Godnie pożegnać przyjaciela

Jak właściwie pochować naszego ukochanego zwierzęcego pupila, gdzie to zrobić, aby nie narazić się na konsekwencje prawne i nie zaszkodzić środowisku w rozmowie z managerem Jakubem Ościkiem ze szczecińskiej firmy Animal Eden.

Autor

Dariusz Staniewski

Listopad to szczególny czas dla nas wszystkich. Wracamy pamięcią do naszych bliskich, którzy odeszli. Także do naszych „braci mniejszych”, których często traktujemy jak pełnoprawnych członków rodziny. Nie zawsze jednak mogliśmy zapewnić im godne pożegnanie, właściwy pochówek. Takie miejsce już funkcjonuje w Szczecinie. Państwo pomagacie przygotować się na odejście pupila, zapewnić odpowiednie warunki pochówku. Co powinniśmy wiedzieć, co zrobić kiedy odchodzi nasz ukochany zwierzak?

Jeżeli śmierć naszego przyjaciela ma miejsce w domu lub jego pobliżu, a nie w klinice weterynaryjnej, właściciel pozostaje z ciałem przyjaciela i musi zadbać o jego odpowiednie zabezpieczenie do czasu odbioru. Szczegółowe informacje są przekazywane w bezpośrednim kontakcie z nami. Zawsze podchodzimy indywidualnie do każdej sytuacji, z którą się mierzymy. Służymy pomocą zarówno w momencie samego przygotowania się do tego trudnego momentu, jak również tuż po, informując właścicieli, jak należy właściwie postępować. Bardzo często właściciele, umawiając się na ostatnia wizytę z lekarzem weterynarii, równocześnie kontaktują się z nami, aby maksymalnie skrócić czas oczekiwania na odbiór ciała pupila.

Zwierzęta często przed śmiercią wysyłają pewne sygnały, że ich czas już się kończy. Jakie to znaki? W  jaki sposób można je rozpoznać?
Kiedy się pojawiają?

Wbrew temu, jak wielu z nas nie dopuszcza do siebie myśli, śmierć stanowi nieodłączny element życia. Śmierć może nastąpić z bardzo wielu powodów, zaczynając od starości, aż po chorobę, wypadek czy nawet atak innego zwierzęcia. Znaki wskazujące na zbliżający się koniec możemy zaobserwować zazwyczaj w przypadku, gdy np. pies umiera z przyczyn naturalnych – starości, choroby. Jakie to są sygnały? Należy do nich m.in. apatia – pies nie zachowuje się tak jak dotychczas, jest mało aktywny, coraz dłużej śpi, nie reaguje na to, co do tej pory sprawiało mu wyraźną przyjemność, np. wspólną zabawę. Może się także zachowywać w sposób do tej pory niespotykany, np. być agresywnym wobec domowników. Może jeszcze dojść do tego brak apetytu. Mogą także pojawić się kłopoty z nietrzymaniem moczu, wymioty, nieregularny oddech. To symptomy, które powinny nas zdecydowanie zaniepokoić. 

Wielu z nas, kiedy odchodzi nasz pupil, chce go zazwyczaj pochować „na własną rękę”, np. w przydomowym ogródku. Nie wiedząc, że wiąże się z to z konsekwencjami prawnymi. Jakimi? Często umierający zwierzak jest poddawany eutanazji za pomocą środków farmakologicznych. Mogą one jednak się okazać szkodliwe dla środowiska. Jak temu zapobiegać?

Pogrzebanie psa, jak również innego zwierzęcia w przydomowym ogródku lub wybranym miejscu w lesie jest prawnie kategorycznie zabronione! Wiąże się z nałożeniem kary do 5 tyś złotych. Dodatkowym argumentem, jakże istotnym jest szkodliwość dla naszego środowiska. W sytuacji, gdy nasz kochany pupil jest poddawany eutanazji, w jego ciele przez dłuższy czas znajduję się spora dawka trucizny, która może okazać się niebezpieczną dla zwierząt jak i ludzi. Wykopanie ciała przez innego zwierzaka może doprowadzić również do jego śmierci. Zatem forma kremacji, którą proponujemy, sprawia, że unikamy tego niebezpieczeństwa.  Dzięki posiadaniu najnowocześniejszego krematorium dla zwierząt w Polsce jesteśmy w stanie zapewnić godne pożegnanie naszych mniejszych przyjaciół.

 

Prestiż  
Listopad 2021