Ewa Bem

Silna wewnętrzna potrzeba

Nie lubi, gdy ktokolwiek próbuje określać ją mianem pierwszej damy polskiej sceny jazzowej. Choć spędziła na niej 50 lat, każde kolejne spotkanie z życzliwą publicznością jest dla niej jak tlen. Po czterech latach od śmierci córki zdecydowała się wrócić na estradę. Powrót Ewy Bem publiczność zapamięta na długie lata.

Autor

Dagmara Rybicka

Bezsprzecznie to Pani ukształtowała polską scenę jazzową. Czy dziś dostrzega Pani na niej uderzającą zmianę?

Dostrzegam cudowny rozwój i nieustający rozkwit jazzu wśród młodych ludzi. Pamiętam, gdy zaczynałam, wielu rówieśników, podobnie jak ja, garnęło się do tej muzyki. Zamiłowanie utrzymywało się przez kolejne lata, więc gdy już jako wokalistka i pedagog miałam przyjemność uczestniczyć w rozmaitych warsztatach i spotkaniach, widziałam, że młodzi interesują się jazzem na poważnie. Dokładnie to samo dzieje się dziś – na scenie coraz młodsi muzycy, którzy tworzą fantastyczny jazz. Rozkwit jest bardzo wyraźny, podkreślają go wszyscy moi koledzy.

Jednak pomimo tego wciąż widoczna jest obawa przed jazzem. Potwierdzeniem są utwory serwowane w stacjach radiowych i pokaźna liczba koncertów muzyki popularnej. Myśli Pani, że strach spowodowany jest brakiem zrozumienia i skalą trudności tego gatunku?

Przede wszystkim jazz nie jest muzyką, którą trzeba rozumieć. To przydaje się w klasyce, w której ważna jest orientacja w zapisie nutowym. Jazz po prostu się chłonie, wchodząc w niego na wiele sposobów. Wytłumaczeniem jest brak globalnego zasięgu, który z kolei mają coraz paskudniejsze gatunki. Powody widzę dwa – pierwszym jest brak czasu, a jazz, podobnie jak każda dobra muzyka, wymaga skupienia się na niej z oddaniem. Drugim jest fakt, że zewsząd jesteśmy katowani coraz gorszą muzyką, w coraz gorszym stylu i wykonaniach. Potrzeba komercji powoduje, że jest ona podbijana i lansowana, co powoduje, że słuchacze odbierają ją jako najlepszą, wyselekcjonowaną dla nich i jedyną możliwą.  W pośpiechu, galopie, w ogólnym szale mamy przecież skłonność do rzeczy, które ja określam jako dietę pudełkową. Trzeba brać bez zastanawiania się, co jest w środku. W konsekwencji znacznie mniejsze osłuchanie osłabia potęgę jazzu.

Jak to możliwe, skoro na określanym jako kultowy Ladies Jazz Festiwal są tłumy?

Ladies Jazz Festival jest świetnym wydarzeniem, które od lat pracuje na miano kultowego dla środowiska. Pamiętajmy, że nie do zdetronizowania jest Jazz Jamboree, który na zawsze pozostanie w świadomości słuchaczy jako mekka gatunku. Miałam wielki zaszczyt i gigantyczną przyjemność zapamiętać go sprzed wielu lat, gdy był potęgą w czasach, gdy do kraju, w którym półki świeciły pustkami, zjeżdżali muzycy z całego świata. O doskonałe podsumowanie pokusił się Wojtek Mann, który po kolejnej edycji festiwalu określił go jako kolejny cud nad Wisłą, bo już sam fakt, że Jazz Jamboree w ogóle się odbywał robił wrażenie. Do tego „oferował” znakomity skład grający wyśmienity repertuar, co na tamte czasy było nie do uwierzenia. Dziś jest inaczej – festiwale na dobre zagościły w kraju i zdarza się, że ze zdumieniem obserwuję kolejne anonsy wydarzeń jazzowych. Mam z tym pewien kłopot i proszę nie odebrać tego jako afront – festiwal, który trwa dwa dni z niewieloma wykonawcami, nawet najbardziej znakomitymi, nie musi być określany tym mianem. 

Skoro Polacy z pewną ostrożnością podchodzą do jazzu, można rozumieć to tak, że gatunek muzyczny stał się narzędziem w sprawnych rękach marketingowców? 

Jak wspomniałam, festiwali jazzowych jest coraz więcej, jednak nie mam przekładni, dowodów i wiedzy dotyczącej przyrostu publiczności, która tłumaczyłaby skuteczność takich działań. Patrząc zdroworozsądkowo, skoro wydarzenie trwa dwa dni, sala mieści maksymalnie sto osób, mało prawdopodobne jest, że to żyła złota. Drugą stroną medalu jest tytaniczna praca muzyków jazzowych, którzy często stawiają na szali wiele życiowych spraw, aby móc dalej uprawiać tę muzykę. Taki przykry stan rzeczy idealnie obrazuje słynny najkrótszy dowcip o muzyku jazzowym, który brzmi: muzyk jazzowy przechodzi obok restauracji.  Niestety, coś w tym jest!

W Pani sercu miejsce na jazz znalazło się wbrew pragmatyzmowi?

Jazz towarzyszył mi od dziecka, słuchało się go w domu pełnym artystów, których zapraszała mama, więc zupełnie naturalnym było dla mnie, że sięgam po ten gatunek i potrafię go lokalizować bez uszczerbku dla pozostałych zainteresowań muzycznych. W miłości do muzyki trudno szukać zdrowego rozsądku, który kiedyś się opłaci. Dźwięki nas po prostu niosą. 

Przy ich akompaniamencie wyobrażała sobie Pani scenę?

Nie miałam przeczucia, ale gigantyczną chęć, aby na niej stanąć. Początkowo skłaniałam się w kierunku aktorstwa, planowałam skończyć Akademię Teatralną. Z pewnością, odkąd pamiętam, sceny się nie bałam, już jako dziewczynka angażowałam się w przeróżne artystyczne realizacje na koloniach, obozach harcerskich i w szkole. Estrada była moim naturalnym środowiskiem.

Dlaczego w takim razie jednak nie deski teatru?

W pewnym momencie wycofałam się z egzaminów. Taką decyzję podjęłam wtedy, a zawsze byłam emocjonalna i spontaniczna. Wybrać śpiew na scenie pomógł w dużej mierze mój brat Aleksander Bem, który zaciągnął mnie do Stodoły na przesłuchanie do powstającej grupy bluesowej Stodoła. Wypadłam, jak się okazało, bardzo dobrze i tak się wszystko potoczyło. Efekt domina – najpierw wystąpiłam półprywatnie, potem mnie poproszono, żeby jeszcze raz i tak kolejno co wieczór. Jednocześnie mój podziw dla aktorstwa i teatru nie zginął, dobra gra aktorska zawsze wywołuje we mnie drżenie, wysoko ją sobie cenię ze sztuk wszelkich. Głos serca spowodował, że oddałam się całkowicie śpiewaniu i myślę, że z pożytkiem dla siebie i słuchaczy.

W ich oczach jest pani pierwszą damą polskiego jazzu.

Nie lubię tego określenia. Jednoznacznego, będącego pewnego rodzaju pieczątką, którą bardzo łatwo jest przystawić. W sztuce taki rodzaj rywalizacji, klasyfikacji jest niedorzeczny. Króla strzelców rozumiem (śmiech), siebie nie uważam za żadną królową. Myślę, że ocena mojego dorobku artystycznego w tym przypadku zależy od dziennikarza, który woli użyć tego skądinąd efektownego sformułowania, niż szukać innego.

Czy w takim razie medialna presja i oczekiwania publiki powodują u Pani potrzebę dopełnienia artystycznego dorobku?

Zupełnie nie. Jestem na scenie od 50 lat i ta świadomość nie pobudza mnie do zastanawiania się, czy coś jeszcze powinnam. Wydaje mi się, że powiedziałam prawie wszystko, ale jeśli jednak uda mi się coś jeszcze dodać w sensie artystycznym, będę bardzo zadowolona. Jednak nie robię sobie takich planów, takich założeń.

Artyści potrafią planować? Pani ma ten dar?

Jeśli chodzi o prawdziwego artystę, tak jak ja rozumiem artyzm, czyli współdziałanie oparte na kolosalnych umiejętnościach, ale z weną, wewnętrznym imperatywem, czymś co porywa do działania, to zdecydowanie nie. Artysta musi czuć pociąg do czegoś, przemożną ochotę, aby coś spełnić i tego nie wolno przewidywać. Wszelkie wyrachowanie i kalkulacje zabijają sztukę. 

Skrzydła weny pomagają unosić się ponad krytyką?

Nieskromnie muszę powiedzieć, że nie byłam krytykowana za to, co robię artystycznie, a jedyne średnio przyjemne słowa słyszałam o mojej nadwadze. Moją własną ochroną przed krytyką była ostrożność i precyzja w wyborze tego, co śpiewam. Nigdy nie podlegałam modom, naciskom, gustom, że się lepiej sprzeda, czy jest w lepszym tonie. Takie rzeczy są mi obce i nic nigdy nie spowoduje, że staną się bliskie. Zawsze wiedziałam, co i jak robię, ponieważ największym krytykiem wobec siebie jestem ja sama, a to mnie zabezpiecza. Czy dziś się tego obawiam? Teraz już niczego się nie boję, mogą mnie hejtować, niszczyć, bo to nie ten etap i stan mojego ducha. Wzruszający moment przydarzył mi się ostatnio w Krakowie na koncercie dedykowanym Andrzejowi Zausze –  wyszłam na scenę, a cała ogromna sala wstała i przez kilkanaście minut biła brawo i krzyczała. Tak też było w Gdyni, Sopocie, Łodzi i innych miastach. To coś przepięknego i wystarcza za wszelkie opinie, choć znakomite recenzje fachowców znaczą bardzo wiele. Ludzie okazują mi wiele serdeczności i wsparcia przez wzgląd na tragedię, którą przeżyłam i przeżywam do tej pory. Jednak reakcje publiczności pozwalają mi również wierzyć, że czekano na mnie i że fajne są moje piosenki po prostu.

Życzliwość publiczności i dobra energia bardzo pomagają?

Oczywiście, są jak źródło czystego tlenu. Ja kocham ludzi i oczekuję serdeczności, bo sama daję jej dużo. Dostaję ją nie tylko podczas koncertów, ale również w tych zwykłych, codziennych sytuacjach. Jestem przeszczęśliwa, mogąc ją odwzajemniać. 

Z tej przyczyny wróciła Pani po czterech latach na scenę?

Dobrze to pani określa. Powrót, a nie „come back”, który niezmiennie pachnie dla mnie PR-em. W moim przypadku występ podczas Ladies Jazz Festiwal nie miał drugiego dna. Przeszłam ogromnie trudny okres przez te cztery lata, każdego dnia udawałam, że żyję. Teraz jestem bliżej rzeczywistości, wróciłam na scenę, bo bez niej, koncertów i śpiewania nie potrafię funkcjonować.

Pani koncert w Filharmonii w Szczecinie oczarował publiczność.

Cieszę się, że mogłam zabrać słuchaczy do świata jazzu, w którym każda sekunda wydaje się nasycona całkiem innymi emocjami. Zaśpiewałam najbardziej lubiane piosenki, wspominając ich twórców – między innymi Henryka Majewskiego, Aleksandra Bema, Wojciecha Młynarskiego czy Jerzego Wasowskiego. Obok mnie wystąpiły moje skarby kochane, muzycy z najwyższej półki, prawdziwe asy naszych scen. Słysząc, że oczarowałam publiczność muszę przyznać, że zadziałało to w obie strony. Do tego Szczecin urzekł całą feerią jesiennych barw. 

Scena pomimo wszystko jest pięknym rodzajem uzależnienia?

Nie, silną wewnętrzną potrzebą. To nie tak, że gdy przez miesiąc nie śpiewam koncertów natychmiast wariuję. Pożytkuję ten czas na kolejne rzeczy, które sprawiają mi przyjemność w zupełnie innych obszarach. Niezależnie od tego, co robimy, jeśli otrzymaliśmy od Boga dar i nagle nie możemy go pożytkować, to sprawia, że zaczynamy się dusić. Myślę, że ktoś pilnuje, aby talent został wykorzystany.

Tych darów doszukuje się Pani u wnuków? Chce w nich Pani widzieć następców?

Nie! Przed nimi daleka droga, starszy wnuk dopiero odbył pasowanie na pierwszoklasistę.

Śpiewacie razem?

Jeżeli jest okazja, nie unikam. Staram się dzieciom śpiewać, czasem w samochodzie. Nikt z nas, ani mój kochany zięć, ani my dziadkowie nie mamy ambicji, aby już teraz wnuki uczyły się muzycznie. Rozwijają się pod innymi względami – sportowo, intelektualnie, językowo, plastycznie, więc jeśli ma się cokolwiek urodzić, z pewnością wydarzy się w odpowiednim czasie.

Jaki dziś jest to czas?

Zanim to piekło, ta tragedia się zdarzyła, zanim mój skarb odszedł, czasami myślałam, jak można przeżyć coś tak strasznego. Gdy znajomych dotykała śmierć dzieci, z przerażeniem zastanawiałam się, co czują. Po odejściu Pamelki słyszałam, że trzeba żyć dalej, czas goi rany – spadał na mnie cały zestaw nieprzydatnych, wręcz głupich czasem rad. Czas nie ma znaczenia, ból i strata są z nami każdego dnia, ale staramy się nie wchodzić w temat, wiedząc, że się rozsypiemy. Teraz najważniejsze, abyśmy trzymali gardę dla Basi i Tomka – tylko taki sposób myślenia powoduje, że nie opuszczamy rąk. Bardzo ważna jest nasza córka Gabrysia, która po odejściu ukochanej ponad wszystko siostry liczyła, że się nie rozpadnie ten mój cały świat, a ja zdołam w poczuciu obowiązku żyć dalej. Żyję, wychodzę do ludzi, chociaż nie spodziewam się, że jeszcze będę szczęśliwa. To już nie jest możliwe.

Prestiż  
Listopad 2021