Medycyna estetyczna w harmonii z pacjentem

Autor

Aneta Dolega

Na co dzień wykonuje zabiegi z zakresu chirurgii onkologicznej i zaawansowanej dermatoonkologii, jednak nie przeszkadza jej to, a nawet pomaga być równocześnie zaangażowanym specjalistą od medycyny estetycznej. Pracuje w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii, gdzie jest członkiem Skin Cancer Unit z ramienia chirurgii, natomiast swoich pacjentów z medycyny estetycznej przyjmuje w szczecińskim Centrum medycznym Darmed. – Medycyna  estetyczna  jest dla mnie ogromną przyjemnością, ponieważ  łączy dwie moje pasje – medycynę i sztuki plastyczne – mówi dr Magdalena Janeczek. – Przywiązuję dużo uwagi do detali, a w medycynie nie wszystko da się przewidzieć, zwłaszcza w estetycznej. To suma anatomii, fizjologii, możliwości pacjenta co do zastosowania technik i preparatów, a także suma przeprowadzonych zabiegów. To wszystko wymaga nie tylko wiedzy ale także wyczucia i dokładności.

Dr Janeczek podchodzi do pacjenta holistycznie. – Patrzę nie tylko na obszar poddawany terapii, ale na jego udział w całości twarzy lub ciała i to, jak ta zmiana wpłynie na wygląd twarzy czy ciała – wyjaśnia chirurg. – Ma być piękniej, młodziej, ale naturalnie. Można wyeksponować pewne rysy ale w granicach podkreślających urodę, nie zaburzając proporcji twarzy. 

Wizyta zaczyna się zawsze od konsultacji, rozmowy z pacjentem i nawiązaniu z nim relacji i współpracy. – Nie podchodzę do pacjenta jak do kolejnego  przypadku, tylko jak do osoby.  Nieraz byłam „po drugiej stronie” – jako pacjent i wiem, że mimo pewnej niewiadomej, która zawsze pozostaje w tematach medycznych, rozmowa daje poczucie spokoju i świadomej decyzji co do podejmowanych zabiegów – wyznaje dr Janeczek. – Staram się sprostać oczekiwaniom pacjenta, ale jako lekarz muszę pamiętać o zdrowiu, bezpieczeństwu ale także możliwościach proponowanych terapii. Dotyczy to przede wszystkim zakresu medycyny estetycznej. Kiedy wiem, że efekt będzie znikomy, a wskazane jest zastosowanie innych terapii, potrafię powiedzieć „nie”. Bardzo istotne jest dla mnie, aby wykonywane zabiegi pozostawiły pacjenta w harmonii. Zarówno zdrowotnej, psychicznej ale też estetycznej. Dlatego ważne jest aby efekt końcowy zabiegów, zwłaszcza z zakresu medycyny estetycznej, pozostawił właściwe proporcje i naturalność.

Dla swoich pacjentów pani doktor stara się stworzyć markę premium. Dlatego też bardzo wnikliwie i rozważnie zakupuje stosowane w swojej praktyce urządzenia medyczne. Stosowane preparaty pochodzą zawsze bezpośrednio od przedstawicieli, a ich wybór opiera na jakości i badaniach jakie były prowadzone. 

Wśród urządzeń, które ma w swoim gabinecie, szczególnie dwa zasługują na większą uwagę. To JetPeel Pro – rewolucyjny system do kompleksowej regeneracji skóry twarzy i ciała oraz urządzenie do kriolipolizy Cristalpro Deleo. To pierwsze urządzenia w Polsce z zastosowaniem takich technik i tak wyposażone. Obydwa urządzenia zostały zakupione w firmie Shar Pol. Jest to firma z wieloletnią tradycją. Współpraca z firmą oparta jest na poczuciu bezpieczeństwa, profesjonalizmie oraz ogromnym wsparciu ze strony wszystkich pracowników firmy. – JetPeel Pro umożliwia bezdotykowe usuwanie zrogowaciałego naskórka, oraz bezigłowe wtłaczanie odpowiednich preparatów do głębokich warstw skóry aż na głębokości 1,5 mm – tłumaczy dr Magdalena Janeczek. – Początkowo ze względu na wysoką skuteczność, bezdotykowe działanie i bezbolesność technologia ta była stosowana do leczenia ran i oparzeń. Później z wprowadzeniem opatentowanych aplikatorów i odpowiednich preparatów została zaadaptowana na potrzeby medycyny estetycznej. 

Przy pomocy tego urządzenia wykonuje się zabieg Jet Skin Care, który łączy zabiegi drenażu, hydropeelingu z zabiegami regeneracji preparatami dostarczanymi do skóry właściwej.  – To kompleksowy, 4-stopniowy proces obejmujący: masaż połączony z drenażem limfatycznym, eksfoliację, infuzję serum w głębokie warstwy skóry na całej powierzchni zabiegowej, booster – infuzję serum w miejsca wymagające bardziej intensywnego działania np. zmarszczki – wymienia dr Janeczek. – Co ważne to zabieg bezdotykowy i bezigłowy, który nie zostawia śladów na skórze, nadający się do wszystkich jej rodzajów.

Działanie Jet Skin Care, przy jego bezinwazyjności, jest szerokie. Usuwa drobne zmarszczki i wyraźnie odmładza skórę. Niweluje przebarwienia i poszerzone pory. Działa leczniczo na trądzik różowaty, aktywny trądzik i blizny potrądzikowe. Łagodzi podrażnienia i stany zapalne skóry. Rozjaśnia cienie pod oczami, wzmacnia osłabione włosy. Jest też stosowany na blizny i rozstępy. Oczywiście najlepsze efekty daje, gdy jest stosowany w serii kilku zabiegów co kilka tygodni. 

Cristalpro Deleo, który również poleca pani doktor, to system do modelowania sylwetki z wykorzystaniem kriolipolizy. – W aparacie zastosowano unikalną technologię chłodzenia  pn. „Cooling cuircuit” wykorzystującą przepływ cieczy przez aplikatory – wyjaśnia lekarz.  – Aparat jest wyposażony w cztery równocześnie pracujące aplikatory 360° oraz w głowicę USG do pomiaru tkanki tłuszczowej przed zabiegiem kriolipolizy i po nim. Jednoczesne działanie na wszystkich obszarach zabiegowych kriolipolizy umożliwia podczas jednej sesji modelowanie sylwetki na całej wybranej części ciała np. na wewnętrznej i zewnętrznej stronie obu ud.

Pacjent ma do wyboru siedem różnych aplikatorów do kriolipolizy, a każdy odpowiada za konkretną część ciała. Kriolipolizie można poddać prawie całe ciało: od podbródka i żuchwy, przez część piersiową i fałdy na plecach oraz ramiona, po brzuch, uda, kolana i łydki. – Zabieg jest w pełni bezpieczny i komfortowy dla pacjenta i przede wszystkim przynosi  dobre efekty – dodaje pani doktor

dr Magdalena Janeczek

Magdalena Janeczek ukończyła studia wyższe na Wydziale Lekarskim Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, specjalizacja chirurgia ogólna. Oprócz pracy chirurga w Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej była również czynnym wykładowcą na Pomorskiej Akademii Medycznej, a także  członkiem zespołu transplantacyjnego, zajmującego się przeszczepami nerek. W roku 2011 uzyskała tytuł doktora nauk medycznych, broniąc swojej pracy doktorskiej na temat: „Charakterystyka kliniczna rodzinnego raka brodawkowatego tarczycy”. Pracowała również jako chirurg w oddziale chirurgii plastycznej Domu Lekarskiego, gdzie brała czynny udział w zabiegach operacyjnych z zakresu chirurgii plastycznej. W 2018 roku wzięła udział w pierwszej edycji elitarnego szkolenia, prowadzonego przez firmę Allergan, z zaawansowanych technik z zakresu wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego i botoksu. Obecnie pracuje w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii oraz w praktyce prywatnej.

 

Prestiż  
Listopad 2021