Szansa na biznes dla kreatywnych

Wyjątkowa okazja do zapoznania się z inspirującymi prezentacjami oraz zdobycia nowej wiedzy i nawiązania nowych kontaktów biznesowych. W dniach 25- 26 października br w Szczecinie odbędzie się Creative Industry Zone 2021. 

Autor

Dariusz Staniewski

To giełda kooperacyjna dla branży kreatywnej, spotkania 1:1 dla przedsiębiorców i webinary z ekspertami. To także wydarzenie matchmakingowe łączące projektantów, firmy technologiczne, tradycyjne przedsiębiorstwa, klastry, instytucje badawczo-rozwojowe oraz inne podmioty reprezentujące lub zaangażowane w branże kreatywne.

– Jako Enterprise Europe Network – największa na świecie sieć wspierania biznesu już od wielu lat organizujemy i współorganizujemy tzw. giełdy kooperacyjne, czyli wcześniej zaaranżowane 30-minutowe rozmowy stolikowe pomiędzy potencjalnymi kooperantami. Pandemia wymusiła na nas konieczność realizacji tego typu wydarzeń w formule wirtualnej. Sprawdza się to wyśmienicie – wyjaśnia Katarzyna Męcińska-Komorek
z Enterprise Europe Network przy Zachodniopomorskim Stowarzyszeniu Rozwoju Gospodarczego – Szczecińskim Centrum Przedsiębiorczości, organizatora imprezy.

Creative Industry Zone 2021, czyli Strefa Przemysłów Kreatywnych – to pierwsza edycja wydarzenia adresowanego do szeroko rozumianej branży kreatywnej i kulturalnej.

– Chcemy, aby uczestnicy imprezy mogli ze sobą porozmawiać, nawiązać nowe relacje biznesowe i być może wspólnie realizować różnorakie przedsięwzięcia i inicjatywy o charakterze artystycznym. Oprócz rozmów b2b, postanowiliśmy wzbogacić wydarzenie o tzw. panel tematyczny z licznymi prezentacjami eksperckimi. Uczestnicy webinaru będą mieli możliwość posłuchać o trendach w projektowaniu przestrzeni publicznej w erze srebrnego tsunami, czyli w dobie starzejącego się społeczeństwa, ale także dowiedzieć się więcej o prawach autorskich, które są szczególnie ważne w przemysłach kreatywnych – dodaje Katarzyna Męcińska-Komorek.

Liczba uczestników rośnie z dnia na dzień. Na miesiąc przed impreza zgłosiło się już ponad 60 przedsiębiorców, instytucji publicznych oraz stowarzyszeń zarówno z Pomorza Zachodniego, innych części Polski, ale także innych krajów. Rejestracja udziału jest równoznaczna z opublikowaniem swojej oferty bądź zapytania handlowego, technologicznego czy po prostu zaproszenia do udziału we wspólnym przedsięwzięciu. Dla innych uczestników jest to precyzyjna informacja o potrzebach i oczekiwaniach, na które odpowiadają bądź nie. A jeśli widzą pole do współpracy mogą wysłać zaproszenie do wideorozmowy za pośrednictwem platformy, która została udostępniona uczestnikom wydarzenia. Wcześniej umówiona, taka forma spotkania, będzie miała miejsce w dniach 25 i 26 października. Wystarczy komputer lub laptop z aktualną wersją przeglądarki internetowej.

Creative Industry Zone 2021, czyli Strefa Przemysłów Kreatywnych skupia przedsiębiorstwa z wielu rynków europejskich i pozaeuropejskich.

– Zgłosiły się firmy z 16 krajów, w tym sporo z Włoch, Wielkiej Brytanii, Rumunii czy Grecji. Swój udział potwierdzili również przedsiębiorcy z Belgii, Chorwacji, Danii, Niemiec, Estonii, Finlandii, Francji, Węgier, Irlandii, Turcji czy nawet Tunezji. Nasz fokus tematyczny to m.in. projektowanie produktu, grafiki, mody, produkcja filmowa i radiowa, fotografia, tworzenie aplikacji mobilnych i gier komputerowych, architektura, rzemiosło, działalność muzeów, galerii, sztuki audiowizualne, muzyka, spektakle, działalność wydawnicza, marketing i reklama, ale także zrównoważone rozwiązania, w szczególności w projektowaniu produktu, opakowania, przestrzeni publicznej czy prywatnej. Praktycznie wszystkie wymienione branże znajdują odzwierciedlenie w profilach firm już zarejestrowanych – stwierdziła Katarzyna Męcińska-Komorek.

Czego oczekują organizatorzy po szczecińskim spotkaniu biznesu i kreatywności ?

– Oprócz rzeczowych rozmów biznesowych, które doprowadzą do konkretnych umów i porozumień chcielibyśmy aby środowisko artystów, twórców, projektantów i grafików wiedziało, jak wykorzystać swoją wiedzę i umiejętności w biznesie, tak jak czyni to moderatorka naszego panelu eksperckiego, dr Justyna Starostka. Aktualnie pracuje ona w kopenhaskim oddziale Uniwersytetu w Aalborg’u. Prywatnie jest artystką – malarką, która m.in. nawiązała kontakt z lokalną destylarnią w Danii. Poproszono ją o namalowanie wizerunku bogini Frei, który to następnie stał się etykietą limitowanej edycji win. Potencjalnej współpracy trzeba więc szukać również w każdym innym sektorze gospodarki – dodaje Katarzyna Męcińska-Komorek.

Prestiż  
Październik 2021