Nowy wymiar opakowania

Czas się chyba przyzwyczaić do kolejnych sukcesów studentów szczecińskiej Akademii Sztuki. Tym razem dwoje z nich zostało docenionych przez Polish Graphic Design Awards. To prestiżowy, coroczny konkurs na najlepsze polskie projekty komunikacji wizualnej, prezentujący najciekawsze i najważniejsze realizacje z każdego roku w wielu kategoriach. Główną nagrodę w kategorii „projekt studencki” otrzymał Dawid Fik, natomiast dwie nominacje – Olaf Stachurski.

Autor

Aneta Dolega

Dawid Fik otrzymał nagrodę za projekt „DIY TEA Opakowanie na herbatę”. Zaprojektował papierowe opakowania, dedykowane do różnych rodzajów herbaty, które można samodzielnie złożyć, a po użyciu wykorzystać ponownie – uzupełniając nową porcją herbaty lub przerabiając na lampę, przybornik czy skarbonkę. Projekt powstał w Pracowni Projektowania Opakowań przy konsultacji merytorycznej dr Anny Witkowskiej i mgr Marty Madej. – To odpowiedź na pandemiczne zamknięcie – tłumaczy dr Anna Witkowska z Pracowni Projektowania Opakowań – Idea była taka, aby zrobić coś manualnie i kreatywnie poza zaparzeniem herbaty, aby odreagować stres płynący z długotrwałej izolacji. Dodatkowo, odbyć mentalną podróż, chociażby do Japonii (nawiązanie do form origami w samej budowie opakowania) i jeszcze poobcować z dobrym dizajnem.  

Olaf Stachurski otrzymał nominacje za dwa projekty. Pierwszy noszący nazwę „Animki” to projekt opakowań na witaminy dla dzieci. Każde opakowanie składa się z tułowia i głowy zwierzaka. Używając różnych wariantów opakowania, dzieci mogą puścić wodze fantazji i tworzyć własne zwierzęce hybrydy. Autorowi zależało by postacie zwierzątek zwracały uwagę najmłodszych i pobudzały ich kreatywność.  Drugi nominowany projekt to „Przerwa od homofobii” czyli zestaw opakowań na herbatę w suszu. Powstał, by poruszyć dyskusję i świadomość społeczną na temat dyskryminacji osób LGBT. Pudełeczka na herbatę trzymają się za charakterystyczne drobne rączki. –  Komplet, czyli sześć opakowań, tworzy tęczę, która może być stosowana jako ekspozytor do herbat. to gest solidarności, która teraz jest nam bardzo potrzebna – mówi dr Anna Witkowska i dodaje: – Jesteśmy wraz z Martą Madej dumne, że studentki i studenci potrafią swoją refleksję przenieść na praktyczny projekt. Ma to związek z jakością kształcenia w Akademii Sztuki, gdzie można w swobodny sposób wybierać sobie pracownie i autorsko układać program studiów, podążając za własnymi potrzebami. 

Prestiż  
Lipiec 2021