czerpać wiedzę, uczyć się od innych, korzystać z możliwości kontaktu z innymi, to jest coś takiego, czego się nasze społeczeństwo boi.

W czerwcu tego roku Willa oficjalnie rozpoczęła swoją działalność. Uroczystość uświetniło wykonanie specjalnego utworu napisanego przez Pana z tej okazji. Czyj to był pomysł? Kto zamówił ten utwór?

To był pomysł dyrekcji tej placówki. Dla mnie, to była miła niespodzianka. Co prawda mam bardzo dużo pracy, ostatnio miałem m.in. premierę opery pt. „Hiob” i sporo koncertów. Ale mimo to z radością skomponowałem ten utwór. Otrzymali go muzycy, orkiestra, żeby mogli się z nim zapoznać i zacząć próby. Ten cały pomysł już się na papierze nutowym zrealizował. I może już istnieć na wsze czasy, proszę Państwa. Bo nie ma nic pewniejszego i lepszego dla zapisu idei, pomysłu, wykwitów inteligencji ludzkiej niż papier i ołówek. Teraz jest co prawda np. komputer. Ale ołówek i papier to są rzeczy najtrwalsze. Było już tyle przeróżnych nośników, kaset, kaset video, płyt, takich czy owakich wynalazków. Trzeba teraz je po kilku latach przepisywać na nowsze nośniki… a jakość się psuje. A w przypadku papieru i ołówka pozostaje materialny i duchowo zapisany stan umysłu jakiegoś człowieka, albo grupy ludzi.

Długo Pan pracował nad utworem dla Willi?

Jakieś trzy tygodnie. Utwór jest trzyczęściowy, bardzo dużo nut, są bardzo szybkie tempa. To utwór dynamiczny, z wigorem, z radością życia, ale myślę, że także o takim szczecińskim charakterze.

W jednym z wywiadów powiedział Pan, że „najważniejszą zasadą dla kompozytora to wyczuć, co klient miał na myśli”. Czy w tym przypadku, kompozycji dla Willi, wyczuł Pan co klient miał na myśli?

Jest taka dość popularna sentencja Majmonidesa, hiszpańskiego lekarza i filozofa z XV wieku, „Boże daj mi cierpliwość do klientów namolnych, niegrzecznych, nawet chamskich – różne są tłumaczenia (śmiech), aby znosić te ich kaprysy i ich zupełny brak zrozumienia dla sztuki”. W przypadku szczecińskim widzę, że jest zrozumienie. Mam nadzieję, że nasza współpraca będzie bardzo, bardzo owocna.

Utwór nazywa się „Papricoso stettinese della una Villa”. Czyli ma coś wspólnego z paprykarzem szczecińskim?!

No tak (śmiech). Chciałem, żeby ten produkt, kompozycja miała charakter pewnej marki. Żeby to była kulturowa mieszanka. Nie ma już poprzednich mieszkańców Szczecina na Ziemiach Zachodnich np. nie mamy własnego polskiego folkloru. Widziałem w Szczecinie zespoły ludowe, które proponują i prezentują tańce z Rzeszowszczyzny, Lubelszczyzny. Musimy nadać jakąś nową tradycję szczecińskiej sztuce. Po tylu latach powinno się już coś takiego stworzyć. Utwór, który napisałem jest inspirowany folklorem, ale takim mieszanym, wszelakim, polskim. Szczecin miał różne nazwy, w różnych przedziałach czasowych np. w czasach słowiańskich. Szczecin to jest pewnego rodzaju neologizm, „Papricoso stettinese della una Villa” jest tytułem dość pojemnym, funkcjonalnym, technicznym. Ale to taki hołd dla ludzi, którzy kiedyś w tym mieście żyli, pracowali, zarabiali, potrafili budować np. piękne domy, mieli gust, wizje przyszłości, kierowały nimi pasje, chcieli w tym mieście zostawić coś po sobie, coś wartościowego po czas wieczny. Taka wizja bardzo mi odpowiada i staram się takie rzeczy robić. Nutkami.

 

Czy w dniu inauguracji działalności Willi Lentza osobiście poprowadzi Pan orkiestrę? (Rozmowa prowadzona w maju br. przyp. red.)

Tak, będę dyrygował orkiestrą. Powinien być ustalony pewien idiom wykonawczy dla takiej nowej rzeczy. Muszę wyznaczyć pewien wzorzec działania, podobnie jak willa w swoim przypadku. Muszę sam się dowiedzieć jak się swój własny utwór wykonuje, czy ta interpretacja spowoduje rozwój albo też brak dla niego perspektyw(śmiech). Mam jednak nadzieję, że tak nie będzie. Bardzo sympatycznie pisało mi się tę kompozycję i myślę, że ma ona bardzo duży potencjał.

Dla Willi planowane jest stworzenie przez Pana także większej kompozycji, której „Papricoso…”  ma być, jak to nazwała dyrektor Willi Lentza Pani Jagoda Kimber, uwerturą. Czegoś muzycznie większego, ale również związanego z Willą i Szczecinem. Co to będzie? Wstępnie jest to określane jako opera.

Jestem w ferworze tworzenia, napisałem dwie opery, trzecią mam w zamyśle. Bardzo chętnie napiszę kolejną. Okazało się, że przez tyle lat jako kompozytor napisałem dużo utworów instrumentalnych, szczególnie tych jazzowych. Ale pracowałem również nad piosenkami, z tekstami w różnych stylach. Nagrywałem je także w szczecińskim studio Polskiego Radia. W tym przypadku jednak jest najlepiej, kiedy muzykę i słowa tworzy jeden autor.  Pisanie do własnych tekstów jest bardzo inspirujące. Sam jestem od wielu lat zdumiony tym, że te teksty, ich forma, powodują, że piszę muzykę, której w życiu bym nie stworzył. Te ramy formalne tekstu tworzą takie ramy muzyczne, które mnie samego zaskakują.

To może chyba być pierwsza opera o Szczecinie po 1945 roku, po Ii wojnie światowej.

Może tak być. Trzeba kontynuować bogate tradycje muzyczne miasta, w którym działał np. von Webern! (jeden z czołowych austriackich kompozytorów – przyp. red.)

Bywa Pan chyba w Szczecinie dosyć często. Widzi Pan jakie w nim następują zmiany. Powstają nowe obiekty, prowadzone są inwestycje na szeroką skalę. Jak je Pan ocenia – czy Szczecin zmierza w dobrym kierunku?

Były w historii miasta różne etapy. Po 1989 roku, w pewnym momencie, było to wszystko takie chaotyczne. Jakby trudno się było zdecydować w którą stronę dążyć, w którym kierunku iść, a nawet wypracować taki kierunek. To są bardzo skomplikowane historie. Pamiętam, przyznam się szczerze, jak zobaczyłem projekt nowej Filharmonii Szczecińskiej. Pomyślałem: „to jest kakafonia”.  Kurcze, to jest tak śmiałe (śmiech). Takie widmo, powidok budynków, które tam były wcześniej, w tym miejscu. Pomyślałem: czy to nie jest za nowoczesne, zbyt kontrastujące, powiedzmy to sobie, z zapuszczonym wtedy miastem.  Jest jeszcze przecież w Szczecinie tyle kamienic do odnowienia, tyle innych wspaniałych budynków do odrestaurowania. Ale myślę, że właśnie ta śmiałość, z którą filharmonię wybudowano powoduje, że będzie jakaś taka śmiałość przy innych przedsięwzięciach, że to się może stać nowym znakiem firmowym Szczecina. Kiedy Stanisław Wyspiański tworzył witraże w kościele franciszkanów miał 18 lat. To zadanie powierzyła mu skostniała Rada Miasta Krakowa, kilku starszych panów z monoklami. Ale zdecydowali się na taki krok. Szczecin potrzebuje śmiałych pomysłów i projektów. Niektóre przedsięwzięcia już są tego zwiastunem.

Dziękuję za rozmowę.

KRZESIMIR DĘBSKI

Studiował w Poznańskiej Akademii Muzycznej. Uprawiał muzykę jazzową (lider oraz solista znanego zespołu String Connection) i pisał też nagradzane piosenki popularne, które wykonywali czołowi wykonawcy POP. W roku 1985 znalazł się na liście dziesięciu najlepszych skrzypków jazzowych amerykańskiego pisma „Down Beat”. Nagrał ponad 60 albumów ze swoimi kompozycjami dla wielu wytwórni płytowych.  Od 1987 roku poświęcił się głównie poważnej twórczości kompozytorskiej.  Skomponował ponad 70 utworów symfonicznych i kameralnych, m. in.: napisał 6 musicali, 2 symfonie, 2 opery, oratoria, utwory religijne, 15 koncertów instrumentalnych.  Skomponował także muzykę do ponad 100 filmów fabularnych i dokumentalnych m.in.  Kingsajz, Ogniem i mieczem, W pustyni i w puszczy, Tam i z powrotem, Stara Baśń, 1920 Bitwa Warszawska i seriali telewizyjnych (Klan, Złotopolscy, Na dobre i na złe, Ranczo). W roku 2000 otrzymał nagrodę Fryderyk w kategorii „Kompozytor Roku” oraz nagrodę Międzynarodowej Akademii Filmowej „Philip Award” .  W 2007 w USA serial TVP „Magiczne drzewo” z muzyką Krzesimira Dębskiego otrzymał Emmy Award. Prowadził, komponował i aranżował koncerty z udziałem takich międzynarodowych gwiazd jak: Jose Carreras, Luciano Pavarotti, Placido Domingo, Jose Cura, Adam Makowicz, Canadian Brass, Vadim Riepin, Nigel Kennedy, Brandford Marsalis, UB40, Cris DeBurgh. Dyrygował niemal wszystkimi orkiestrami polskimi na czele z Sinfonia Varsovia, Filharmonią Narodową i NOSPR, a także Irish BBC Orchestra, Moscow Symphony, Orchestra i Wind Orchestra Los Angeles oraz Sud-Westfunk Orchester. 

 

Prestiż  
Czerwiec 2021