Zdrowe życie intymne, czyli ginekologia estetyczna

Ginekologia estetyczna – naturalna potrzeba kobiet, względy medyczne czy fanaberia natury estetycznej? Kim są pacjentki, którym dedykowane są rozwiązania tej dziedziny i z jakimi potrzebami możemy sobie poradzić, korzystając z bogatej oferty ginekologii estetycznej? Na m.in. te pytania odpowiadają dr n. med. ginekolog-położnik Dorota Gródecka oraz dr n. med. ginekolog położnik Joanna Lewandowska z Gabinetów Tuwima.

Autor

Nina Manduk-Czyżyk

Czym jest ginekologia estetyczna?

Ginekologia estetyczna, to nowa dziedzina, która zajmuje się wyglądem estetycznym, ale także funkcjonalnym naszych okolic intymnych. Problem może być natury fizycznej ale także psychicznej, a my jako lekarze jesteśmy zobowiązani do tego, żeby pomóc. Najczęściej jest to korekta konkretnych wad anatomicznych i estetycznych, jak np. przerost warg sromowych. W innych przypadkach problem może mieć naturę psychologiczną: niezadowolenie z wyglądu tej części ciała, które np. niekorzystnie odbija się na życiu erotycznym. 

Od kiedy możemy zacząć rozważać zabiegi ginekologii estetycznej? 

Wszystko zależy od problemu, z jakim się pacjentka zgłasza. W przypadku wspomnianego przerostu warg sromowych, wykonujemy takie zabiegi zwykle u kobiet pełnoletnich. Podejmujemy się takiej operacji po zakończonym okresie dojrzewania. Górnej granicy wiekowej raczej nie ma, aczkolwiek nie będziemy wykonywały takiej plastyki u pani, która ma lat dziewięćdziesiąt, gdyż w tym wieku cierpi się na wiele innych schorzeń i taki zabieg jest zbędny. Ginekologia estetyczna radzi sobie ze zmianami poporodowymi, którego objawami są np. szeroka, luźna pochwa i braku odczuwania satysfakcji seksualnej. W tym przypadku zabiegi możemy wykonać u pacjentki bez względu na wiek, czy będzie miała 30, 40, 50, czy 60 lat. To nie ma znaczenia. Jeśli chodzi o pacjentki, u których pojawia się problem wysiłkowego nietrzymania moczu, do dyspozycji mamy przede wszystkim zabieg laserowy, a także nici. Takie pacjentki zgłaszają się do nas już w wieku 30 plus.

Jak wyglądają zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej? 

Zabiegi dzielimy na dwie grupy: takie, które możemy wykonać w warunkach ambulatoryjnych, czyli możemy je wykonać w gabinecie, oczywiście przy użyciu odpowiedniego sprzętu, a do drugiej grupy należą zabiegi, przeprowadzane na sali operacyjnej. Są to typowe plastyczne operacje ścian pochwy czy korekty zestarzałego pęknięcia krocza.

A w ambulatoryjnych zabiegach, co jest najbardziej popularne?

Tutaj możemy zaproponować paniom bardzo szeroki wachlarz zabiegów. Poczynając od labioplastyki, którą wykonujemy w znieczuleniu miejscowym, gdzie pacjentki nie trzeba hospitalizować, po zabiegi laserowe, które są bezbolesne i krótkie. Ostrzykujemy okolice łechtaczki własnym osoczem lub preparatami na bazie kwasu hialuronowego, celem pobudzenia tej struktury anatomicznej i polepszenia doznań seksualnych pacjentki. Ponadto wypełniamy wargi sromowe kwasem hialuronowym lub laserowo wykonujemy zabiegi zwężania pochwy, a także leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu. Jeśli chodzi o okolice krocza i przebarwienia, które są bardzo częstym problemem u pacjentek i pacjentów, to możemy wykonać laserowy zabieg wybielania krocza i warg sromowych. Jest to również zabieg bezbolesny.

Wiele kobiet zmaga się z różnego rodzaju problemami ginekologicznymi typu endometrioza, torbiele, czy tymczasowe infekcje. Czy takie kobiety są również mogą korzystać z usług ginekologii estetycznej? 

Przede wszystkim musimy pamiętać, że najważniejsze jest zdrowie i profilaktyka. Zatem wszystkie pacjentki przed przystąpieniem do zabiegu z ginekologii estetycznej są obowiązkowo poddawane badaniu, czyli po pierwsze przeprowadzana jest cytologia w kierunku zmian nowotworowych, nowotworu raka szyjki macicy. Po drugie, musi być wykonane badanie USG narządów rodnych, czyli ocena macicy, jajowodów i jajników. W przypadku torbieli jajników, endometriozy, to w zależności od zaawansowania i dolegliwości pacjentki. Jeśli pacjentka ma infekcję dróg rodnych, nieprawidłowe upławy, to najpierw musimy ją wyleczyć, dopiero potem planować zabieg z ginekologii estetycznej. 

Powiedzmy, że poddałam się zabiegowi z zakresu ginekologii estetycznej. Jak szybko będę mogła wrócić do aktywności?

Wszystko zależy od rodzaju zabiegu. Jeśli chodzi o zabiegi, które są nieinwazyjne, albo mało inwazyjne w postaci osocza, czy lasera, bądź kwasu hialuronowego taki okres rekonwalescencji, gdzie musimy powstrzymać się od uprawiania sportu, stosunków seksualnych, korzystania z basenu, trwa około tygodnia. Jeśli chodzi o nici, okres rekonwalescencji trwa do dwóch tygodni. Po zabiegu labioplastyki pacjentka nie powinna uprawiać seksu ani jeździć na rowerze czy konno do miesiąca do miesiąca. Zwykle zabiegi małoinwazyjne, czyli osocza, lasery, czy kwasy hialuronowe, to są zabiegi, które nie wymagają ani zwolnienia lekarskiego, ani jakiejś specjalne rehabilitacji. Po tych zabiegach wraca się natychmiast do normalnego funkcjonowania. 

Jak wygląda trwałość takich zabiegów? 

Jeśli chodzi o zabiegi laserowe, w przypadku leczenia nietrzymania moczu potrzebna jest seria. Jeśli chodzi o zabiegi w postaci ostrzykiwania okolicy łechtaczki, warg sromowych, przedsionka pochwy z powodu suchości, bądź braku satysfakcji seksualnej, to taki zabieg wystarcza na rok.

Jak wygląda bezpieczeństwo takich zabiegów?

Przy odpowiedniej kwalifikacji są to bezpieczne zabiegi, ale warto podkreślić, że powinny być wykonywane przez osoby, które mają do tego uprawnienia i specjalizację. W obrębie miednicy małej powinni zabiegi te wykonywać ginekolodzy odpowiednio przeszkoleni, a pacjentka powinna być odpowiednio zakwalifikowana i zbadana. Tutaj należy zwrócić uwagę, na to, żeby pacjentki wiedziały, jak mają mieć wykonywane zabiegi, jakim sprzętem, czy sprzęt ma odpowiednie certyfikaty. Tak samo preparaty, które są używane do rewitalizacji na przykład ścian pochwy, czy warg sromowych. 

Jak Polska wypada na tle innych krajów, w dziedzinie dbania o strefy intymne? 

Polki są kobietami zadbanymi i to nasze dbanie o zdrowie ginekologiczne i zdrowie intymne naprawdę w ciągu ostatnich lat bardzo się poprawiło. Wpływ na to mają akcje edukacyjne, profilaktyczne, jak akcja cytologiczna czy akcja związana z badaniem piersi. Zachęcamy panie, żeby nie bały się na wizytach ginekologicznych mówić o swoich problemach. Zachęcamy także ginekologów do otwartych rozmów z pacjentkami, bo kobiety potrzebują naszej pomocy. 

Gabinety Tuwima są znane z organizacji inicjatyw dla kobiet, o których Panie wspomniały. Mnie interesuje inicjatywa wydania specjalnego kalendarza. 

Pierwsza edycja naszej akcji „Wiele powodów, by żyć” odbyła się w zeszłym roku, ale niestety przez sytuację epidemiologiczną, nie mogłyśmy tego zrobić na szeroką skalę. W tym roku postanowiłyśmy wydać z fundacją Biznes Innowacje Networking Katarzyną Kazojć kalendarz, do którego przepiękne zdjęcia wykonała Ola Gruszka. Zdjęcia odbyły się w Filharmonii, która jest patronem naszego kalendarza. Będzie 12 znanych szczecinianek, każda z nich przedstawi swój powód, dlaczego warto dbać o swoje zdrowie. Cały dochód z kalendarza będzie przeznaczony na badania cytologiczne mam dzieci niepełnosprawnych. Bardzo serdecznie zapraszamy do zakupu. Premiera kalendarza odbędzie się 25 listopada w Filharmonii. Towarzyszyć będzie jej wystawa tychże zdjęć.

 

Prestiż  
Listopad 2021